16 yaşında cinsiyet değiştirme ameliyatına alınan eski transseksüel doktorlarına dava açtı

'16 yaşındayken bir saatten kısa bir sürede bana cinsiyet disforisi teşhisi konuldu ve sadece iki randevudan sonra cinsiyet değiştirme ameliyatı oldum. Beni kalıcı olarak sakat bırakan doktorlara dava açıyorum.'
16 yaşında cinsiyet değiştirme ameliyatına alınan eski transseksüel doktorlarına dava açtı

Kaynak: https: dailymail.co.uk
Erişim Tarihi: 01.02.2023

Aceleyle cinsiyet değiştirme ameliyatına alındığını iddia eden bir kadın, çocukken kendisine çift mastektomi (üst ameliyatı da denir, her iki memenin de alındığı transseksüel ameliyatıdır) yapan doktorlara dava açtı. Geri dönüşü olmayan bu ameliyatı 16 yaşında geçiren Luka Hein, ameliyatın her gün acı çekmesine neden olduğunu ve hormon ilaçlarının anne olma şansını elinden almış olabileceğini söyledi. Minnesotalı genç, anne ve babasının şiddetli bir boşanma sürecinden geçtiği ve internette tanıştığı bir adam tarafından istismar edildiği birkaç yıl boyunca travma yaşamış.

Giderek içine kapanan ve internette daha fazla zaman geçiren Luka, trans fenomenleri takip etmeye başladı ve 'yanlış cinsiyette doğduğuna' ikna oldu. Luka, ilk seansında bir saat içinde bir terapist tarafından kendisine cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) teşhisi konulduğunu ve ikinci randevusundan sonra “üst ameliyatı” için yönlendirildiğini ifade etti. DailyMail.com'a şunları söyledi: “Hayatımın en karanlık ve kaotik döneminden geçiyordum ve bu doktorlar ihtiyacım olan yardımı vermek yerine bu kabusu gerçeğe dönüştürdüler.'

Luka şunları ekledi: “Çocukların genç yaşta, bunun ne anlama geldiğini bile bilmeden tüm bedensel işlevlerinin ellerinden alınmasına rıza gösterebileceklerini hiç sanmıyorum. Uzun vadeli etkilerini ve sonuçlarını tam olarak anlayamadığım bir tıbbi müdahaleye ikna edildim.” Luka’nın Nebraska'da açtığı davada, Nebraska Üniversitesi Tıp Merkezi (UNMC) cinsiyet kliniğini yanlış tedavi uygulamakla suçladı ve maddi tazminat talep etti. Luka, maddi tazminat ve 'bu [doktorların] bana bunu yaşattığı için hesap verebilirlik' için dava açtığını söyledi.

28 sayfalık şikayet dilekçesinde, ameliyatın ardından pişmanlık duyduğu için doktorlara başvurduğunda kendisine akıl sağlığı danışmanlığı alması gerektiği söylendiğini ifade ediyor. Luka, DailyMail.com'a verdiği demeçte, "Bir kenara itildim" dedi. 

Luka nihayetinde esas cinsiyetine dönmeye ve tekrar bir kadın olarak yaşamaya karar verdi. Ancak tedaviler onda kalıcı yara izleri, kalın bir ses ve düzensiz hormonlar bırakmış durumda. Ayrıca hormon tedavisinin bir sonucu olarak eklemlerinde, bel omurgasında, ellerinde, bileklerinde, dirseklerinde ve pelvik bölgesinde ağrı olduğunu söyledi ve emziremeyeceğini ve kısır olabileceğini ekledi.

Cinsiyet değiştirme
Çocuk yaşta cinsiyet değişimine başlayan Luka pişman olup esas cinsiyetine dönse de kalıcı yara izleri, kalın bir ses ve düzensiz hormonlarla yaşamak zorunda.

Luka'nın Amerikan Özgürlük Merkezi'nden (Center for American Liberty) avukatı Harmeet Dhillon, DailyMail.com'a şunları söyledi: 'Bu gerçekten dehşet verici bir tıbbi uygulama hatası. Avukat şunları söyledi: 'Aileyi bunu kabul etmeye zorlamak için zorlayıcı yöntemler kullanıldı, örneğin bunu yapmamanın ruh sağlığı üzerindeki etkilerine dair yanlış bir beyan gibi. Ailesine ‘Bunu kabul etmezseniz kızınız intihar edecek’ şeklinde bir mesaj verildi. Doktorlar savunmasız çocuklara veya ailelere bu şekilde davranmamalıdır, nokta. Doktorlar, tıbbi bir gereklilik olmaksızın, ki bu vakada böyle bir durum söz konusu değildir, çocukları sakat bırakmamalı ve kalıcı olarak şekillerini bozmamalıdır.”

Luka, Amerika'da sözde transseksüel hakları ve özellikle çocuklar üzerinde uygulanan tıbbi prosedürlerle ilgili hararetli tartışmalarda önemli bir rol oynayabilecek davalarda doktorlarına karşı yasal işlem başlatan bir “detrans” (eski transseksüel, “detransitioner” da denir). 

Luka, çilesinin 2015 yılında anne ve babasının boşanmasıyla başladığını ve o zamanlar henüz 13 yaşında olduğu için dünyasının alt üst olduğunu söyledi. Zamanını iki ev arasında bölmek zorunda kaldı ve hayatı 'kaotik' hale geldi. Luka okulda zorlandı, anksiyete ve panik atak geçirdi. İştahını kaybetti, kendine zarar vermeye başladı ve intihar düşünceleri geliştirdi. Kendisine depresyon ve yaygın anksiyete bozukluğu teşhisi kondu ve antipsikotik ilaçlar verildi.

2017 yılında Luka internette başka bir eyaletten gelen yaşlı bir adam tarafından taciz edildi ve cinsel içerikli resimler göndermesi için ikna edildi. Daha fazlasını göndermeyi reddettiğinde ise tehdit edildi.

Ergenliğe girdikten sonra Luka regl olmaktan nefret etti ve gelişmekte olan göğüslerinden son derece rahatsız oldu. Yaşlı adamla internette yaşadığı istismar nedeniyle travma geçiren Luka, göğüslerinin olmasını sorgulamaya başladı. İnternette cinsellik konularını araştırmaya başladı ve hormonları ve ameliyatı savunan transseksüel aktivistleri buldu.

Transseksüel ameliyatı
Esas cinsiyetine dönerek tekrar bir kadın olarak yaşamaya başlayan Luka, genç yaşta kendisine transseksüel ameliyatı yapan doktorlarına dava açtı.

Bir göğüs bağlayıcı sipariş etti, kız okulundan transfer oldu ve adını değiştirdi. Luka kendini erkek olarak görmeye başladı ve ailesine ve ruh sağlığı uzmanlarına transseksüel olduğunu söyledi. İnternetten öğrendikleri nedeniyle göğüslerini aldırmanın ruhsal durumuna yardımcı olabileceğini düşündü.

Temmuz 2017'deki ilk klinik kliseansında sadece 55 dakika geçiren Luka, 'anlık' bir cinsiyet kimlik bozukluğu teşhisi aldı. Ekim 2017'de ise çift mastektomi için cinsiyet kliniğine sevk edildi. Ameliyattan önce Luka, DailyMail.com'a sürekli kaburga ağrısı nedeniyle birkaç ay boyunca göğüs bağlayıcısını takmayı bıraktığını söyledi. Şöyle ekledi: “Bu o kadar da kötü değil dediğimi hatırlıyorum. Yine de ameliyata itildim.”

Luka, 26 Temmuz 2018'de geri dönüşü olmayan bir prosedür geçirdi ve ameliyattan sonraki ilk haftanın 'hayatının en kötü zamanlarından biri' olduğunu söyledi. Hikayesini kamuoyuna açıkladığından beri Luka, yaklaşık 20 diğer detrans ile yakınlaştı. Yaşadıklarını en yakından anlayabilecek insanlarla tanışmanın “en iyileştirici şeylerden biri” olduğunu söyledi.

Son birkaç yıl içinde birçok eyalet, 18 yaşından küçüklerin transseksüel bakımını kısıtlamak ya da yasaklamak için adımlar attı. LGBT yanlıları, bu tür sağlık hizmetlerinin hayat kurtarıcı olduğunu iddia etse de, bilimsel gerçekler ve yapılan araştırmalar cinsiyetin doğumda belirlendiğini ve değiştirilemeyeceğini gösteriyor. Trans ideolojisine karşı çıkanlar, tıbbi danışma gruplarının ideologlar tarafından ele geçirildiğini ve ebeveynlerin, doktorların ya da terapistlerin çocuklara kalıcı zarar vermesini engellemek için politikacıların konuya müdahale etmesi gerektiğini söylüyor.

Son yıllarda otizmli ve diğer ruh sağlığı sorunları olan genç kızların cinsiyet değiştirme talebindeki keskin artış ve ergenlik engelleyicileri daha zayıf kemikler ve osteoporozla* ilişkilendiren yeni çalışmalar pek çok kişiyi endişelendiriyor.

ABD genelinde her yıl gerçekleştirilen cinsiyet değiştirme ameliyatları son yıllarda neredeyse üç katına çıktı. İncelenen beş yıl boyunca yaklaşık 48.000 hasta bu tür ameliyatlar geçirmiş olup, en yoğun yıl olan 2019'da yaklaşık 13.000, 2020'de ise 12.800 prosedür gerçekleştirilmiştir.

*Osteoporoz: Kemik yoğunluğunun ve kalitesinin azalmasıyla karakterize edilen bir kemik hastalığıdır.