Göğüs Bağlamanın Sağlığa Etkileri

Göğüs bağlamayı uzun süreli düşünüyorsanız, göze almanız gereken bazı önemli noktalar vardır.

İçeriği Paylaş

  • meselelgbt
  • twitter

Benzer Yazılar

Göğüs Bağlamanın Sağlığa Etkileri

 

Erişim Tarihi: 25.04.2023

Kaynak: topsurgery.ca

 

Göğüs bağlama, cinsiyetini erkek olarak değiştirmek isteyen kadınların başvurduğu bir yoldur. Düz bir göğse kavuşma isteğiyle kullanılan bu araçlar sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurur.

Aşağıda göğüs bağlamanın bilinen en büyük üç sağlık sonucu verilmiştir.

Sıkıştırılmış Kaburgalar

Göğüs bağlamanın en büyük sağlık sonuçlarından biri, daha fazla sağlık sorununa yol açabilecek sıkıştırılmış veya kırılmış kaburgalardır. Ne yazık ki, kaburgalarınızı kolayca kırabilirsiniz. Göğsünüzü bağlamak küçük kan damarlarına da kalıcı olarak zarar verebilir. Bu durum kan akışı sorunlarına neden olabilir ve kan pıhtısı oluşma riskini artırabilir. Zamanla bu durum kaburgaların iltihaplanmasına (kostokondrit) ve hatta kalbe giden kan akışının azalması nedeniyle kalp krizine yol açabilir. Şu belirtiler ortaya çıktığında acilen hastaneye başvurmalısınız:

●       Nefes kaybı

●       Sırt veya omuzlar boyunca sırt ağrısı

●       Derin nefes alırken artan ağrı veya basınç

Çökmüş Akciğerler

Göğsün bağlanması kaburgaların kırılmasına yol açabilir, bu da akciğerin delinmesi veya çökmesi riskini beraberinde getirir. Bu durum, kırık bir kaburganın akciğeri delmesi ve ciddi sağlık sorunlarına neden olmasıyla gerçekleşir. Akciğer delindiğinde, akciğer ve göğüs çevresindeki boşluklara hava dolabileceği için çökme riski daha yüksektir.

Sırt Sorunları

Göğsünüzü bağlamak, merkezi sinir sisteminizin bir parçası olan omurgayı sıkıştırarak ciddi sırt sorunlarına neden olabilir. Omurga birçok işlevi kontrol eder ve hasar görmesi halinde sakatlığa varan sonuçlar doğurabilir. Göğsünüzü bağlamanızdan kaynaklanan sırt ağrısı, akciğerinizin yaralandığının da bir göstergesi olabilir. Kırılmış kaburgalar, hasar görmüş kan damarları veya delinmiş akciğerler gelecekte daha da büyük zorluklara neden olabilir. Sağlığınız için, göğüs bağlamaktan kaçınmalısınız.