Transseksüellikten vazgeçen Yuki ile röportaj: 'Cinsiyet değiştirmenin işe yaramadığını ve 'her derde deva' olmadığını anladım.'

19 yaşında yaşadığı cinsiyet karmaşası nedeniyle cinsiyet değiştirme sürecine başlayan Yuki, bunun ruh sağlığına fayda etmediğini fark edince transseksüellikten vazgeçerek kendi cinsiyetine geri döndü.
Transseksüellikten vazgeçen Yuki ile röportaj: 'Cinsiyet değiştirmenin işe yaramadığını ve 'her derde deva' olmadığını anladım.'

 

Erişim Tarihi: 06.12.2022

Kaynak: detransvoices.org

Röportaj Tarihi: Şubat 2022

 

Yaş 27, Erkek, Avusturya

Trans olduğuna karar verdiği yaş: 19

Karşı cinsiyet hormonlarına başladığı yaş: 23

Trans olmayı bıraktığı yaş:  27

 

Çocukluk Dönemi ve Cinsiyet Değişimi

Transseksüel olmadan önce, hayatınızın erken dönemlerinde erkekler ve kadınlar hakkında veya cinsiyet ve cinsellik hakkında aldığınız bazı mesajlar nelerdi? Bunlar hakkındaki inançlarınız nelerdi?

Erkeklerin eril, kadınların ise dişil olması bekleniyor. Cinsiyete uymayan bir ifadeye ya da davranışa/ilgiye sahip olmak bir akıl hastalığı ya da cinsel sapkınlık olarak görülüyor. Çocukluğumda cinsiyet karmaşası yaşamanın istismar ve taciz edilmek anlamına geldiğini içselleştirmiştim. Cinsiyet normlarına uymayan insanlardan neden bu kadar nefret edildiğini anlayamıyordum. Ruh sağlığım pahasına bu beklentilere uymaya çalıştım. 

Transgender, cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) ve cinsiyet değişimi konularını nasıl öğrendiniz? Sizi bu kavramlara çeken şeyin ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Transseksüelliği ilk kez bir televizyon belgeselinde öğrendim. Birdenbire bağlanacak bir şeyim oldu, mantıklı görünen bir şey. Erkek bedenine hapsolmuş bir kadın olmam gerektiğine inanmaya başladım. 

Bir kişinin trans olup olmadığını nasıl anlayabileceği konusunda bilgi almak için en çok hangi kaynaklara (arkadaşlar, internet siteleri, sosyal medya siteleri, terapistler, kitaplar, vb) güvendiniz? Bu kaynaklar hangi düşüncelerin, duyguların veya içsel deneyimlerin bir kişinin trans olduğunun kanıtı olduğunu söyledi?

En çok cinsiyet terapistime ve internetteki rastgele web sitelerine güveniyordum, bunun ne kadar sağlıklı ve makul(!) olduğunu tahmin edersiniz... Kadın olmam gerektiğine kuvvetle inanmaya başladım. O zamanlar cinsiyet kalıp yargılarını bilmiyordum ve kimse bana bunu açıklamadı, bu yüzden transseksüel olduğuma ikna olmuştum. Herkesin biricik olduğunu, önemli olanın kişinin bedeniyle barışık ve sağlıklı olması gerektiğini bilmiyordum.

Transseksüel olduğunuzun kanıtı olduğuna inandığınız ne gibi düşünceleriniz, duygularınız veya içsel deneyimleriniz oldu? Şimdi bu düşünce ve duyguların kökenleri hakkında neye inanıyorsunuz?

Transseksüel olmak ve karşı cinsiyet hormonları almak hayatıma bir süreliğine biraz istikrar getirdi, ancak iyi duygular sonsuza kadar sürmedi. Kendimi sıkışmış ve umutsuz hissettim. Beklediğim gibi bir cennet yaşamadım. Bedenimle ilgili hiçbir zaman disfori yaşamamıştım, bu benim için tamamen zihinsel bir şeydi. İhtiyacım olmayan ilaçları neden aldığımı merak ediyordum. Bana hiç mantıklı gelmiyordu. Yaşadığım disforinin cinsiyet normlarına uymaya çalışmaktan kaynaklandığını ve başka bir anlamı olmadığını fark ettim. Artık cinsiyet karmaşası yaşadığımı kabul ediyor ve onu kucaklıyorum. Bu, iyileşmenin ilk adımı çünkü.

Transseksüel olup olmadığını merak etmeye başlayan ya da cinsiyet değiştirip değiştirmemesi gerektiğini düşünen birine ne tavsiye edersiniz?

Onlara cinsiyet normlarının nasıl zararlı klişelerden ibaret olduğunu anlatırdım ve kendileriyle barışıp biyolojilerini inkar etmeden kendi rotalarını çizmelerini tavsiye ederdim. Ayrıca onlara almak istedikleri hormonların riskleri ve uzun yaşam taahhütleri hakkında bilgi vermeyi teklif ederdim. 

Transseksüel
Cinsiyet karmaşası yaşayan gençler, sosyal medyanın etkisiyle transseksüel oldukları düşüncesine kapılıyor.

Cinsiyet Değişimi Öncesi ve Değişim Sırasındaki Terapi Süreci

Cinsiyet değiştirmeyi düşündüğünüz dönemde veya değişim sürecinde bir terapistle çalıştınız mı? Terapistin söylediği veya yaptığı şeylerden yararlı olanlar ve yararsız olanlar nelerdi? Bir terapistin sizin için daha iyi bir sonuca yol açabilmek için söyleyebileceği veya yapabileceği bir şey olduğunu düşünüyor musunuz?

Bir cinsiyet terapistine gittim, 40 kere görüştük. Hormonlara başlamak ve cinsiyetimi ve adımı yasal olarak değiştirmek için gerekli teşhisi aldım. Terapistim ön yargılıydı, sürekli olarak beni cinsiyet değiştirmem için teşvik etti ve bir kadın olarak çok mutlu olacağımı söyledi. Bunun etik bir konuşma olmadığını söylememe gerek yok sanırım. Ancak gençtim ve terapistimi hiç sorgulamadım. Bu bir hataydı. Genel olarak 40 ziyaret tamamen faydasızdı.

Cinsiyet disforisi tanısı aldınız mı ve bu süreç nasıldı? Teşhisinizin ne anlama geldiğine dair ne gibi inançlarınız vardı ve terapistiniz teşhis hakkında size ne dedi?

Bana yanlış teşhis konuldu. Süreç son derece zaman alıcı ve acı vericiydi. Üstelik bana çok pahalıya patladı. Artık teşhisi aldığıma göre nihayet yeni hayatıma başlayabileceğime inanıyordum. Sevk mektubumu aldıktan sonra terapistimi bir daha görmedim.

Bir terapistle çalışan ve cinsiyet disforisi olan birine ne tavsiye edersiniz?

Cinsiyet değişimini teşvik eden bir terapiste gitmeyin ya da en azından düzgün bir iç gözlem ve eleştirel düşünme yapın ve terapistinizin söylediği her şeye körü körüne güvenmeyin.

Cinsiyet disforisi olan bir hastayla çalışan bir terapiste ne tavsiye edersiniz?

Cinsiyet değiştirmenin işe yaramadığını ve "her derde deva" olmadığını anlatın. Onları toplumumuzdaki sorunlu cinsiyet normlarından ve alternatiflerin varlığından haberdar edin. Klişeleri geride bırakmanın bir seçenek olduğunu bilsinler. 

Cinsiyet değiştirme
Cinsiyet değiştirmek ruh sağlığı sorunlarını çözmez, aksine yeni sorunlar doğurur.

Translıktan Vazgeçiş

Translığınızı  ilk ne zaman sorgulamaya ya da kendi cinsiyetinize dönüş yapmayı ilk ne zaman düşünmeye başladınız? Hangi faktörlerin sizi artık trans olmaktan vazgeçirdiğini düşünüyorsunuz?

27. yaş günümden bir süre sonra cinsiyetin iki seçenekten ibaret olmadığını iddia eden “non-binary” kavramını duydum. Kısa bir non-binary evresi geçirdim. Kendi cinsiyetime dönmek için kendimce tarafsız bir bölge bulmuştum. Bir yıldan uzun süredir hormon almaktan nefret ediyordum ve bu beni hasta hissettiriyordu, bu yüzden bu çılgınlığı durdurmaya karar verdim.

Kendi cinsiyetine geri dönmeyi düşünmeye başlayan birine ne tavsiye edersiniz?

Öncelikle sağlık riskleri nedeniyle hormon almayı bırakabilirler. Ancak ne yapmaları ya da yapmamaları gerektiğine karar vermek onlara kalmıştır.

Kendi cinsiyetine geri dönme sürecinin bir parçası olarak karşılaştığınız bazı zorluklar nelerdir ve bu zorlukların üstesinden gelmek için kendinizi nasıl desteklediniz? Başkalarından destek aldınız mı?

Ben hala translığı bırakma (detransition) sürecindeyim. Birkaç ay önce hormonları bıraktım ve sosyal cinsiyet değişikliği (herhangi bir tıbbi müdahale olmadan sosyal hayatta karşı cinstenmiş gibi yaşamak) yaptım, tekrar erkek olarak yaşıyorum. İsmimi tekrar değiştirdim (henüz yasal olarak değil). Bundan sonraki süreç yasal olarak kimliğime tekrardan erkek yazdırmak ve ismimi değiştirmek olacak. İşin yasal kısmı en zoru. Yakın arkadaşlarımdan ve ailemden destek alıyorum.

Kendi cinsiyetine geri dönme sürecinde olan birine ne tavsiye edersiniz?

Yaptıklarınız için kendinizi affetmeyi öğrenin. Geçmişte aldığınız bir karardan pişmanlık duymanın ne demek olduğunu çok iyi biliyorum. Karşı cinsiyet hormonlarının neden olduğu kalıcı değişiklikleri geri alamazsınız, ancak bunları kabul etmeyi öğrenebilirsiniz.

Kendi cinsiyetine geri dönmüş bir kişi olarak yaşamda özellikle zorlayıcı veya ödüllendirici bir şey var mı? Bu zorluklar karşısında kendinizi nasıl destekliyorsunuz ve varsa ödüllendirici yönlerinden nasıl yararlanıyorsunuz?

Ödüllendirici: Doğuştan gelen cinsiyetinizi kabul etmek, kendinizi olduğunuz gibi kabul etmek ve buna uymak için "cinsiyetinizi değiştirmenize" gerek olmadığını bilmek. Zorlayıcı: Cinsiyetime geri döndüğüm için ayrımcılığa uğrama korkusu. Translıktan vazgeçenler genellikle transların zorbalığına uğruyor. Bir de güven kazanmak ve geçmişte yaşadığım bir çocukluk travmasını atlatmak için tekrar terapiye gidiyorum (tabii ki farklı bir terapiste gidiyorum).

Kendi cinsiyetine geri döndükten sonra iyi bir hayat kurmaya çalışan birine ne tavsiye edersiniz?

Dürüst olmak gerekirse henüz bilmiyorum.

Cinsiyet değişimi
Cinsiyet disforisi yaşayan gençler cinsiyet değişimine değil, altta yatan ruh sağlığı sorunlarının tedavisi için terapiye yönlendirilmelidir.

Translığı Bırakma Sürecinden Önce, Bu Süreçte ve Sonrasında Alınan Terapi

Translığı bırakmayı düşünürken veya bıraktığınız sırada bir terapistle çalıştınız mı? Terapistin söylediği veya yaptığı şeylerden yararlı olanlar ve yararsız olanlar nelerdi? Terapistin sizin için daha iyi bir sonuca yol açabilmek için söyleyebileceği veya yapabileceği bir şey olduğunu düşünüyor musunuz?

Hayatıma yeniden istikrar kazandırmak için şimdi terapiye gidiyorum.

Translığı bırakan ya da bırakmayı düşünen ve bir terapistle çalışan birine ne tavsiye edersiniz?

Henüz bilmiyorum.

Translığı bırakan ya da bırakmayı düşünen bir hastayla çalışan bir terapiste ne tavsiye edersiniz?

Henüz bilmiyorum.