13 yaşında translıktan vazgeçen Cecil ile soru cevap

11 yaşında sosyal medyada karşılaştığı transseksüeller tarafından erkek olduğuna inandırılan Cecil, kadın olmaktan korktuğu için bu yola yöneldiğini fark edince korkularıyla yüzleşmeye ve esas cinsiyetinde yaşamaya karar verdi.
13 yaşında translıktan vazgeçen Cecil ile soru cevap


Kaynak: detransvoices.org
Röportaj Tarihi: Şubat 2022
15 Yaş, Kadın, Amerika Birleşik Devletleri

Çocukluk Dönemi ve Cinsiyet Değişimi

Transseksüel olmadan önce, hayatınızın erken dönemlerinde erkekler ve kadınlar hakkında veya cinsiyet ve cinsellik hakkında aldığınız bazı mesajlar nelerdi? Bunlar hakkındaki inançlarınız nelerdi?

Hem şu anda hem de bu aşamadan önce, cinsiyetle ilgili normal inançlara sahiptim. Yani, cinsiyetin değişmez olduğuna inanıyordum. Ancak 11 yaşımdayken internetteki insanlar beni cinsiyeti değiştirmenin mümkün olduğuna, fiziksel olarak o cinsiyette olmasanız veya ona benzemeye çalışmasanız bile karşı cinsiyet olunabileceğine ikna ettiler. Ayrıca, karşı cinse ilgi duymanın, o cinsiyette olduğunuzu düşünüyorsanız "eşcinsel" olduğunuz anlamına geldiğine ikna ettiler. Ben bir kızdım, ama trans erkek olabileceğimi, bu yüzden de erkeklere duyduğum ilginin eşcinsellik anlamına geldiğine inandırdılar beni. Şimdi 15 yaşındayım, seneler önce buna inanmam çok normaldi. Çocuk aklımı kullanmışlar.

Transgender, cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) ve cinsiyet değişimi konularını nasıl öğrendiniz? Sizi bu kavramlara çeken şeyin ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Başta Reddit (bir sosyal medya ağı) ve Wikipedia olmak üzere internetten öğrendim. Erkek olmaya çalışmam, erkek olma arzusundan değil; "içselleştirilmiş kadın düşmanlığı" olarak bilinen kadın olma nefretimden kaynaklanıyordu.

Bir kişinin trans olup olmadığını nasıl anlayabileceği konusunda bilgi almak için en çok hangi kaynaklara (arkadaşlar, internet siteleri, sosyal medya siteleri, terapistler, kitaplar, vb) güvendiniz? Bu kaynaklar hangi düşüncelerin, duyguların veya içsel deneyimlerin bir kişinin trans olduğunun kanıtı olduğunu söyledi?

Reddit'te birçok transseksüel, sadece cinselliğini veya cinsiyetini sorgulamanın ve crossdressing'den (karşı cinsin kıyafetlerini giymekten) hoşlanmanın transseksüel olmanın kesin belirtileri olduğunu söyledi. Ben de inandım.

Transseksüel olduğunuzun kanıtı olduğuna inandığınız ne gibi düşünceleriniz, duygularınız veya içsel deneyimleriniz oldu? Şimdi bu düşünce ve duyguların kökenleri hakkında neye inanıyorsunuz?

Basitçe erkek olmayı istemenin yeterli kanıt olduğuna inanıyordum. Daha önce hiç "cinsiyet disforisi" yaşadığımı iddia etmemiş olmama rağmen, kendimi transseksüel olarak düşünmeye başladıktan sonra, sanrılarım arttıkça bedenime karşı bir nefret duygusu ortaya çıktı. Benimki kendini gerçekleştiren kehanet oldu. Önce beni trans olduğuma ikna ettiler, sonra bedenimden nefret ettim. 

Transseksüel olup olmadığını merak etmeye başlayan ya da cinsiyet değiştirip değiştirmemesi gerektiğini düşünen birine ne tavsiye edersiniz?

Transseksüel değilsiniz ve özellikle yasal veya tıbbi olarak hiçbir şekilde cinsiyet değişimi yapmamalısınız. Yasal bir isim ve cinsiyet değişikliği için yüzlerce dolar ödedikten, deneysel ve tehlikeli hormonlar, ergenlik engelleyiciler ve transseksüel ameliyatları için binlerce dolar daha ödedikten sonra her şey için çok geç olabilir. Bu süre zarfında sağlığınıza zarar verdiğiniz için pişman olursanız, gerçek cinsiyetinize geri dönmek zorunda kalacak ve verdiğiniz hasarları onarmaya çalışacaksınız. Yaralarınızı sarmaya çalıştığınız bu dönemde kendinize fiziksel ve zihinsel olarak geri dönüşü çok zor olan bir şekilde zarar vermiş bulacaksınız.

Transseksüel
Transseksüeller tarafından erkek olduğuna inandırılan Cecil, kadın olmaktan korktuğu için bu yola yöneldiğini fark edince korkularıyla yüzleşmeye ve esas cinsiyetinde yaşamaya karar verdi.

Cinsiyet Değişimi Öncesi ve Değişim Sırasındaki Terapi Süreci

Cinsiyet disforisi olan bir hastayla çalışan bir terapiste ne tavsiye edersiniz?

Cinsiyet değişimini teşvik etmek yerine, disforilerinin nedenini bulmalısınız. Disfori genellikle kişisel travmalardan kaynaklanır ve zihinsel bir durumdur.

Translıktan Vazgeçiş

Translığınızı  ilk ne zaman sorgulamaya ya da kendi cinsiyetinize dönüş yapmayı ilk ne zaman düşünmeye başladınız? Hangi faktörlerin sizi artık trans olmaktan vazgeçirdiğini düşünüyorsunuz?

12 yaşıma girdiğimde "erkekliğim” ölmeye başladı, ancak hala kadın olma kavramından korktuğum için "non-binary" (iki cinsiyetten birinde hissetmediğine, cinsiyetsiz olduğuna inanma durumu) olduğumu iddia etmeye başladım, ki bu kesinlikle transseksüel olmadığımın bir işaretiydi. Transseksüel olmadığımı fark etmemi sağlayan yegane faktör, aslında hiçbir zaman transseksüel olmamış olmamdı. Sadece bunu itiraf etmekte zorlandığım için kendime tampon bölge olarak non-binary olmayı seçmiştim.

Kendi cinsiyetine geri dönmeyi düşünmeye başlayan birine ne tavsiye edersiniz?

Transseksüel olmadığınızı düşünüyorsanız veya cinsiyetinize yaptığınız müdahalelerden kaynaklanan fiziksel ve zihinsel değişikliklere ve bunun sonuçlarına kızmaya başlıyorsanız, bu cinsiyet değiştirme sürecinden vazgeçmelisiniz.

Kendi cinsiyetine geri dönme sürecinin bir parçası olarak karşılaştığınız bazı zorluklar nelerdir ve bu zorlukların üstesinden gelmek için kendinizi nasıl desteklediniz? Başkalarından destek aldınız mı?

Kadın halimi ve kadınların ve kız çocuklarının tarih boyunca haksız yere maruz kaldıkları ve hala maruz kalmaya devam ettikleri tecavüz, taciz ve şiddeti şiddetle inkar ederek yaşamak yerine bunlarla yüzleşmek karşılaştığım zorluklardan biriydi. Ama bunun sayesinde kendimi buldum.

Kendi cinsiyetine geri dönme sürecinde olan birine ne tavsiye edersiniz?

Ne kadar manipülatif veya duygusal olurlarsa olsunlar, sizi trans olarak tutmaya veya hala transseksüel olduğunuza ikna etmeye çalışan kişileri görmezden gelin.

Kendi cinsiyetine geri dönmüş bir kişi olarak yaşamda özellikle zorlayıcı veya ödüllendirici bir şey var mı? Bu zorluklar karşısında kendinizi nasıl destekliyorsunuz ve varsa ödüllendirici yönlerinden nasıl yararlanıyorsunuz?

Tek "ödül" translıktan kurutulup ondan vazgeçmem oldu.