Translıktan vazgeçip esas cinsiyetine dönen detranslar ebeveynlere sesleniyor

'Transseksüelliğin genellikle bir başa çıkma mekanizması olduğunu, psikolojik sorunların cinsiyet hoşnutsuzluğuna neden olduğunu unutmayın.'
Translıktan vazgeçip esas cinsiyetine dönen detranslar ebeveynlere sesleniyor

 

Erişim Tarihi: 12.03.2023

Kaynak: ourduty.group 

 

Gençler bazen kendilerinde çok yanlış bir şeyler olduğunu hisseder. Onlar da bizim gibi, herkesin kusurları olduğunu zamanla öğrenecekler. Herkesin kendince çırpındığı, herkesin kendi derdinde olduğu ve kimsenin ne yaptığı hakkında hiçbir fikri olmadığı sırrına henüz vakıf değiller. Bir şeylerin yanlış olduğu hissine bir cevap bulmaya çalışıyorlar. Yanlış bedende doğdukları fikri, bu rahatsızlıkla baş etmek için kolaya kaçarak ortaya attıkları bir 'çözüm'. Ebeveynler olarak cinsiyet konusundaki görüşlerimiz bir yana, çocuklarımızın rahatsızlık duygularının ve hatta kendilerinden nefret etmelerinin fazlasıyla gerçek olduğunu unutmamalıyız. Kız çocukları ve genç kadınlar, maalesef daha dezavantajlı oldukları için bu duygulara karşı özellikle savunmasızdır.

Çocuklarımızın rahatsızlık hissetmelerini engelleyemeyiz, ancak onlara bununla başa çıkmaları için ihtiyaç duydukları araçları vermek için elimizden geleni yapabiliriz. Bu süreçte çocuklarımızın zorluk çıkarmaya çalışmadıklarını hatırlamak önemlidir. Yaşadıkları her ne ise bu onlar için gerçekten zordur. Üstelik trans ideolojisine kanmış durumdalar. Bu onların saf oldukları anlamına gelmiyor. Manipüle edildiler ve bedenlerini değiştirmenin doğru ve ilerici olduğu yönünde kandırıldılar. Kuşkusuz, çoğu ergen ve gençte olduğu gibi başka ruh sağlığı sorunları da var. Diğer ruh sağlığı sorunlarını tedavi edin ve bunların cinsiyet disforisinden (cinsiyetten duyulan hoşnutsuzluk) kaynaklandığını varsaymayın. Aksine, diğer ruh sağlığı sorunlarının cinsiyet disforisine yol açabildiğini unutmayın.

Özellikle duygusal yeme bozuklukları (ve diğer patolojik beden imajı bozuklukları ve kendine zarar verme davranışları) ve otizme dikkat edin. 

Bu durumların hepsi el ele gider. Bazı çalışmalar, trans olduğunu söyleyen çocukların %30'unun otizmli olduğunu öne sürmektedir; ancak bunun nedenleri belirsizdir. Altta yatan psikolojik sorunlar için özel destek ve sağlık hizmetleri acil bir öncelik olmalıdır. 

Otizm ve duygusal yeme bozukluğu olan çocuklarda transseksüellik daha yaygın görülmektedir.

Transseksüelliğin genellikle bir başa çıkma mekanizması olduğunu anlayın. 

Bu çocuklar esasen cinsiyet dışında bir şeyle mücadele ediyorlar. Belki de birden fazla 'şey' ile mücadele ediyorlar. Kız çocukları, erkek olarak görülmenin romantik ilişkileri keşfetmeye başlamak için sosyal baskı hissetmeyecekleri anlamına geldiğini veya istenmeyen sokak tacizlerini durduracağını düşünebiliyor. Kendi cinsiyetlerinde sahip olmadıklarını düşündükleri özgürlüğü karşı cinsiyette elde edebileceklerini düşünebiliyorlar. Parıltıyı, elbiseleri ve baleyi seven erkekler, 'bir erkek olarak' sosyal kabul bulmanın, cinsiyet değiştirip bir kadın olarak 'yaşamaktan' daha zor olacağına inandırılmış olabilirler.

Bir terapist çocuğunuzun bu sorunları çözmesine yardımcı olabilir ve siz de çocuğunuzun özgüvenini artırmak ve cinsiyet dışında kişiliğini daha da geliştirmek için onunla birlikte çalışarak ona yardımcı olabilirsiniz. Bu, onları yeni bir beceri veya hobi öğrenmeye teşvik etmek veya seyahat etmeleri için onlara daha fazla (yaşına uygun) bağımsızlık vermek anlamına gelebilir.

Çocuklarınızı yeni bir beceri veya hobi öğrenmeye teşvik edin.

Çocuklarınızı kendinize yakın tutun. 

Başlangıçta her iki taraf için de öyle hissettirmese de, yakın tavrımız ve desteğimiz çocuklarımız için önemlidir. Yaşadıkları tüm bu psikolojik sorunlarla baş ederken onların yanında olmak en önemli yapı taşlarından biridir. Böylece çocuğunuz tehlikeli kişilerle fikir alışverişi yapmaktansa sizinle dertleşmeyi seçebilir ki bu çok daha güvenli bir yoldur.

Kendi bedeninize nasıl davrandığınıza ve çocuğunuzun önünde bedeniniz hakkında nasıl konuştuğunuza dikkat edin. Sizi izliyorlar ve gördükleri şeyleri özümsüyorlar. Bu özellikle kızlar ve genç kadınlar için önemlidir. Annelerinin kendisini veya başka kadınları küçümsediğini duyarlarsa (örneğin, "Diyet yapmam lazım", "Kilo aldı değil mi?", "Arkadaşının elbisesi vücuduna göre çok dar" gibi) bu duyguları içselleştirebilir ve aynı düşünceleri kendi bedenleri için de uygulayabilirler.

Onların da hoşuna gidecek şekilde onların tarafında olun.

Bu, onlarla birlikte alışverişe gitmek, kıyafet seçmelerine aktif olarak yardımcı olmak, takma isim fikirleri bulmak, yeni makyaj denemelerine yardımcı olmak, erkeklerin ve kadınların belirli şekillerde hareket etmeleri / giyinmeleri / davranmaları yönündeki beklentilerden bahsedip bunların kişilerin cinsiyetleri çerçevesinde herkese özel çeşitlenebileceğini konusunda onlara katılmak olabilir. Bu tür şeyler cinsiyet değiştirmelerini teşvik ediyormuşsunuz gibi gelebilir, ancak yaptığınız şey kendilerini nasıl ifade ettiklerini keşfetmeleri için onlara güvenlik ve destek sunmaktır. Eğer çocuklar ve gençler karşı cinsiyetten olmaları halinde istedikleri her şeyi olabileceklerini hissederlerse, daha yolun başındayken cinsiyet değiştirmekten vazgeçme olasılıkları daha yüksektir (translıktan vazgeçenlerin haklarını savunmak için kurulan bir sanal ağ olan Detransition Advocacy Network'te karşılaştığımız örneklerde bunu görüyoruz).

Çocuklarınızın yanında olup kendilerini nasıl ifade edeceklerini keşfetmelerine yardımcı olun.

Cinsiyet değiştirme adımlarını yasaklamak yerine geciktirmeye önem verin.

Ergen olmanın nasıl bir şey olduğunu hatırlayın. Herhangi bir şeyi yasaklamak muhtemelen bir tür geri tepmeyle karşılaşacaktır. Yasak yoluna gitmek yerine, daha büyük kararları onlar büyüyene kadar ertelemeye çalışın. 'Bu yıl sınavlarına odaklanmamız gerekiyor, Tavistock (cinsiyet kliniği) şimdilik biraz bekleyebilir' gibi bahaneler kullanabiliriz. “İyi bir eğitim alman için elimizden gelen her şeyi yapalım, böylece istediğin kariyerde ilerleyebilirsin, önce hayatını düzene koyalım" diyebiliriz. Gençler bu tür akıl yürütmelere açık olabilirler. Çocuğunuza açıkça yasak koymak ona çocuk muamelesi yaptığınızı düşünmesine ve kontrol altında hissetmesine neden olur. Bu takdirde cinsiyet konusunda daha derinlere dalmaları olasıdır.

Etraflarını cinsiyet konusunda olgunlaşmış ve sağlıklı fikirleri olan kişilerle çevreleyin.

Onlara kendilerini daha iyi tanıdıkları takdirde cinsiyetleri konusunda yaşadıkları sorunların da hafifleyeceğini gösterin. Türlü film karakterlerini özenle seçerek bunu yapabilirsiniz. Ayrıca, kendiniz de cinsiyet hoşnutsuzluğu için bir rol model olmayı deneyebilirsiniz. Eğer yemek yapmaktan ve ince temizlik yapmaktan hoşlanan bir babaysanız, bunu oğlunuzla bağ kurmanın bir yolu olarak kullanabilirsiniz. Anneler, belki de her zaman şikayetçi olduğunuz o basket potasına atış yapmanın şimdi tam zamanıdır.

Bu yolculukta kendinizi tamamen kaybolmuş hissettiğiniz ve çocuğunuz için ne yapacağınızdan emin olamadığınız günler olacaktır. Elinizden gelen her şeyi araştırmanız, sağlık hizmetlerini kritik bir şekilde değerlendirmeniz ve diğer ebeveynlerin desteğini aramanız, çocuklarınızın mutluluğu için inanılmaz bir adanmışlığa sahip olduğunuz anlamına gelir, emin olun.