Genç kızların cinsiyet değiştirmek için başvurduğu göğüs bağlama uygulaması vücutta ne gibi etkilere yol açıyor?

2015 yılında gerçekleştirilen bir çalışmada, transseksüellerin kullandığı göğüs bağlayıcıların sırt ağrısından kalp krizine kadar 28 potansiyel zararı olduğu belgelendi.
Genç kızların cinsiyet değiştirmek için başvurduğu göğüs bağlama uygulaması vücutta ne gibi etkilere yol açıyor?

 

Erişim Tarihi: 28.03.2023

Kaynak: transgendertrend.com

 

The Sun gazetesi, Cornwall, Lancashire ve İskoçya'daki yerel makamların, transseksüel olduğunu söyleyen öğrencilere beden eğitimi dersleri sırasında fazladan mola olanağı tanıyarak "okulu cinsiyet değiştiren öğrencilere uygun hale getirmek" için yayınladıkları yeni yönergeleri haberleştirdi. Peki transseksüel öğrenciler neden beden eğitimi dersinde molaya ihtiyaç duyarlar? Çünkü:

 • "Göğüslerini bağlamayı tercih eden bazı gençler, spor seansları sırasında ‘nefes alma güçlüğü ve baygınlık’ yaşayabilir."
 • "Gençler" ifadesi burada "kızlar" anlamına gelmektedir, ancak transseksüel aktivizminin kuralları onları kız olarak adlandırmamıza izin vermemektedir. Bu durum, kızlar ve erkekler arasındaki deneyim farklılıklarını ve tipik tedavi yollarındaki farklılıkları değerlendirmemizi veya cinsiyet değiştirme nedenlerindeki farklılıkları incelememizi engellemektedir. Bu kızları, geniş bir bağlam olarak “genç kızlar” bağlamı içinde göremezsek, kızlarda bu tür davranışların altında yatan nedenlerle bağlantı kuramayız veya meme bağlamayı kendine zarar verme uygulamalarının içinde konumlandıramayız.
 • 'Göğüs bağlayıcı' terimi bile bu özel işkence aletlerinin yalnızca kız çocukları tarafından kullanıldığı gerçeğini gizlemektedir. Göğüs bağlayıcıların kullanımını kabul etmek suretiyle bu kız çocuklarına verdiğimiz sözde "destek", çocukların kendileri tarafından "seçilmiş" olsa da göğüs bağlayıcı kullanmanın zararlı bir kültürel uygulama olduğunu görmemizi engeller. Göğüs bağlamayı bir yandan teşvik ederken öte yandan diğer kültürlerde yer alan "göğüs ütüleme" gibi göğüs bağlama benzeri zararlı uygulamaları kınamamız ironiktir.
 • Göğüs bağlamanın zararları ciddidir. Cornwall İlçe Konseyi, fiziksel zararları üstü kapalı dillendirirken, göğüs bağlayıcı takmanın psikolojik "faydalarına" kıyasla bu zararların önemsiz olduğunu iddia etmektedir:
 • " [Göğüs bağlayıcılar] Terletici, rahatsız edici ve kısıtlayıcı olabilir ancak psikolojik refahları için çok önemlidir.  [Göğüs bağlayıcılar] Bazı beden eğitimi derslerini zorlaştırabilir ve nefes alma güçlüklerine, iskelet problemlerine ve bayılmalara yol açabilir."
Göğüs bağlayıcıların sırt ağrısından kalp krizine kadar 28 potansiyel zararı olduğu belgelenmiştir. 

2015 yılında gerçekleştirilen bir çalışmada göğüs bağlayıcıların 28 potansiyel zararı olduğu belgelenmiştir. Göğüs bağlayıcı takmanın etkileri şunlardır: 

 • Kaburgaların sıkışması veya kırılması,
 • Akciğerlerin delinmesi veya çökmesi,
 • Sırt ağrısı,
 • Omurganın sıkışması,
 • Hasarlı meme dokusu,
 • Hasarlı kan damarları,
 • Kan pıhtıları,
 • İltihaplı kaburgalar
 • Kalp krizi.

Anekdot niteliğindeki (kişisel öykülere dayanan) kanıtlar, göğüs bağlayıcıların sığ nefes almaya neden olduğunu ortaya koymuştur, ki yeterli nefes alamamak tek başına hayati organlara oksijen akışını kısıtlar ve genel sağlığa zarar verecek denli fiziksel aktiviteleri sınırlandırır. Radio 4'te Bringing Up Britain adlı programda konuşan bir anne, kızı çift mastektomi (memelerin alındığı transseksüel ameliyatı) geçirdiğinde, bir yıl boyunca göğüs bağlayıcı takmasının ardından "ciğerlerine kavuştuğu" için rahatlama yaşadığını anlatmıştır (bu, bir "cinsiyet değiştirme" aşamasının kaçınılmaz olarak bir sonraki adımı getirdiğini gösteren bir başka örnektir).

Göğüs bağlama uygulaması, kendine zarar verme biçimlerinden biridir.

Diğer kendine zarar verme uygulamaları açıkça bu şekilde adlandırılmaktadır, ancak göğüs bağlama söz konusu olduğunda, sorumlu konumundaki yetişkinler, diğer kendine zarar verme biçimlerinden farklı olarak göğüslerin bağlandığı bu özel kendine zarar verme türünün psikolojik refahı desteklediğini iddia etmektedir. Bir dil hilesi bizi her türlü özen yükümlülüğünden muaf tutuyor: Tüm gençleri cinsiyetten bağımsız 'trans' kategorisine yerleştirmek, bu kızların, ergenlik çağındaki kızların psikolojisi üzerine yapılan çalışmalardan ve kendilerine özgü sorun ve ihtiyaçlarını tanıyan tedavi ve destekten mahrum bırakılması anlamına geliyor. Ve tabii ki bu aynı zamanda, kadın olmak istemeyen bu kadar çok ergen kızın ortaya çıkmasına neden olan kültürel nedenlere bakmak ya da bu nedenleri anlamak için herhangi bir çaba sarf etmek zorunda olmadığımız anlamına da geliyor.