Eski trans, cinsiyet değiştirmenin bir hata olduğunu anladığı aydınlanma anını anlatıyor

Eski transseksüel, cinsiyet değiştirme pişmanlığını paylaştı: 'Genç, umutlu ve en önemlisi tanınabilir bir halden yorgun, donuk ve yabancı bir hale dönüştüğümü gördüm.'
Eski trans, cinsiyet değiştirmenin bir hata olduğunu anladığı aydınlanma anını anlatıyor


Kaynak: dailywire.com
Erişim tarihi: 04.06.2024 
Yayınlanma tarihi: 04.06.2024

Aşağıdaki metin, Mary Margaret Olohan tarafından yazılan Detrans: True Stories Escaping the Gender Ideology Cult adlı kitaptan alınmıştır. Alıntı kısa olması için düzenlenmiştir.

-

Helena'nın kurabiye dükkanında yalnız geçirdiği gece vardiyaları, yaptığı seçimler hakkında düşünmek için ona bolca zaman veriyordu. "Bazı açılardan biraz çıldırtıcıydı, ancak genel nevrotikliğin içinde dağılmış farkındalık anları vardı," diye yazıyor.

"İş yerinde göğüs bağlayıcıyı ilk kez çıkarmaya karar verdiğim anı hatırlıyorum. Çünkü sadece ben ve her zaman arkada oturan bir çalışan daha vardı ve o lanet şey canımı acıtıyordu. İş gömleğimin altında göğsümü daraltan bir şey olmaması çok daha doğal hissettiriyordu."

Helena, karşı cinsiyet hormonları onu kaygılı hale getirdiği için testosteron enjeksiyonlarını atlamaya başladı. Bu noktada, ayda sadece bir veya iki kez testosteron enjekte ettiğini söylüyor.

Sonrasında, "ataklarının" sıklığının dramatik bir şekilde azaldığını ifade ediyor.

Bunun ne anlama geldiğini merak etmeye başladı. Daha az "T" (testosteron) aldığında neden daha kötü değil de daha iyi hissediyordu? Ya cinsiyet değiştirme süreci aslında ruh sağlığına yardımcı olmuyorsa?

Bunun trans çevrelerde yasak bir soru olduğunu kısa sürede fark etti. Helena, "Cinsiyet değiştirme süreci ruh sağlığımı iyileştirmiyorsa ne yapmam gerektiğine dair bazı cevaplar alabileceğimi umarak Reddit’teki trans başlıklara göz attığımı hatırlıyorum," dedi. "Bu soruyu soran birçok gönderi vardı ve en yaygın cevap 'sadece devam et' ve ‘zaman geçtikçe bu her şeye değecek’ şeklindeydi."

Helena, o ana kadarki yaşam tercihlerini sorgulamaya başladı. Kendisini "kurtaracağını" düşünerek yaptığı onca şeyin hiçbir faydası olmamıştı. "Açıkça sorgulamadığım tek şey transseksüel olma seçimimdi," diye yazıyor. 

Helena, cinsiyet değiştirme sürecine başlamadan önce giydiği rahat kıyafetlerini düşünmeye başladı - kadınsı kıyafetlerinin insanların onun trans olup olmadığını sorgulamasına neden olmasından endişelenmek zorunda olmadığı zamanları. Ayrıca Helena, erkek kıyafetleri içinde nasıl göründüğünden ne kadar nefret ettiğini düşündü.

Helena, "Aynı zamanda, 'trans olmamayı' da diledim. Hatta bu yönde bir reddit paylaşımı yaptığımı hatırlıyorum; 'trans olmak' beni mutsuz etse de gerçekte kim olduğumu biliyordum ve ameliyat olduktan sonra bu benim için doğru olacaktı,” diyor. “Ancak, pek çok eski transla konuştuktan sonra artık görüyorum ki bu tür düşünceler esas cinsiyete dönmeden önceki haftalarda veya aylarda oldukça yaygın" diye yazıyor.

Helena'nın aydınlanma anı, 2018 yılının Şubat ayında gerçekleşti. O dönemde kendisini trans olarak tanımlayan ve Helena ile ilişki yaşayan arkadaşı, Helena ile tanıştıkları günden bu yana (Helena testosterona başladıktan iki gün sonraydı) ilişkilerinin gelişimini gösteren fotoğraflarıyla bir video montajı yaptı.

Helena, "Videoyu izlerken yüzümün nasıl genç, umutlu ve en önemlisi tanınabilir bir halden yorgun, donuk ve yabancı bir hale dönüştüğünü gördüm," dedi. "Kontrolsüzce hıçkırmaya başladım" diye ekliyor.

"Ağladım, ağladım ve ağladım. O fotoğrafların çağrıştırdığı her anı gözlerimin önünden geçiyor, arkalarında yatan tüm acılar canlı bir şekilde ortaya çıkıyordu. Masumiyetin ızdıraba dönüştüğünü gördüm. Çok uzun zamandır yanlış yolda olduğumu biliyordum. Bilmiyordum. Bu şekilde olacağını bilmiyordum. Daha çocuktum" diye yazdı.

"Nasıl bu kadar aptal olabildim?"