Cinsiyet değiştirme kararından pişmanlık duyan genç kadın, vücudunun mahvolduğunu söylüyor

Erkek olmak için cinsiyet ameliyatı geçirdikten sonra pişman olan ve beş yıl sonra tekrar kadın olarak yaşamına dönen Sinead Watson, terapiye ihtiyacı varken cinsiyet değişimine nasıl yönlendirildiğini anlattı.
Cinsiyet değiştirme kararından pişmanlık duyan genç kadın, vücudunun mahvolduğunu söylüyor


Kaynak: thesun.co.uk
Erişim tarihi: 06.05.2024

Sinead Watson, aklından geçeni söyleyen ve gözlerinde pırıltı olan zeki, esprili bir kadındı. Ancak on yıldan uzun bir süre önce, şu an 33 yaşındaki Sinead geçici bir süreliğine huysuz ve öfkeli bir trans erkek olan Sean'a dönüştü.

Sinead 20 yaşında, kendisini oldukça mutsuz hissederken ve erkekler tarafından uğradığı ciddi cinsel istismar nedeniyle travma yaşarken, çevrim içi trans topluluklarını keşfetti. Genç kız, cinsiyet değiştirdiği takdirde tüm sorunlarının ortadan kalkacağına ikna oldu. Daha sonra 23 yaşında, Glasgow'daki Sandyford cinsiyet kliniğine "cinsiyet disforisi" (cinsiyet hoşnutsuzluğu) teşhisiyle başvuran Sinead, burada çok az bir direnişle karşılaştı ve nihayetinde trans erkek olarak yaşamaya başladı. Ancak ilk randevusundan sonraki beş yıl içinde kararından derin bir pişmanlık duydu ve 27 yaşında esas cinsiyetine dönerek yeniden kadın olarak yaşamaya başladı.

Bugün Sinead, erkeklik hormonu olan testosteron kullanımının bir sonucu olarak sürekli ağrı ve rahatsızlık çekiyor ve eskiden göğüslerinin olduğu yerde artık yara izleri var. 

Genç kadın, kendisini kadın bedeninden kaçabileceğine inandırdığı için Sandyford cinsiyet kliniğindeki profesyonellere kızgın. Sinead: "Şimdi orada gördüğüm 'tedavinin' birçok kalıcı sonucuyla yaşamak zorundayım. Çift mastektomiden (sağlıklı göğüslerin alındığı transseksüel ameliyatı) sonra uyandığımda korkunç bir hata yaptığımı anladım. O zamana kadar sakal bırakmıştım ve aldığım testosteronun bir sonucu olarak sesim kalınlaşmıştı. Bunun geri dönüşü olmadığını hissettim." diyor.

Sinead aslında beden disforisinden muzdarip olduğunu şimdi anlıyor. Kendisi bu durumu şöyle açıklıyor: "Cinsiyet klinisyenleri tarafından görüldüğümde, hayatımı değiştirecek muazzam bir karar vermeme izin verildi, ancak bana derinlemesine bir danışmanlık sunulmadı. Bunun yerine kendi kendime teşhis koymaya zorlandım. İhtiyacım olan şeyin terapi olduğu açıktı. Cinsel istismar mağduruydum ve onlara 'Psikiyatri hastanesinden yeni çıktım. İntihara meyilliyim. Bu sorunların hepsi var.' dedim. Söylemeleri gereken şey, 'Hadi bu noktaya nasıl geldiğin hakkında konuşalım' olmalıydı. Ancak bana travma ve istismar geçmişimle ilgili herhangi bir soru sormadılar. Bana, 'Göğüslerin yüzünden erkeklerin seni cinselleştirmesiyle ilgili bazı korkunç deneyimler yaşamışsın ama göğüslerinde bir sorun yok' deselerdi, onları aldırma ihtiyacı hissetmezdim." Bunun yerine, Sinead'ın cinsiyet değiştirme kararını ilk randevusunda hemen onayladılar ve klinisyeni görmesi için ona şöyle seslendiler: "Klinisyenimiz hazır, Bay Watson." 

Trans çocuk
"Bana derinlemesine bir danışmanlık sunulmadı. Bunun yerine kendi kendime teşhis koymaya zorlandım."

Sinead cinsiyet değiştirme hedefine ulaşma konusunda kararlıydı. Örneğin, 2014 yılında bir psikiyatri ünitesinde yatarak tedavi görmesi hakkında soru sorulduğunda, o dönem cinsiyet değiştirmediği için depresyona girdiğini söyledi ki bu bir yalandı. Sinead: "Hayatımda ciddi çöküşlere ve intihar girişimlerine neden olan şeyleri incelemek onların işiydi." diyor. Bu esnada genç kadına testosteronun yan etkilerini sıralayan broşürler verildi ve ne kadar süredir erkek olarak yaşadığı soruldu (karşı cinsiyet hormon ilaçlarının reçete edilebilmesi için iki yıl geçmesi gerekiyordu). Sinead: "Onlara iki yıl dedim ve onlar da benim sözüme güvendiler."

Kendi kendine teşhis

Sadece beş ay sonra Sinead'a, daha kalın bir ses, kafa derisinde saç dökülmesi ve vücut ve yüz kıllarında artış gibi fiziksel değişikliklere neden olan ilk testosteron dozu verildi. Karşı cinsiyet hormonlarıyla geçirdiği iki yılın ardından Sinead, Temmuz 2017'de çift mastektomi ameliyatı olmayı tercih etti. Kendisi ameliyatla ilgili şunları söylüyor: "Uyandığımda göğüslerimin alındığını gördüm. Böyle olacağını düşünmemiştim. Uyandığımda harika hissedeceğimi düşünmüştüm. Ama göğsünüzde hiçbir his olmamasının nasıl bir his olduğunu gerçekten anlatamam. O kadar acı çekiyordum ki tek başıma tuvalete bile gidemiyordum."

Sinead aile hekiminin önünde yıkıldıktan sonra nihayet bir terapiste yönlendirildi. "Cinsiyet değiştirme sürecimden pişman olduğumu söylediğimde, non-binary (iki cinsiyeti reddeden) olabileceğimi öne sürdüler. Bu çok kafa karıştırıcıydı. Kendimi öldürmeye hazır hissediyordum. Ama sevdiklerime daha fazla acı çektiremezdim, bu yüzden internete girmeye ve diğer detrans (trans olmaktan vazgeçen) kadınları bulmaya karar verdim. Şaşırtıcı derecede çok sayıda insan buldum. Bana hikayelerini anlattılar. Korkunç derecede depresif ve intihara meyilli bir durumdan çok ama çok öfkeli bir duruma geçtim.”

Sinead'ın temas halinde olduğu detransların çoğu 20'li yaşlarının başındaki kadınlardan oluşuyor. Sinead: "Trans forumlarında bu konu hakkında konuşmaya başladıklarında ve korkunç bir hata yaptıklarını düşündüklerini söylediklerinde, onlara 'Bu normal, atlatırsınız' dendi."

Ancak Londra'daki Tavistock NHS Trust'taki Cinsiyet Kimliği Gelişim Servisi'nin (GIDS) uygulamalarına ilişkin geçen ay yayınlanan çarpıcı rapor ışığında, NHS İskoçya çocuklara verilen ergenlik engelleyicilerini durduracağını açıkladı. Dr. Hilary Cass'in ekibi Sinead'a Sandyford'daki tedavisini sorduğunda, testosteronun ne kadar çabuk reçete edildiğini öğrenince şoke oldular ve kalıcı etkilerini sordular.

Cinsiyet değiştirme
"Cinsiyet değiştirme sürecimden pişman olduğumu söylediğimde, non-binary olabileceğimi öne sürdüler."

Sinead: "Cinsel ilişki benim için çok acı verici bir hale geldi. Mücadele etmek için östrojen almam gereken kronik eklem ağrılarım var. Göğsümde hiçbir his yok. Ergenlik engelleyicilerin İskoçya'da durdurulduğuna dair duyuruya cevaben, bazı özel klinisyenlerin hala internette reklam yaptığını görmek beni öfkelendiriyor. Bunlar 'Eğer cinsiyet kliniği aracılığıyla ergenlik engelleyicileri alamıyorsanız, biz size gönderebiliriz' diyorlar."

Kendisine, ‘trans çocukların’ hayal kırıklığına uğratıldığını söyleyen Cass raporu ışığında hükümetin ne yapması gerektiği sorulduğunda Sinead şöyle diyor: "Birinci Bakanın çıkıp bu kliniklerde gençlere yapılanları kınamasını istiyorum."

Sinead konuşmaya karar verdiğinden beri hayatı zorlaştı. Topluluğa ihanet ettiğine inanan trans aktivistler tarafından hakaret yağmuruna tutuldu. Sinead: "O zamanlar uğrayacağım istismarı bilseydim, kimliğimin gizli kalmasından asla feragat etmezdim. Ancak savunmasız gençlere yönelik bu korkunç kötü muameleyi durdurmak için elimden geleni yapacağım." diyor.

Sinead, "üst ameliyatları" (cinsiyet değiştirmek isteyen kadınlarda göğüslerin alındığı, erkeklerde ise meme implantı yapılan transseksüel ameliyatlar) için para toplamak amacıyla çevrim içi bağış sayfalarını kullanan çok sayıda kadına işaret ediyor.

Korkunç kötü muamele

Sinead: "Bedenim mahvoldu ve çok az sempati ve destek görüyorum, öyleyse neden diğer kadınlara da aynısını yapmak için fonlara ve hizmetlere para ve kaynak aktarılıyor?" diyor.

Her şeye rağmen Sinead hala iyimser, çünkü GIDS'in kapanması Sandyford gibi diğer cinsiyet kliniklerinin de sonu olabilir. Kendisi kararlı bir şekilde şöyle diyor: "Çocuklar zarar görüyor. Bu yerler her araştırıldığında korkunç bilgiler ortaya çıkıyor. Halk sonsuza kadar cahil kalamaz. Sandyford ve tüm cinsiyet klinikleri, daha fazla hayat yok edilmeden önce kapatılmalıdır."