Ergenlik dönemi cinsiyet karmaşaları ve aile dinamikleri

Uyumsuzluk sorunu yaşarken bir LGBT grubuna katılmasıyla önce biseksüel sonra trans olduğuna karar veren kızın annesi, nihayetinde kendi cinsiyetiyle barışan kızının çalkantılı cinsiyet yolculuğunu anlattı.
Ergenlik dönemi cinsiyet karmaşaları ve aile dinamikleri


Erişim Tarihi: 31.03.2023
Kaynak: pitt.substack.com

 

2020 Mayıs ayı civarında, yürüyüş yaparken kızım bana biseksüel olduğunu ve yeni arkadaşlarından birinin onu LGBT çocuklar için bir WhatsApp grubuna dahil ettiğini söyledi. Kızım COVID'den hemen önce okul değiştirmiş ve arkadaş edinmekte zorlanmıştı. Henüz ergenlik çağında olmadığı ve hiç ilişki yaşamadığı için herhangi bir "seksüel" olmadığını söyledim. Sert bir tepki verip onu kendimden uzaklaştırmak istemediğimden ona sarıldım ve kalbinin hızla attığını hissettim.

COVID dalgalar halinde gelip giderken, kızım açıkça çocukluktan çıkıyordu. Boyu uzamıştı ve vücudu değişiyordu. Uzun saçlarını omuz hizasına kadar kestirdi ve stiliyle ilgili denemeler yapmaya başladı. Ariana Grande, punk ve alternatif rock stillerine büründü. Kızım hala okuldaki LGBT grubuna gidiyordu fakat ondan WhatsApp grubunu telefonundan silmesini istedim. Bunu bana biseksüel olduğunu söyledikten hemen sonra söylemiştim, çünkü bu grupta farklı yaşlardan ve farklı ülkelerden tanımadığı insanlar vardı. Grubun adı "Jelibon Örgütü"ydü.

2021 yılının ortalarında, yaz boyunca kızım saçlarını çok kısa kestirdi ve ara sıra hangi erkek isimlerini sevdiğimi sordu. O zamanlar bunu pek önemsememiştim. Ağustos ayında, ebeveyn kontrolü olmadan sosyal medyaya bakmak için çok fazla zaman bulduğu bir akrabasıyla birkaç hafta geçirdi. TikTok ve YouTube'da sayısız saat geçirdiğini ancak daha sonra öğrendim. Tüm akışı, trans olduğunu söyleyen kızların tavsiyeleri veya akılda kalıcı müzik eşliğinde poz verdiği kısa kliplerden oluşuyordu.

Eylül ayında, kızım okula başladığında bir öğretmen öğrencilere isimlerini ve zamirlerini belirtmelerini isteyen bir çalışma kağıdı dağıttı. (İngilizcede "o" zamiri cinsiyet belli eder. Kendi cinsiyetinde olmadığını iddia edenler kendilerinden söz edilirken cinsiyetsiz veya karşı cinsiyete ait zamirlerin kullanılmasını talep eder.) Kızım bir erkek ismi yazdı ve cinsiyet zamirler seçti. O sırada kızım 13 yaşındaydı. Tarzı kökten değişmişti. Artık sadece erkek kıyafetleri giyiyordu: kalın topuklu spor ayakkabılar, büyük boy gömlekler ve pantolonlar. Saçları kısaydı. TikTok akışındaki çocuklardan kopyaladığı tavırlarıyla eski halinden farklıydı. Kızımın aksine ben erkek fatma olarak büyüdüm ve yetişkinlik dönemimde de arkadaşlarımın çoğu erkekti. Erkeklerin egemen olduğu bir alanda çalışıyorum. Kızımı rahatsız eden her neyse, bunun yanlış bedene hapsolmuş bir erkek çocuğu olmak olmadığından oldukça emindim.

Transseksüel
Sosyal bulaşma, gençlerin transseksüellik iddialarının ortaya çıkmasında büyük rol oynuyor.

Kocam ve ben bu konuda o kadar az şey biliyorduk ki, konuya nasıl yaklaşacağımıza karar veremedik. Okulla konuşmakta bile tereddüt ediyorduk. Yine de müdüre bir e-posta göndererek kızımızın bir erkek ismi kullandığını öğrendiğimizde şaşırdığımızı belirttim. Bunu takip eden toplantıda müdür anlayışlı ve bir noktaya kadar özür dileyen bir tavır sergiledi. Öğretmenlerin ebeveyn izni olmadan isim değiştirmelerine kanunen izin verilmiyordu. Okuldaki her öğretmen kızımızın yeni ismini kullanmıyordu ve herhangi bir resmi belgede ya da yıllıkta erkek isminin kullanılması söz konusu değildi.  

Evde de işler karışıktı. Kızımı dinledim ama söyledikleri mantıklı gelmedi. Dedi ki: "Bir kız olarak yapabileceğin her şeyi temsil eden bir oda hayal et. Şimdi bir de erkek olarak yapabileceğin şeylerin olduğu bir oda hayal et. Neden iki odanın da bir parçası olmayalım?" Argümanı cinsiyetçi görünüyordu ve bunu ona da söyledim. Onunla her gece konuştum ve onu mümkün olduğunca kendime yakın tutmaya çalıştım. WhatsApp kuralını, Jelibon Örgütünü sildikten sonra yeniden yükleyerek üç kez ihlal ettiği için telefon erişimini kısıtlamak için bir bahanemiz vardı.

Bir uzmanın bunu benim için çözeceğini umarak bir psikolog bulmaya çalıştım, ancak randevu alamadım. Aile olarak sonunda İngilizce bilmeyen bir psikoloğa gittik. Dil engeli aşılamadı ve bir daha gitmemeye karar verdik. Zoom yoluyla Birleşik Krallık'ta bir psikoterapistle görüşmek için bekleme listesine girdim. İki ay sonrasına kadar randevu alamadık. Nihayetinde, yaptığımız seanslar kızımızın vazgeçmesi için kritik görünmüyordu ama zor bir dönemi atlatmama yardımcı oldular.

Harekete geçmeliydim ama nereden başlamalıydım? İngiltere'nin çocuklara yönelik tek cinsiyet hizmetini yürüten Tavistock and Portman NHS Trust'ta çalışan ve bu kurumu eleştiren bir psikiyatrist hakkında bir makale okuduğumu hatırladım. İnternette birkaç dakika araştırma yaptıktan sonra makaleyi buldum ve sonunda David Bell ismine ulaştım. Bu ismi araştırırken diğer psikologların, bilimsel yayınların, kitapların ve ebeveyn gruplarının isimlerine rastladım. Ebeveyn gruplarından birinde, kızı cinsiyet değiştirmekten vazgeçen Avustralyalı bir anne tarafından hazırlanan bir video vardı. Videonun her kelimesi bende yankı buldu.

Bilimsel bir eğitimim var ve sadece "Geri Dönüşü Olmayan Hasar" gibi transgenderizmi eleştiren popüler kitapları değil, aynı zamanda altta yatan çalışmaları da okuyordum. İlk başlarda bulduğum bilgileri kızımla paylaşmaya çalıştım ancak kısa süre sonra bunun hiçbir etkisi olmadığını fark ettim. Kendi kişisel deneyimini herhangi bir çerçeveye oturtacak olgunluktan yoksundu. Örneğin, TikTok algoritması hakkında mükemmel bir Wall Street Journal araştırma videosu izledik, ancak ona TikTok'un trans olduğu düşüncesi üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını sorduğumda, tüm akışı deneyimlerini anlatan trans insanlardan oluşuyor olmasına rağmen cevabı hayır oldu. Birkaç konuşmadan sonra pes ettim.

Transgenderizm
Sosyal medya, savunmasız zihinleri transgenderizme maruz bırakarak cinsiyet karmaşasına sürüklüyor.

En karanlık zaman kışındı. Kızım perişan görünüyordu. Kahküllerinin arkasından gözlerini göremiyordunuz. Bana artık cinsiyetsizden ziyade karşı cinsiyet gibi, yani bir erkek gibi hissettiğini söyledi. Bir noktada patladım ve ağlamaya başladım. Yürüdüğü yolun onu tıbbileştirmeye götüreceğinden endişeleniyordum. Ondan 25 yaşına kadar hiçbir şey yapmayacağına dair bana söz vermesini istedim. Kızım deli olduğumu düşündü. Acaba ona çok çekici gelen çift cinsiyetli görünümün doğal olmadığını fark etti mi? Takip ettiği fenomenlerin çoğu açıkça testosteron ya da onların deyimiyle T kullanıyordu.

Bu noktada translarla ilgili herhangi bir şeyden bahsetmeyi tamamen bıraktım. O zamandan beri kızımla sözde translığı hakkında konuşmadım. Onu ikna etmeye çalışmak yerine, psikologların ve diğer ebeveynlerin tavsiyelerine uyarak aramızdaki bağı ve kızımızın bir kız olarak kendine olan güvenini beslemeye odaklandık.

Kızımın okul için telefona ihtiyacı olmasına rağmen, telefona baktığı her dakika sosyal medyada olmasından korkuyordum. Ekran süresinin ve sosyal etkileyicilerin etkisini azaltmak için internet erişimini sınırlamaya devam ettik. Ayrıca onu müfredat dışı etkinliklere katılması için de teşvik ettim. Onu sadece kız ismiyle tanıyan eski bir öğretmeni tarafından yönetilen bir müzik kampına kaydettim.

Noel ve Şubat tatillerini ailesiyle ve kendisini tanıyan, seven ve kızdan başka bir şey olduğundan şüphelenmeyen insanlarla geçirdi. Teyzeleriyle ve büyükanneleriyle alışveriş yaptıktan sonra kızımız birkaç elbiseyle geri döndü. O zamanlar bunu günü kurtarmak için yaptığını düşünmüştük. Ancak ilkbaharın başlarında onun ikili bir hayat yaşıyor gibi göründüğünü fark ettim. Okula gitmek için erkek üniformasını giyiyordu ama evde benim elbiselerimi ve takılarımı deniyor, gece elbiseleri giyiyor ve küçük kardeşinin üzerine titriyordu.

Kızımızın en yakın LGBT grup arkadaşlarından biri olan bir kızla arası açıldığında bir kırılma noktası yaşandı. Aynı gruptan bir erkekle yakınlaştı ve onunla saatlerce telefonda konuştu. Belki de bir erkekle vakit geçirmesi onun bir erkek olmadığını açıkça ortaya koymuştu. Nisan ayının başlarında, okuldaki bir arkadaşının doğum günü partisine benim elbisemi giyerek katıldı.

Her hafta sonu kırsala gidiyor, birlikte bol bol vakit geçiriyor, bisiklete biniyor ve ormanda yürüyoruz. Önümüzdeki okul yılı için tam zamanlı olarak oradan taşınmayı çok ciddi bir şekilde düşündük ancak kızımızın artık kız ismine geri döndüğünü, bir kız gibi giyindiğini ve mutlu göründüğünü göz önünde bulundurarak kalmaya karar verdik. Okul değişikliğinin kızımızın cinsiyet karmaşasına kısmen neden olduğunu düşündüğümüz için suları tekrar bulandırmak istemedik. Doğru kararı verip vermediğimizi zaman gösterecek.