Genç yaşta cinsiyet değiştirerek göğüslerini aldıran eski trans, transseksüellik pişmanlığını anlatıyor

Yaşadığı pişmanlık sonucu transseksüellikten vazgeçen Chloe, sesini duyurabildiği her platformda konuşarak insanları cinsiyet değişimi gerçekleri konusunda bilinçlendiriyor.
Genç yaşta cinsiyet değiştirerek göğüslerini aldıran eski trans, transseksüellik pişmanlığını anlatıyor


Kaynak: commonsense.news
Erişim Tarihi: 28.03.2023

Amerika Birleşik Devletleri'nde cinsiyet karmaşası yaşayan "trans çocuklara" cinsiyet değişimini teşvik eden "olumlayıcı bakım" veriliyor. Ancak bu bakımı aldıktan sonra derin pişmanlık yaşayanların sayısı hızla artıyor.

Chloe Cole, genç yaşta cinsiyet değiştirme sürecine başlayıp sonra bundan pişman olarak esas cinsiyetine dönen detranslardan sadece biri. Chloe, çift mastektomi ameliyatından (memelerin alındığı transseksüel ameliyatı) uyandığında bekleme odasındaki annesine mesaj attı: "Memişler gitti." O zaman 15 yaşındaydı. "Bu iyi bir şey mi?" diye sormuş annesi. Chloe de "Evet," diye yanıtlamış. Ama artık böyle düşünmüyor.

Kaliforniya'nın Central Valley bölgesinde yaşayan Chloe, vücudundan her zaman nefret etmiş. Sosyal ağ ve blog sitesi Tumblr'da çok zaman geçirmiş ve bu siteden panseksüel (her cinse ilgi duyma), transseksüel gibi kelimeleri öğrenmiş. Chloe 12 yaşındayken yatağında otururken "Belki de erkek olarak yaşamam gerekiyordur" diye düşündüğünü hatırlıyor. 

2018'e gelindiğinde, 14 yaşındayken, Chloe hayal ettiği erkekliğe giden yolda ilerledi. Ergenlik engelleyici ilaçlar alıyordu. Ve annesi ona haftalık testosteron (erkeklik hormonu) iğneleri yapıyordu. İki yıl sonra, Haziran 2020'nin başlarında bıçak altına yattı. 

Chloe, liseye geçtiğinde hayatındaki tüm yetişkinler (doktorlar, hemşireler, sosyal hizmet uzmanları, öğretmenler, ebeveynler) tarafından transseksüel aktivistlerin "cinsiyet olumlayıcı bakım" olarak adlandırdıkları uygulamaya teşvik edildi. Ergenliği engelleyici ilaçlar almak zorunda olması da bu teşvikin önüne geçemedi. Ya da testosteron gibi karşı cinsiyetin hormonlarını enjekte etmek zorunda olmak da kimseyi durdurmadı. Bu bakımın bir gereği olarak mastektomi ameliyatı geçirecekti. Ve ne yazık ki tam olarak bu gerçekleşti. Chloe genç yaşta göğüslerini aldırarak bedenine geri dönüşü olmayan bir zarar verdi. Chloe, yakın zamanda verdiği röportajlarda kendisini en çok üzen noktanın ilaçların kendisini kısırlaştırıp kısırlaştırmadığını bilmiyor olması ve çocuk sahibi olsa bile onu emziremeyecek olması olduğunu söylüyor.

Cinsiyet değiştirme
Transseksüellikten vazgeçen Chloe, sesini duyurabildiği her platformda konuşarak insanları cinsiyet değişimi gerçekleri konusunda bilinçlendiriyor.

Bu yönüyle Chloe, Biden yönetiminin transseksüel politikasının kurbanlarından sadece biri. 

Başkanın sözcüsü Jen Psaki, bir basın toplantısında cinsiyet değiştirme uygulamalarının "en iyi uygulama ve potansiyel olarak hayat kurtarıcı" olduğunu öne sürmüştü. "Trans çocukların" sadece sosyal olarak değil, tıbbi olarak da karşı cinsiyet hormonları, ergenlik engelleyiciler ve transseksüel ameliyatlarıyla cinsiyet değişikliği yapamazlarsa, kendilerini öldürebilecekleri iddiasını dile getirerek toplumu korku ve tehditle manipüle etmeye çalışmıştı.

Biden'ın politikası sağduyulu olarak lanse edilmesine rağmen pek çok ilerici ülke ve önde gelen uzmanların yaklaşımıyla uyuşmuyor. Norveç, İsveç, Fransa gibi "olumlayıcı bakım" adı altında cinsiyet değişimi yoluna giden ülkeler, bu tür bir bakımın cinsiyet disforik (cinsiyet hoşnutsuzluğu yaşayan) çocuklar için ruh sağlığı sonuçlarını gerçekten iyileştirdiğine dair kanıtların yokluğunda şimdi rotayı tersine çeviriyorlar. Kaliforniya Üniversitesi San Francisco Çocuk ve Ergen Cinsiyet Kliniği'nden Erica Anderson gibi öncü doktorlar bu politikanın tehlikeleri konusunda uyarılarda bulunuyor. Eleştirmenler, "cinsiyet olumlayıcı" ifadesinin bile yanıltıcı olduğunu, tıbbi yanlış uygulamaya daha yakın bir şeyin örtmecesi olduğunu söylüyorlar. Ne zamandan beri çocuklara kendi kendilerine teşhis koymaları ve ömür boyu sürecek tıbbi kararlar almaları için güveniyoruz?

Chloe'nin de aralarında bulunduğu, verdikleri kararlardan ve aldıkları cinsiyet değiştirici tedaviden derin pişmanlık duyan detrans gençlerden oluşan ve giderek büyüyen bir kitle var. Bu hikayeyi yaşayan ancak sesleri bastırıldığı için duyulmayan gençler var. Chloe ise sesini duyurabildiği her platformda konuşarak, başkalarının da benzer pişmanlığı yaşamaması için mücadele ediyor.