Trans olduğunu söyleyen çocukları olan ebeveynler için ipuçları

Ebeveyn destek grubu Bayswater Support, cinsiyet sıkıntıları yaşayan ve trans olduğunu düşünen çocukları olan ebeveynlere bu süreci her iki taraf için de kolaylaştırmak için başvurabilecekleri on ipucu sunuyor.
Trans olduğunu söyleyen çocukları olan ebeveynler için ipuçları


Kaynak: bayswatersupport.org.uk
Erişim Tarihi: 17.03.2023

Transgender (cinsiyetine belli yollarla müdahalede bulunup bir diğer cinsiyete bürünen kişi) olduğu iddiasında bulunan çocukları olan ebeveynlere yönelik bir destek grubu olan Bayswater Support, cinsiyet sıkıntıları yaşayan çocukları cinsiyet değişimine teşvik eden yaklaşımlar yerine kanıta dayalı sağlık hizmetlerini benimsemiş ve trans olduğunu söyleyen çocukları olan ebeveynlerin başvurabileceği on ipucu hazırlamıştır. İşte Batswater Support'un sunduğu 10 ipucu:

Trans çocuk

1. Çocuğunuzu Dinleyin

Bu en önemli tavsiyedir: ilk önce dinleyin. Çocuğunuz size trans olduğunu veya cinsiyetinden emin olmadığını söylerse, bu sizi şoke edebilir ve bu yüzden sinirlenebilirsiniz. Ya da belki de bu sizin için hiç de sürpriz olmayacaktır ve çocuğunuza şüpheci karşı argümanlarla cevap vermeye zaten hazırsınızdır. Her iki durumda da bir şey yapmamaya çalışın ve sadece dinleyin. Çocuğunuz, dünyada nereye ait olduğunu bulmaya çalışırken size kendisi için önemli ve anlamlı bir şey söylüyor. Bu ikiniz için de yeni bir durum ve muhtemelen o da sizin gibi derin bir huzursuzluk içinde. O yüzden kendinize hakim olun. Yetişkin olan sizsiniz.

İletişimi açık tutmak, özellikle de çocuğunuzun bu hassas değişim döneminde çok önemlidir. Size güvenmesinin ödülü sizin kızmanız olursa, aynı "hatayı" ikinci kez yapmayabilirler. Sizden sandığınızdan çok daha fazla şey saklayabilirler. Daha sonra çocuğunuzun neler yaşadığını düşündüğünüzü söylemeniz için bolca zamanınız olacaktır. Ancak özellikle başlangıçta, onları dinlemek için zaman ayırın ve sorgulamaya açık bir duruş sergileyin. Böylelikle bu konunun tartışılabilecek bir konu olduğunu gösterin.

Çocuğunuz bir tür senaryoyu takip ediyor olabilir. Bu çocuğunuza söyleyeceği kelimeleri veren bir senaryo olmaz, ama hangi adımları atacağını ve sizin nasıl tepki vereceğinizi söyleyen bir senaryo olabilir. Sizin çocuğunuzu dinlemediğiniz bir senaryo için doldurulmuş vaziyette karşınıza geleceklerdir. İnternette trans olarak açılmaya ilişkin pek çok gayri resmi rehberde, çocuklara ebeveynlerinin hayallerini gerçekleştirmelerinin önünde engel olacakları söylenir. Bu rehberlerde ebeveynler hep kontrolcü, desteğini esirgeyen ve hatta transfobik kişiler olarak anlatılır. Çocuklara ezberletilen şeylerden bazıları bunlardır. Bu bir anlamda çocuğunuzun güvenini kazanma savaşıdır. Bu nedenle tartışmacı ve reddetmeci tavsiyelere kulak asmayın. Aksi halde ebeveynlik bağını zayıflatabilirsiniz. Bu da kesinlikle çocuğunuzun yararına olmaz.

Transseksüel

2. Kendinizi Bilgilendirin

Çocuğunuz size duymayı hiç beklemediğiniz bir şey söylüyor olabilir ve imkansız veya saçma olduğunu düşündüğünüz şeylere inanıyor olabilir. Haklı olduğunuzu biliyoruz. Çocuğunuzun zorluklar konusunda kullandığı bir savunma mekanizması olduğunu hatırlayın ve yaşamış olabileceği zorluğu neleri takip ederek aşmaya çalıştığını öğrenmeye çalışın. Bu yüzden çocuğunuzun ne okuduğunu öğrenin, aynı YouTuberları izleyin, Reddit'teki konuşmaları takip edin. Bu, çocuğunuzu kimin etkilediğini ve bunu neden bu kadar çekici bulduklarını anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu çocuğunuzun dünyasıdır ve yürüdükleri her yolda yürümek olmasa bile, en azından temel rotaya dair bir fikir sahibi olmak faydalı olacaktır.

Aynı zamanda, ergenlik engelleyiciler ve karşı cinsiyet hormonlarıyla ilgili sınırlı kanıtlar ve ergenlik döneminde ortaya çıkan cinsiyet karmaşalarının yönetimine ilişkin kanıtların durumu hakkında araştırmalar yapın. Çoğu zaman ebeveynlere çocuklarının translıklarını onaylamadıkları takdirde çocukların kendilerini öldürebilecekleri söylenir. Bu nedenle bu tür iddiaların gerçekliğini bilmek iyidir, böylece ciddi bir duruma ciddi bir şekilde yanıt verebilirsiniz. Translık meselesinin travma ve gelişimsel bozukluklarla ve aynı zamanda zorbalık ve kendine zarar verme ile olan ilişkilerini bilin.

Toplumsal cinsiyet

3. İnternet, Ailenizin Arkadaşı Değil

Biz ebeveynlerin çoğu, günümüzün çılgın sosyal medyası toplumu ele geçirmeden önce büyüdük. Tarihte daha önce hiçbir ebeveyn nesli, çocukların tamamen yabancılarla uzaktan bağlantı kurabildiği ve aykırı görüşlerle karşılaşabildiği bir ortamda çocuk büyütmemiştir. Böylesine geniş ve denetimsiz bir kaynağa sınırsız günlük erişimi olan çocuklar yetiştirmek, ilk olarak bizim tecrübe ettiğimiz bir olgu. İnternette hepimiz neyin nesnel gerçek olduğunu ve neyin birilerinin bireysel deneyimlerine dayanan öznel görüşleri olduğunu anlamakta zorlanabiliriz. Çünkü insanlar tecrübelerini değişmez nesnel olgularmış gibi sunabilir, internet onlara bu gücü veriyor.

YouTube Google şirketine, Reddit ise Condé Nast adlı yayıncıya aittir. Seçkin çok uluslu şirketlere ait oldukları için bu gibi popüler sitelerin çocuklarınız için güvenli olduğunu düşünebilirsiniz. Ne yazık ki bu kesinlikle doğru değil. Sosyal medya toplulukları, gençlere ve ötekileştirilenlere (!) güçlü bir aidiyet duygusu sunabilir; ancak aynı zamanda gençleri ciddi şekilde yanlış yönlendirebilecek pek çok içeriğe de ev sahipliği yapar. Arama algoritmaları bir çocuğun merakını yakalar ve aynı içerikten daha fazlasını sunar.

Trans çocuk

4. Okulda Aktif Bir Rol Oynayın

Kendinizi hiç beklemediğiniz bir anda okulda, çocuğunuzun cinsiyetini ve cinsiyet değiştirmek için talep ettiklerini tartışırken bulabilirsiniz. Bu, çocuğunuzun iyiliği için onu aktif olarak savunmanız gerekebilecek durumlardan biridir. Çocuğunuz, ünvanı ne olursa olsun, kimseye emanet edemeyeceğiniz kadar kıymetlidir. Okul, çocuğunuzu yetiştirirken size destek olmak isteyecektir, ancak aileniz için neyin doğru olduğuna dair kendi anlayışınızla uyuşmayan, hatta çocuğunuzu geri dönüşü olmayan yollara sokacak fikirleri olabilir. 

Her zaman nazik olun; ancak diğer insanların varsayımlarının, çocuğunuzun refahı için duyduğunuz doğal endişeyi bastırmanızı gerektirdiğini düşünmeyin. Kaygılanmak, meraklanmak en doğal hakkınız. Soru sormaktan çekinmeyin. Bir okul toplantısının sonucundan endişe duyuyorsanız, nelerin kararlaştırıldığına dair bir kayıt bulundurmak için her şeyi yazın.

Okulu, bunun hassas bir konu olduğuna ikna edin; siz olmadan herhangi bir hamle yapmamaları için dikkatli olmalarını sağlayın. Okullar kayıtlardaki isimler, üniformalar, zamirler (İngilizcede ‘o’ zamiri cinsiyet belli eder, trans olduğunu iddia eden çocuklar karşı cinsiyetin zamirlerini kullanmak ister), tuvaletler, soyunma odaları gibi şeyleri değiştirmeden önce ebeveynlerin kendilerine başvurmasını bekleyebilir. Eğer bir okul, cinsiyet karmaşası yaşayan bir çocuğun fısıltısını dinleyerek birkaç dakika içinde o çocuğun en başından itibaren karşı cinsin bir üyesi olarak görülmesini sağlamak için her şeyi yaparsa, bu o çocuk için felaket olur.

Cinsiyet değiştirme

5. Sınırlarınızı Göz Önünde Bulundurun

Çocuğunuz 'sosyal cinsiyet değişimi’ yapmak, yani herhangi bir tıbbi müdahale olmadan sosyal hayatta karşı cinstenmiş gibi yaşamak isteyebilir. Belki de buna çoktan başlamıştır. Bu süreç, temel olarak diğer cinsiyete ait olduğunu gösteren kıyafet ve saç stilini benimsemeyi, yeni bir isim seçmeyi ve insanlardan kendilerine yeni zamirler kullanarak hitap etmelerini istemeyi içerir. Kızlar genellikle göğüslerini düzleştirmek için bir 'göğüs bağlayıcı' takmak isteyeceklerdir. Pek çok çocuk ayrıca tıbbi olarak cinsiyet değiştirme, yani hormonlar ve transseksüel ameliyatları yoluyla vücutlarını değiştirme hakkında yalan yanlış pek çok şey okumuş olacaktır. Hazırlıklı olun.

Ebeveynlerin tüm bunlara nasıl tepki vereceği her ailede farklı olacaktır ve zaman içinde değişebilir. Çizginizin ne olduğunu ve bunu çocuğunuza nasıl açıklayacağınızı önceden düşünmek faydalı olabilir. Dikkate alınması gereken bazı şeyler:

·         Çocuğunuzun duyguları ileride değişirse, sosyal ve tıbbi olarak yapılan değişiklikler kolayca geri alınabilir mi? 

·         Bu değişiklikler çocuğunuzun cinsiyet hakkındaki yanılgılarını engelleyebilir mi? 

Cinsiyet değiştirme

6. Çocuğunuzun Cinsiyet Hakkında Makul Düşünmesine Yardımcı Olun

Cinsiyet derken bedenlerimizi, biyolojimizi kastediyoruz. Hiç kimse cinsiyetini değiştirmemiştir (her ne kadar doktorlar değiştirmişsiniz gibi göstermekte başarılı olsalar da). Çocuğunuz cinsiyet değiştirirse ne olacağını düşünüyor? Bu onların hayatını nasıl iyileştirir? Doğuştan sahip oldukları bedenin onları nasıl engellediğini düşünüyorlar?

Cinsiyet konusu günümüz toplumunda yaygındır ve ebeveynler olarak görevimiz, çocuklarımızın gereksiz sağlık riskleri, kesintiye uğramış bir eğitim, aile ilişkilerinde kopukluk veya doğurganlık kaybı gibi zararlara uğramadan doğru yollarını bulmalarına yardımcı olmaktır.

Ameliyat olmuş pek çok transseksüel, çocukların bilgilendirici yazıları değil sadece satış konuşmasını görüyor olabileceği endişesini dile getirmektedir. Cinsiyetini değiştiren (tıbbi veya sosyal olarak) ancak bunun doğru olmadığını fark eden gençler de deneyimlerini paylaşmaktadır, sitemizde örneklerini göreceksiniz.

Ruh sağlığı

7. Ruh Sağlığı Problemlerini ve Gelişimsel Sorunları Ele Alın

Cinsiyetleriyle ilgili sıkıntı yaşayan çocuk ve ergenlerin birden fazla ruh sağlığı sorununa sahip olma olasılığı daha yüksektir. Birçok ebeveyn, bunların cinsiyet karmaşalarından genellikle yıllar önce ortaya çıktığını bildirmektedir.

Ruh sağlığı hizmetleri için çocuğunuzun yaşadığı zorlukları zorbalık, travma geçmişi, beden imajı sorunları, cinsellikle ilgili sıkıntılar veya nörogelişimsel sorunlar gibi eşlik eden çok sayıda başka faktör yerine cinsiyet sıkıntısına bağlamak çok daha kolay olabilir.

Diğer sorunların cinsiyet perspektifinden değil, çocukların fiziksel, gelişimsel ve zihinsel sağlık geçmişleri bağlamında görüldüğüne dair endişelerinizi açıklamaya çalışın.

Cinsiyet karmaşasının odağı ne olursa olsun, çocukların diğer ihtiyaçlarıyla ilgilenmek hayati önem taşır. Otizm gibi durumlar, alışması uzun zaman alabilen, yaşam boyu süren gerçeklerdir. Okullar, uygun olan yerlerde yardımcı ayarlamalar yapabilir, ancak genellikle yalnızca resmi bir teşhis varsa.

Eğer bir terapist seçerseniz, bu terapistin çocuğunuzun tüm sorunlarını ele almasına ve sadece sıkıntısının bir tezahürü olabilecek bir cinsiyet karmaşasını cinsiyet değişimi yönünde teşvik etmek yerine çözmeye çalışmasına dikkat edin.

Transseksüel

8. Uzun Vadeye Hazırlıklı Olun

Bir çocuk trans olduğunu iddia ettiğinde, ebeveynler normal olarak 'çözüm' arayışına girebilirler. Bu, çocuğun durumunu sorgusuz sualsiz 'onaylamak' ya da konuşmaya hazır olmamalarına rağmen çocukları için bir terapist ayarlamak şeklinde olabilir.

Her iki durumda da, trans meselesi çocuğunuzu muhtemelen en az bir yıl meşgul edecektir. Bu süreyi kademeli bir süreç olarak düşünmek daha iyi olabilir.

Ruh sağlığı

9. Çocuklarınızın İyi Bir Hayat Yaşaması İçin Elinizden Geleni Yapın

Her ne sebeple olursa olsun, çocuğunuz sorunlarının kaynağını, kendince, bedeninde bulmuştur. Mümkünse, cinsiyetin baskın olduğu içsel deneyimlerinden ziyade, çevrelerindeki dünyaya dışarıdan bakmaya başlamalarını sağlamaya çalışın. Dünyayı cinsellikten ibaret görme eğilimlerini törpüleyin. Onları hayatın içine katmaya çalışın: okula ve kulüplere gitmek, hobiler edinmek ve dışarı çıkmak gibi.

Çocuğunuzun taleplerinin veya davranışlarının aile yaşamını, özellikle de kardeşlerini nasıl etkilediğini fark etmelerine yardımcı olun. Kardeşler de sizin yardımınıza ihtiyaç duyar, ancak trans olan çocuğunuza odaklandığınız için tükenmeleri çok kolay olacaktır. Küçük çocuklar, kardeşlerinin yaşadığı bu kafa karışıklığı karşısında kendi duygularıyla baş etmekte özellikle zorlanabilir ve etraflarında gördükleri ve duydukları karşısında kafaları oldukça karışabilir. Onlarla anlayabilecekleri düzeyde konuşun ve aile sohbetinin bir parçası olun. Diğer çocuklarınızın devam ettiği okulların ve ortamların evde neler olup bittiğinden haberdar olduğundan emin olun.

Trans çocuk

10. Kendinize İyi Bakın

Son olarak: Bir ergene ebeveynlik yapmak en iyi zamanlarda bile yorucu olabilir. Trans bir çocuğa sahip olmak aile yaşamı üzerinde ek baskılar yaratabilir. Trans çocuklar konusu günümüz toplumunun en hararetli konularından biridir. Her sosyal medya paylaşımını ya da tartışmayı takip etmek zorunda hissetmeyin.