Cinsel yönelim sembolleri: LGBT bayrakları ve taşıdıkları anlamlar

Gökkuşağı bayrağı LGBTQA+ topluluğunun evrensel sembolü haline geldi ancak cinsel yönelim sembolleri bundan çok daha fazlasını içeriyor. İşte farklı cinsel yönelimleri temsil eden çeşitli semboller ve bayraklar.
Cinsel yönelim sembolleri: LGBT bayrakları ve taşıdıkları anlamlar

 

Gökkuşağı bayrağı, dünya genelinde LGBT sembolü haline gelmiştir ve bu topluluğun etkinliklerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak LGBT ideolojisinin iddia ettiği cinsel yönelimlerin “çeşitliliğini” yansıtmak amacıyla yıllar içinde pek çok sembol ve bayrak ortaya çıkmıştır. İşte bu yazıda, LGBTQA+ topluluğunun farklı cinsel yönelimleri temsil etmek üzere kullandığı bazı bayrakları ve sembolleri ele alıyoruz.

LGBT Simgesi Gökkuşağı Bayrağı ve Türevleri

Orijinal LGBT “Onur” Bayrağı, San Francisco Şehir Denetçisi Harvey Milk'in talebi üzerine tasarlanmış olup cinsel yönelim sembollerinin öncülerinden biridir. LGBT renkleri ve anlamları şu şekilde kabul görmüştür: pembe renk cinsiyeti, kırmızı renk yaşamı, turuncu renk şifayı, sarı renk güneş ışığını, yeşil renk doğayı, turkuaz renk sihri, mavi renk uyumu ve menekşe rengi de ruhu temsil etmektedir. Gilbert Baker tarafından tasarlanan orijinal gökkuşağı bayrağı, 25 Haziran 1978'de San Francisco Eşcinsel Özgürlük Günü Geçit Töreni'nde ilk kez kullanılmıştır. Baker, pembe renginin kolay bulunamaması nedeniyle daha sonradan pembe şeridi bayrak tasarımından çıkarmıştır. 1979'da ise bayrağı tekrar değiştirerek, bugün hala kullanılan 6 şeritli gökkuşağı bayrağına dönüştürmüştür.

LGBT bayrağı
 Gilbert Baker tarafından tasarlanan ilk LGBT bayrağı

Haziran 2017'de Amber Hikes liderliğindeki Philadelphia LGBT İşleri Ofisi, "Daha Fazla Renk Daha Fazla Onur" bayrağını tanıtmıştır. Bu versiyon, toplum içinde yeterince temsil edilmeyen siyahi üyelere dikkat çekmek amacıyla siyah ve kahverengi şeritleri içermektedir. 

LGBT bayrağı
Philadelphia LGBT bayrağı

Tasarımcı Daniel Quasar'ın 2018'de tasarladığı bayrak ise, marjinalleştirilmiş siyahi insanları, transları ve HIV/AIDS ile yaşayanları kapsayacak şekilde LGBT topluluğunu temsil etmektedir.

LGBT bayrağı
Daniel Quasar’ın tasarladığı LGBT bayrağı

Valentino Vecchietti tarafından tasarlanan başka versiyon ise, 2013 yılında Avustralyalı Morgan Carpenter tarafından tasarlanan interseks bayrağına bir atıftır. Sarı üçgen ve mor daire ekleyerek Quasar'ın 2018 bayrağını temel alır. Güncellenen tasarım, interseksleri dahil etme amacını yansıtmaktadır.

LGBT bayrağı
Valentino Vecchietti tasarladığı LGBT bayrağı

Trans (Transgender) Bayrağı 

Trans bayrağı, beş yatay şeritten oluşmaktadır. İki açık mavi şerit erkekleri, iki pembe şerit kızları, ortada yer alan beyaz şerit ise cinsiyet değiştirme sürecinde olanları, nötr bir cinsiyete sahip olanları veya cinsiyeti olmadığını düşünenleri ve interseksleri temsil etmektedir.

Trans bayrağı
Trans bayrağı

Panseksüel Bayrağı

Panseksüellik, kişinin cinsiyetinden bağımsız olarak her yöne cinsel olarak çekilebileceğini savunan bir cinsel yönelim türüdür. Panseksüel bayrağının üç yatay şeridi vardır: pembe, sarı ve mavi. Çoğu tanıma göre, pembe renk “kadın kimliğine” sahip kişileri, mavi renk “erkek kimliğine” sahip kişileri, sarı renk ise iki cinsiyeti reddedenleri temsil etmektedir. Panseksüel bayrağı ilk olarak 2010 yılında tanıtılmıştır.

Panseksüel bayrağı

Nonbinary Bayrağı

Nonbinary kavramı, kendisini tam olarak bir erkek veya kadın olarak hissetmeyen veya eril veya dişil cinsiyet ifadelerini reddeden kişileri ifade etmek için kullanılır. 2014 yılında 17 yaşındaki Kye Rowan, LGBT bayrağının yanında dalgalanması için nonbinary bayrağını tasarlamıştır. Beyaz tüm cinsiyetleri, siyah cinsiyetsizliği, mor ise cinsiyetlerin karışımını temsil etmektedir.

LGBT bayrağı
Nonbinary bayrağı

Biseksüel Bayrağı

1998 yılında Michael Page tarafından biseksüel bayrağı tasarlanmıştır. Bayrağın üst kısmı pembe, alt kısmı ise koyu mavidir ve ortasında üst üste binen mor bir şerit bulunmaktadır.

LGBT bayrağı
Biseksüel bayrağı

İnterseks Bayrağı

Toplumda hünsa olarak bilinen interseksüellik, kişinin doğuştan gelen cinsel anatomisi, kromozomları veya hormonlarının "erkek" veya "kadın" cinsiyet kategorilerine uymadığı durumları ifade eder. İstatistiklere yansıtılmayacak kadar nadir görülür. İnterseks Bayrağı, 2013 yılında Avustralyalı Morgan Carpenter tarafından tasarlanmış olup "cinsiyetçi olmayan" renklerle öne çıkarılmıştır. Sarı renk, uzun süredir interseks rengi olarak kabul edilmiştir ve aynı zamanda iki cinsiyeti reddeden bireyleri temsil etmektedir. İnterseks Bayrağı, 2013 yılında Avustralyalı Morgan Carpenter tarafından tasarlanmıştır ve "cinsiyetçi olmayan" renklerle tasarlandığı iddia edilmektedir. Sarı renk, uzun bir süredir interseks rengi olarak kabul edilmekte ve aynı zamanda iki cinsiyeti reddeden kişileri temsil etmektedir.

LGBT bayrağı
İnterseks bayrağı

Lezbiyen Bayrağı

Emily Gwen tarafından 2018 yılında tasarlanan bu bayrak, cinsiyet uyumsuzluğunu ve lezbiyenliği temsil etmektedir.

LGBT bayrağı
Lezbiyen bayrağı

Bazı LGBT sembolleri ve anlamları ise şu şekildedir:

Lambda

Yunan harfi lambda ilk olarak 1970 yılında New York Gey Aktivistler Birliği'nin sembolü olarak kullanılmış ve 1974 yılında İskoçya'nın Edinburgh kentinde düzenlenen Uluslararası Gey Hakları Kongresi tarafından resmi olarak gey ve lezbiyen haklarının sembolü olarak kabul edilmiştir. LGBT topluluğu için, lambda “birliği” ifade eder.

LGBT
LGBT topluluğu arasında "birliği" ifade eden lambda harfi

Erkekler Arasındaki Eşcinsellik Sembolü

1990'larda popülerleşen bu eşcinsellik sembolü, birbirine kenetlenmiş iki erkek cinsiyet sembolünden oluşur ve geyliği temsil eder.

Eşcinsellik sembolü
Geyliği temsil eden eşcinsellik sembolü

Kadınlar Arasındaki Eşcinsellik Sembolü

1990'larda popülerleşen bu simge de, iç içe geçmiş iki kadın cinsiyet sembolünden oluşur ve lezbiyenliği temsil eder.

Eşcinsellik sembolü
Lezbiyenliği temsil eden eşcinsellik sembolü

Transseksüellik Sembolü

Bu sembol, en popüler transseksüel sembolüdür ve Holly Boswell tarafından çizilmiştir. Geleneksel sembollerinin bir modifikasyonu olan bu sembol, sağ üstte erkek sembolündeki ok, altta kadın sembolündeki haç ve sol üstte kadın haçı ve erkek okunun birleşiminden oluşan çizgili bir okun yer aldığı bir daire ile tasvir edilmektedir.

Transseksüellik sembolü
Transseksüellik sembolü

LGBT sembolleri ve bayrakları, rozetler, t-shirt'ler, defterler gibi çeşitli ürünlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sembollerin tanınması, özellikle çocuklar için satılan ürünlerde tespit edilebilmeleri açısından önemlidir. LGBT bayraklarına ait renklerin ayrımını yapmak ve uygun olmayan bağlamda kullanımlarından kaçınmak, bu ideolojinin normalleştirilmesinin önüne geçmek adına bir adım olabilir.