Çocuklar Neden Trans Olduklarını Düşünüyor?

Çocuklar trans olduklarını bilebilir ve cinsiyet değiştirerek gerçek benliklerine dönüşebilirler mi?
Çocuklar Neden Trans Olduklarını Düşünüyor?

 

Erişim Tarihi: 08.04.2023

Kaynak: pitt.substack.com

 

Trans çocukların kim olduklarını öylece bilebileceklerini ve cinsiyet değiştirerek “gerçek benliklerine” dönüşeceklerini mi sanıyorsunuz? Haberlerde gördüğünüz bu trans gençlerin ebeveynleri olarak biz böyle düşünmüyoruz.

Çocuklarımız zeki, birçoğu son derece zeki. Bazı yönlerden yaşlarının ötesinde bir bilgeliğe sahipler. Onları her şeyden çok seviyoruz ve onlar için hayatımızı ortaya koyarız ve koyuyoruz. Ama aynı zamanda, birçok açıdan (ve bunu ebeveynleri olarak mümkün olabilecek en sevgi dolu şekilde söylüyoruz) tam anlamıyla birer aptallar, tıpkı hepimizin onların yaşındayken olduğu gibi. Henüz ergenlik çağındalar ve ergenliğin tanımı gereği olgunlaşmamış, karamsar, değişken, muhakeme yeteneğinden yoksun, asi, alaycı ve fevriler.

Başka bir deyişle, çocuklarımız sadece sıradan çocuklar; sosyal olarak bulaşıcı bir cinsiyet kültüne kapılmış olmaları dışında… Ne istediklerini bilmiyorlar ve sonuçlarını düşünmüyorlar. Tam da bu yüzden, kendi kendilerine ilaç ve ameliyat yoluyla vücutlarını değiştirmelerine neden olacak ve hayatlarını kökten değiştirecek bir tanı koymalarına izin verilmemelidir.

Bu çocukların ebeveynleri olarak bizler çocuklarımızla iletişim kuruyoruz ve çocuklarımız da güvenilir ebeveynleri olarak bizimle konuşurken kendilerini rahat hissediyorlar. Siz farkında değilsiniz ama çocuklarımızın bize anlattıkları, onların neden-sonuç, seçim-sonuç konusundaki bilgisizliklerini ve anlayışsızlıklarını ortaya koyuyor. Cinsiyet değiştirmekten ne bekleyebileceklerine dair gerçekçi bir kavrayışa sahip değiller. Aksine cinsiyet değiştirmenin geçici ergenlik kaygılarını, yaşadıkları diğer rahatsızlıkları, sıkıntıları, arkadaş çevrelerindeki zorlukları ve aşk hayatlarındaki problemleri anında tedavi edeceği yanılgısındalar. Size göre cinsiyet değiştirmek nedir bilmiyoruz ama kesinlikle bu saydıklarımızın tedavisi değil.

Bizi “transfobik” ebeveyn ilan etmeden önce, çocuklarımızın neden trans olduklarını düşündüklerine ve neden "cinsiyet değiştirmenin" tedavi olduğunu sandıklarına dair aşağıdaki temsili örneklemeye bir göz atın - hepsi çocuklarımızın kendi sözleri.

Belki bunu okuduktan sonra siz de, bizim gibi, çocuklara ve gençlere yanlış cinsiyet hormonları ve ergenlik engelleyiciler enjekte etmek, onları kimyasal olarak kısırlaştırmak ve sağlıklı vücut parçalarını kesip atacak ameliyatlara izin vermek konusunda iki kez düşünürsünüz.

İşte kendini trans sanan çocuklardan bazılarının sözleri: “Trans olduğumu biliyorum":

●      "Çünkü romantik komedileri ve lezbiyen pornosunu seviyorum." (erkek, 15 yaşında, ABD)

●      "Çünkü Animal Crossing avatarıma kız kıyafetleri giydirdiğimde kendimi çok mutlu hissettim. (erkek, 13 yaş, ABD)

●      "Çünkü görünüşümden rahatsız oluyordum ve internette arama yaptığımda Reddit’te translıkla ilgili bir başlık gördüm. Orada yazılanlar bana mantıklı geldi - demek ki ben transım!" (erkek, 15 yaşında, ABD)

●      "Çünkü okulda konuştuğum bir sosyal hizmet uzmanı trans olduğumu söyledi. O söylemeden önce bu konu hakkında pek düşünmemiştim ama o söyleyince bana doğru gibi geldi." (erkek, 17 yaşında, ABD)

●      "Nedenini nasıl açıklayacağımı bilmiyorum ama size yakışmayan kötü bir saç modeliniz olduğunu düşünün. Öyle bir şey." (erkek, 14 yaşında, ABD)

●      "Çünkü beynimde bunun doğru olduğunu biliyorum ve beynimi tanıyorum." (erkek, 15 yaşında, ABD)

●      "Ben bir kızım çünkü uzun saçları, kız kıyafetlerini, saç tokalarını ve makyaj yapmayı seviyorum." (erkek, 13 yaşında, ABD)

●      "Çünkü yumuşak şeyleri severim ve hassas, nazik ve tatlı dilliyim." (erkek, 21 yaşında, ABD. Not: Bilinen tanısı Duyu Bütünleme Bozukluğu).

●      "Çünkü öyleymişim gibi geliyor." (kız, 13 yaşında, ABD).

●      "Çünkü insanların koluna takıp etrafa sergileyeceği kızlardan olmak istemiyorum. Göğüslerim de çıktı, onları da sevmiyorum." (kadın, 21 yaşında, ABD)

●      "Çünkü cinsiyetimden memnun değilim. Ayrıca, testosteron almak daha az egzersiz yapıp daha kaslı bir fiziğe sahip olmamı sağlayacak." (kadın, 15 yaşında, ABD. Not: Bilinen yeme bozukluğu. Egzersiz bulimia’sı yani kilo alımını kontrol için aşırı egzersiz yapma)

●      "Bilmiyorum... Sadece erkekmişim gibi hissediyorum." (kız, 13 yaşında, ABD)

●      "Çünkü bana erkek denmesini tercih ediyorum ve bir erkek beynine sahibim. Erkek gibi hissediyorum. 'Erkek beynine sahip olmak ne demek?' Bilmiyorum, sadece öyleymiş gibi hissediyorum. 'Erkek olmak nasıl bir duygu?'  Şu an nasıl hissediyorsam öyle bir duygu." (kız, 12 yaşında, ABD)

●      "Kadınsı şeylere ve elbise giymeye karşı olmasam da daha erkeksi kıyafetler giymeyi ve erkek olarak hitap edilmeyi tercih ediyorum. Göğüslerimden, regl dönemimden ve ergenlik döneminde vücudumda yaşadığım değişimlerden hoşlanmıyorum." (kız, 17 yaşında, ABD)

“Cinsiyet değiştirmek benim için bir çözüm çünkü…”

●      "Çünkü öyle." (kadın, 21 yaşında, ABD)

●      "Cinsiyet değiştirirsem ergenlik sürecinden geçmek zorunda kalmam. Erkek ergenliği benim için çok daha stresli olurdu." (erkek, 12 yaşında, ABD)

●      "Hormon almaya başladığımda daha renkli giyinebilirim." (erkek, 14 yaşında, ABD)

 

Çocuklarımız tüm bunları gerçekten ne kadar da sağlam (!) bir mantıkla düşünmüşler, değil mi? Hâlâ çocuklarımızın trans olduğunu mu düşünüyorsunuz? Çocuklarımıza müdahale etmeden önce bunu kanıtlasanız iyi edersiniz!