Reşit olmayanlar üzerinde yapılan deneylerin ifşa edilmesiyle eski translar haklı çıktı

Sağlık uzmanlarının transseksüel tıbbının zarar ve kanıt eksikliğini bilmelerine rağmen cinsiyet değişimini gerçekleştirmeye devam ettikleri gerçeği ortaya çıkınca detransların haklılığı kanıtlanmış oldu.
Reşit olmayanlar üzerinde yapılan deneylerin ifşa edilmesiyle eski translar haklı çıktı


Erişim Tarihi: 08.03.2024
Kaynak: https: dailysignal.com

Eski translar (bu kişilere detrans denir), cinsiyet değiştirme uygulamalarının (transseksüel ameliyatları, karşı cinsiyet hormonları ve ergenlik engelleyiciler) özellikle reşit olmayan çocuklar için hem deneysel hem de tehlikeli olduğu konusunda kamuoyunu uyarmaya çalışıyorlardı.

Gazeteci Michael Shellenberger'in çabaları sayesinde artık biliyoruz ki, Dünya Transgender Sağlığı İçin Profesyoneller Birliği (WPATH) doktorları ve tıp uzmanları bu uygulamaları önerirken, önerdikleri prosedürlerin deneysel ve kalıcı olduğunun farkındaydılar. Ancak Shellenberger'in haberine göre, bu sözde sağlık uzmanları hormonlardan gelişen tümörler, cinsel işlevin azalması, reşit olmayanlar için uygun bilgilendirilmiş onam eksikliği ve daha fazlası gibi endişe verici farkındalıklara rağmen ilerlemeye devam ettiler.

"Hesaplaşma başlasın" diyor Luka Hein. Kendisi henüz 16 yaşındayken, erkek olursa daha mutlu olacağına inandığı için çift mastektomi ile göğüslerini aldıran genç bir kadın (Hikayesinin tamamı için tıklayın.) "WPATH gibi kuruluşlar nedeniyle vücut parçalarım eksik ve acıyla mücadele ediyorum."

WPATH tıp uzmanları mesajlarda, ergenlik engelleyici ilacı verilen bazı küçüklerin kısırlaştırılacaklarını bilmediklerini kabul ediyor. Diğer mesajlarda WPATH doktorları, hastaların tam olarak bilgilendirilmiş rıza gösteremeyeceklerinden endişe etmelerine rağmen, ciddi ruh sağlığı sorunları olan hastalara ameliyat yapmaya devam ettiklerini söylüyorlar.

Shellenberger, meslektaşım Tyler O'Neil'e "Dosyalar herkesin okuması için ortaya çıktığı için rahatladım," dedi ve dosyaların WPATH'nin "son üç yılda tüm paradigmasının çöktüğünü" ortaya koyduğunu paylaştı.

"Hiç kimse 'WPATH Dosyaları'nı okumadan toplumsal cinsiyet meselesini anladığını iddia edemez," diye ekledi.

Bu haber üzerine, bu ideolojinin bir sonucu olarak yaşadıkları zihinsel ve fiziksel ıstırabı paylaşan çok sayıda detrans (eski trans) konuşmaya başladı.

Detrans
Luka Hein, trans olduğu düşüncesiyle 16 yaşındayken göğüslerini aldırmıştı.

Hein, başka bir X gönderisinde "Doktorların bana yardım edeceğini düşünen korkmuş bir çocuktum... ve bu kasapların kapalı kapılar ardında benim gibilere ne olduğu hakkında nasıl konuştuklarına bakın" diye ekledi.

Detrans veya detransiitioner, başka bir cinsiyete geçmeyi deneyen, ancak daha sonra böyle bir girişimin imkansız olduğunu fark eden ve esas cinsiyetine dönen kişileri ifade eder. Hein gibi bu kişilerin çoğu, ideoloji uğruna biyolojik gerçekleri göz ardı eden doktorlar ve terapistler tarafından geri dönüşü olmayan hormonal ve cerrahi prosedürler için kandırıldıklarını söylüyor.

Hormon alarak ve göğüs büyütme ameliyatı geçirerek kız olmaya çalışan genç bir adam olan Abel Garcia, "WPATH, terapistime bedenimi yok etmesi için yeşil ışık yaktı" dedi. "Ben duygusal, fiziksel ve zihinsel acılar içinde yaşarken, bana zarar veren insanlar sorunsuz bir şekilde uyuyor."

"Bu dosyalar ayrılıkçıların her zaman söylediklerini kanıtlıyor ama şimdi kendi ağızlarından geliyor" diye ekleyerek, "Bırakın gerçekler ortaya çıksın" dedi.

Ergenlik çağında cinsiyet değiştirmenin bir parçası olarak çift mastektomi geçiren genç bir kadın olan Chloe Cole, Shellenberger tarafından bildirilen WPATH'ın 13 yaşındaki gelişimsel olarak gecikmiş çocukların geçiş girişiminde bulunmasına ilişkin konuşmalarına özellikle değindi.

"Zaten gelişimsel olarak gecikmiş bir çocuğu alıp bir yetişkine dönüşmek için sahip oldukları tek yola devam etmelerini engellemenin etik bir yaklaşımı yoktur," dedi. "Savunmasız çocukları ömür boyu bodur bırakıyoruz."

Cole, "Bu hayal edilemeyecek düzeyde bir zalimliktir" diye ekledi.

Detrans
Chloe Cole, genç yaşta yaşadığı cinsiyet karmaşası nedeniyle göğüslerini aldıran ancak daha sonra bundan derin pişmanlık duyan detranslardan bir diğeri.

Cinsiyet ideolojisine karşı açık sözlü bir savunucu haline gelen bir başka eski trans Laura Becker, Shellenberger'in doktorların dissosiyatif kimlik bozukluğu (DKB) olan bir danışanın tüm "alter"lerinden ya da alternatif kimliklerinden izin istediklerini ifşa etmesi üzerine yorum yaptı.

"Buna inanamıyorum" diye yazdı. "WPATH doktorları ameliyat yapmadan önce hastanın tüm 'alter' kişiliklerinden 'onay' aldılar... DKB semptomlarını tedavi etmek yerine. Kesinlikle etik dışı."

Bazı eski translar, kendilerini bu yola sürükleyen tıp uzmanlarının cezalandırılması çağrısında bulundu.

"Tüm kurbanlar için adalet," diye yazdı zamanında kadın olmaya çalışan bir erkek olan Richie. Kendisi eski bir trans. "Neşteri tutan cerrahlar ve ameliyatı onaylayan terapistler için hapis cezası. Onlardan her şeyi alsaydım, yine de eşit olmazdık."

"Cinsiyet değiştirme sonrası ilk 'kendime geldiğimde kimsenin hapse atılması gerektiğini düşünmüyordum," dedi X'teki bir başka kadın Michelle, "Şimdi fikrimi değiştirdim. Bu kadar kötü gaz verilmemiş olsaydık muhtemelen içimde hala biraz merhamet olurdu."

Biyolojik cinsiyeti savunmak için ülkeyi dolaşarak tanıklık yapan genç bir kadın olan Prisha Mosley, 4 Mart akşamı duygusal bir şekilde "WPATH Dosyaları"nı okumaya henüz cesaret edemediğini paylaştı: "Hiç kimse geri dönüşü olmayan bu korkunç tıbbi zararı hak etmiyor..."

Yayının ardından The Daily Signal'e bir açıklama yapan WPATH Başkanı Marci Bowers, "WPATH'ın, tavsiyeleri dünyanın dört bir yanındaki büyük tıp kuruluşları tarafından geniş çapta desteklenen, bilime ve kanıta dayalı bir kuruluş olduğu ve her zaman öyle kaldığı" konusunda ısrar etti.

Bowers, "Bizler, trans ve cinsiyet çeşitliliğine sahip kişilerin tıbbi ihtiyaçlarını en iyi bilen profesyonelleriz ve bu nüfusun farklı kimliklerini ve karmaşık ihtiyaçlarını korkutma taktikleriyle yanlış tanıtan ve meşrulaştıran kişilere karşıyız" dedi. "Dünya düz değildir. Cinsiyet, tıpkı cinsel organlar gibi, çeşitlilikle temsil edilir. Nüfusun trans veya cinsiyet çeşitliliğine sahip küçük bir yüzdesi sağlık hizmetlerini hak etmektedir ve hiçbir zaman küresel cinsiyet ikiliği için bir tehdit oluşturmayacaktır."