Transseksüellikten vazgeçen Emily ile röportaj: 'Cinsiyetinizi değiştirmeyin. Ruh sağlığı sorunlarınızın tespiti ve çözümü için her türlü tedaviyi deneyin.'

Kız akranlarına uyum sağlayamadığı için transseksüel olduğuna inanan Emily, 14 yaşında başladığı cinsiyet değiştirme sürecinde hormon tedavisi görmüş ve göğüslerini aldırmıştı. 20 yaşına geldiğinde ise tüm bunların büyük bir hata olduğunu fark etti.
Transseksüellikten vazgeçen Emily ile röportaj: 'Cinsiyetinizi değiştirmeyin. Ruh sağlığı sorunlarınızın tespiti ve çözümü için her türlü tedaviyi deneyin.'

 

Erişim Tarihi: 06.12.2022

Kaynak: detransvoices.org

Röportaj Tarihi: Şubat 2022

 

Yaş 21, Kadın, Virginia, ABD.

Cinsiyet Değiştirme ve Değişimden Vazgeçme Tarihçesi

İlk kez trans olduğunu düşündüğü yaş: 13

Ergenlik engelleyicilere başladığı yaş: 14

Karşı cinsiyet hormonlarına başladığı yaş: 14

İlk cinsiyet değiştirme ameliyatını olduğu yaşı: 18

İlk ameliyat: Çift mastektomi (memelerin alındığı transseksüel ameliyatı)

Translıktan vazgeçtiği yaş: 20

Karşı cinsiyet hormonu almayı bıraktığı yaş: 20

Cinsiyet değiştirme
"Cinsiyetinizi değiştirmeyin. Ruh sağlığı sorunlarınızın tespiti ve çözümü için her türlü tedaviyi deneyin."

Çocukluk Dönemi ve Cinsiyet Değişimi

Transseksüel olmadan önce, hayatınızın erken dönemlerinde erkekler ve kadınlar hakkında veya cinsiyet ve cinsellik hakkında aldığınız bazı mesajlar nelerdi? Bunlar hakkındaki inançlarınız nelerdi?

İki ablam çok kadınsıydı. Makyaj yapmayı, güzel kıyafetler giymeyi çok severlerdi. Benimse bu tür şeylere hiç ilgim yoktu. Kadın olduğum için üzerime yüklenen toplumsal beklentilerden çok rahatsızdım. Ayrıca medyada gördüğüm kadın karakterlerle kendimi özdeşleştiremiyordum, çünkü hepsi cinselleştirilmiş, arka plana atılmış ya da erkek karakterler kadar iyi tasarlanmamış basit karakterlerdi. Gördüğüm az sayıdaki erkeksi kadın da kadın olma konusunda hâlâ çok rahattı ve ben bununla ilişki kuramıyordum.

Transgender, cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) ve cinsiyet değişimi konularını nasıl öğrendiniz? Sizi bu kavramlara çeken şeyin ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Tumblr cinsiyete dair marjinal iddiaları öğrendiğim yer. Beni içine çekti, çünkü daha önce cinsiyetimle ilgili nasıl hissettiğimi tanımlayan terimler görmemiştim. Kendimi diğer kızlardan, en azından ablalarımdan farklı hissediyordum. Bu yüzden 'demiboy' (yarı erkek) ve 'genderfluid' (tek bir cinsiyete bağlı olmamak, akışkan olarak cinsiyetleri gezmek) kelimelerini gördüğümde, nihayet nasıl hissettiğimi açıklayan kelimeleri bulduğumu düşünmek beni rahatlattı. Neden her zaman bu kadar farklı olduğumun cevabının bu olması gerektiğini düşündüm.

Bir kişinin trans olup olmadığını nasıl anlayabileceği konusunda bilgi almak için en çok hangi kaynaklara (arkadaşlar, internet siteleri, sosyal medya siteleri, terapistler, kitaplar, vb) güvendiniz? Bu kaynaklar hangi düşüncelerin, duyguların veya içsel deneyimlerin bir kişinin trans olduğunun kanıtı olduğunu söyledi?

Tumblr ve YouTube kullandım. Parçası olduğum topluluklar aşırı derecede kabul ediciydi. Hatta beni marjinal kola itmeye heveslilerdi. İnsanlar genellikle trans olmanın doğru bir yolu olmadığından ve herkesin 'yeterince trans' olduğundan bahsediyordu. Trans olmak için 'erkek gibi hissetmek', 'kız gibi hissetmemek', belli bir şekilde giyinirken 'cinsiyet coşkusu' hissetmek vb. dışında hiçbir gereklilik yoktu. O zamanlar, bunun ne kadar saçma bir beyan ve sistem olduğunu anlayamamıştım.

Transseksüel olduğunuzun kanıtı olduğuna inandığınız ne gibi düşünceleriniz, duygularınız veya içsel deneyimleriniz oldu? Şimdi bu düşünce ve duyguların kökenleri hakkında neye inanıyorsunuz?

Gerçekten de yaşıtım erkeklerinkine benzer ilgi alanları olan bir kızdım. Şimdi otizmli olma ihtimalimin yüksek olduğunu düşünüyorum ama bu bambaşka bir şey. Ablalarım beni sık sık dışlardı, bu yüzden bir hassasiyet geliştirmiştim ve kız akranlarımla uyum sağlayamadığımı hissettiğim an kendimi bir köşeye iterdim. Ayrıca küçüklüğümden beri kendimi güzel ya da sevilebilir hissetmemi engelleyen beden imajı ve öz değer sorunları yaşadım.

Transseksüel olup olmadığını merak etmeye başlayan ya da cinsiyet değiştirip değiştirmemesi gerektiğini düşünen birine ne tavsiye edersiniz?

Asla tam olarak karşı cinsiyet olmayacaksınız. Böylesi biyolojik bir gerçeği temelden değiştiremezsiniz. Cinsiyetinizi değiştirmeyin; ruh sağlığı sorunlarınızın tespiti ve çözümü için mümkün olan her türlü tedaviyi deneyin. Bunun hayatınızı nasıl güzelleştireceğini, iyileşmenin nasıl bir fark yarattığını göreceksiniz.

Transseksüel
"13 yaşında akıl hastası bir çocuktum ve kimse benim transseksüel olmaya yönelik ani ve derin dürtümü sorgulamadı." 

Cinsiyet Değişimi Öncesi ve Değişim Sırasındaki Terapi Süreci

Cinsiyet değiştirmeyi düşündüğünüz dönemde veya değişim sürecinde bir terapistle çalıştınız mı? Terapistin söylediği veya yaptığı şeylerden yararlı olanlar ve yararsız olanlar nelerdi? Bir terapistin sizin için daha iyi bir sonuca yol açabilmek için söyleyebileceği veya yapabileceği bir şey olduğunu düşünüyor musunuz?

Trans olduğumu ilan etmeden önce mevcut ruh sağlığı sorunlarım için gittiğim bir terapistim vardı. Bu yüzden hormonlar için bir yönlendirmeye ihtiyacım olduğunda terapistim sevk reçetesi yazdı. Hiçbir zaman bir cinsiyet terapistine gitmedim ve yıllar boyunca gittiğim birçok terapistle cinsiyet ve cinsiyet değiştirme hakkında neredeyse hiç konuşmadım. Bence bu aslında tıbbi uygulama hatası. Ben 13 yaşında akıl hastası bir çocuktum ve kimse benim erkek olmaya yönelik ani ve derin dürtümü sorgulamayacak mıydı? Terapistimin neden 'erkek gibi hissettiğimi' daha derinlemesine araştırması gerekiyordu. Hangi sorunlarımı bedenselleştirdiğimi çözmesi gerekirdi. Karşısına blumia olup kilo vermeye çalışırken sürekli kusan ya da anoreksik olup 30 kiloyken diyet yapan biri olarak gelseydim de bu rahatsızlığımın üstünü örtüp beni daha fazla kilo vermeye teşvik edecek miydi?

Cinsiyet disforisi tanısı aldınız mı ve bu süreç nasıldı? Teşhisinizin ne anlama geldiğine dair ne gibi inançlarınız vardı ve terapistiniz teşhis hakkında size ne dedi?

Evet, bu teşhisi aldığıma oldukça eminim. O zamanki psikiyatristim hormon almam için bir sevk reçetesi yazdı. Bana cinsiyet disforisi teşhisi koyması gerekip gerekmediğini sordum, o da teşhis koydu. Gerçekten de tüm süreç bu kadar yüzeyseldi.

Bir terapistle çalışan ve cinsiyet disforisi olan birine ne tavsiye edersiniz?

Trans olduğunuzdan ister emin olun ister emin olmayın, neden böyle hissettiğinizi derinlemesine tartışmak her iki durumda da faydalıdır. Bir sorunu bedeninize aktarıyorsunuz, bunu öğrenin. Özgüven, beden sorunları, yeme bozuklukları, travma, otizm, depresyon, anksiyete üzerinde çalışın, çünkü bunların hepsi cinsiyet disforisi yaşayan insanlar arasında çok yaygın görünmektedir. İdeal senaryo bunun üstesinden gelmek ve trans olmadan yaşamak olacaktır. Eğer hemen cinsiyet değiştirme sürecine atlamak zorunda hissediyorsanız ve trans olmayan birisi olarak disfori ile başa çıkmaya çalışmıyorsanız, bu bir tehlike işaretidir. Kendinize zaman tanıyın ve iyileşmeye bakın. Pek çoğunuz ergenliğe alıştıktan sonra zaten bedeninizle barışacaksınız.

Cinsiyet disforisi olan bir hastayla çalışan bir terapiste ne tavsiye edersiniz?

İnternette cinsiyet değişimini teşvik eden yaklaşımın translar için en etik ve en uygun bakım şekli olduğunu söyleyenleri dinlemeyin. Bu çok tehlikeli. Çoğu zaman ruh sağlığı sorunları olan gençlerle uğraşıyorsunuz. Gençlerin cinsiyetlerinden duydukları memnuniyetsizliğin kaynağını iyi anlayın. Belki de ablasından duyduğu rahatsızlığı bedenine aktarıp size bu şikayetle gelmiştir. Tıbbi cinsiyet değişimi söz konusu olduğunda sonuçlar son derece ciddidir. Dikkatli olun. Önce karşınızda psikolojik olarak sağlam birisi olup olmadığından emin olun.

Mastektomi
"Çift mastektomiyle göğüslerimi aldırmadan önce yıllarca bundan çok emin olduğumu düşündüm. Şimdi ise çok pişmanım."

Translıktan Vazgeçme Süreci

Translığınızı ilk ne zaman sorgulamaya ya da kendi cinsiyetinize dönüş (detransition) yapmayı ilk ne zaman düşünmeye başladınız? Hangi faktörlerin sizi artık trans olmaktan vazgeçirdiğini düşünüyorsunuz?

Ben 13 yaşında insanlara trans olduğumu söyledim ve 20 yaşıma kadar cinsiyet değişimimi sorgulamadım. Ergenlik engelleyicilerin psikolojik gelişimimi yavaşlatıp yavaşlatmadığını bilmiyorum, ama sanırım daha fazla zihinsel olgunluk kazanmamı önlediler. Bir genç olarak düşüncelerimin ne kadar kusurlu ve mantıksız olduğunu sonradan fark edebildim. Kararlarımın ne kadar pervasız ve dikkatsiz olduğunu anladım. Ayrıca 20 yaşındayken ilk kez mantar hastalığı geçirdim. Bedenime ve bağışıklığıma nasıl bir kötülük yaptığımı anladım. Böylece, hayatımın gerçekten ne kadar kötüye gittiğini fark ettim.

Kendi cinsiyetine geri dönmeyi düşünmeye başlayan birine ne tavsiye edersiniz?

Eğer trans olmadan yaşayabiliyorsanız, bana göre o şekilde yaşamalısınız, çünkü hem zihinsel hem de fiziksel olarak en sağlıklı seçenek budur. Cinsiyet değiştirme sürecinde ne kadar ilerlemiş olursanız olun, nereden dönerseniz kârdır. Eğer içinizde zerre kadar şüphe varsa, geri dönüşü olmayan kararlar vermeyin. Şu an şüpheniz yoksa bile ilerde pişman olmayacağınızı bilemezsiniz, özellikle de bu genç yaşınızda. Çift mastektomiyle göğüslerimi aldırmadan önce yıllarca bundan çok emin olduğumu düşündüm. Şimdi ise çok pişmanım. Sırf hoşunuza gitmiyor diye vücudunuzun bir parçasını kesip atmakta bu kadar acele etmeyin.

Kendi cinsiyetinize geri dönme sürecinin bir parçası olarak karşılaştığınız bazı zorluklar nelerdir ve bu zorlukların üstesinden gelmek için kendinizi nasıl desteklediniz? Başkalarından destek aldınız mı?

Hâlâ tam olarak kendi cinsiyetime dönemedim. Hormonları bıraktım ve aileme bazı şeyleri sorgulamaya başladığımı söyledim, ancak günlük hayatımda hala erkek gibi görülüyorum. Bu tabii ki zaman zaman zor oluyor, ancak işleri bu yüzden de ağırdan almak istiyorum. Cinsiyet değiştirme öncesinde ve sırasında ele alınmayan ve önceden var olan tüm zihinsel sağlık sorunlarım üzerinde çalışmak için iyi bir terapist arıyorum.

Kendi cinsiyetine geri dönme sürecinde olan birine ne tavsiye edersiniz?

Yaklaşık 6 aydır hormon kullanmıyorum, ama her şey benim için hala çok yeni. Çok fazla tavsiyem var mı bilmiyorum. Bir destek ağına dahil olmak gerçekten önemli. Ben bu süreci tek başıma yaşıyorum ve dürüst olmak gerekirse bazen deliriyormuşum gibi hissediyorum. Ne kadar garip ya da korkutucu olursa olsun, bir arkadaş ya da bu konuda konuşabileceğiniz birini bulun.

Detrans
"Detrans olduğumu aileme ve arkadaşlarıma ilan etmekten korkuyorum. Esas beni sevsinler istiyorum."

Kendi cinsiyetine geri dönmüş bir kişi olarak yaşamda özellikle zorlayıcı veya ödüllendirici bir şey var mı? Bu zorluklar karşısında kendinizi nasıl destekliyorsunuz ve varsa ödüllendirici yönlerinden nasıl yararlanıyorsunuz?

Şu anda sahip olduğumu hissettiğim zihinsel berraklık seviyesi, kendime ve karar verme sürecime çok daha fazla güvenmemi sağlıyor. Uzun zamandır bana çok yabancı ve gerçek dışı gelen eskiden olduğum kişiyle yeniden bağlantı kurmak harika. Cinsiyet değiştirmeden önceki halimi seviyordum ve kendi cinsiyetime döndükçe kendimi yeniden sevmeye başlıyorum. Detrans olduğumu (kendi cinsiyetime döndüğümü) aileme ve arkadaşlarıma ilan etmekten, yasal olarak kendi adımı tekrar almaktan kesinlikle korkuyorum. Ama bunu yapmayı deliler gibi de istiyorum. Benim sevdiğim beni, esas beni sevsinler istiyorum.

Kendi cinsiyetine geri döndükten sonra iyi bir hayat kurmaya çalışan birine ne tavsiye edersiniz?

Sanırım bu gerçekten kişiye göre değişiyor. Egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, arkadaş edinmek, eğlenmek gibi genel tavsiyeler verebilirim.

Translığı Bırakma Sürecinden Önce, Bu Süreçte ve Sonrasında Alınan Terapi

Translığı bırakmayı düşünürken veya bıraktığınız sırada bir terapistle çalıştınız mı? Terapistin söylediği veya yaptığı şeylerden yararlı olanlar ve yararsız olanlar nelerdi? Terapistin sizin için daha iyi bir sonuca yol açabilmek için söyleyebileceği veya yapabileceği bir şey olduğunu düşünüyor musunuz?

Şu anda bir terapistim yok, ancak psikiyatristime ve endokrinoloğuma (hormon uzmanı doktora) hormonları bıraktığımı ve kendi cinsiyetime dönme sürecine doğru gittiğimi söyledim. Psikiyatristim, bir terapist bulmam konusunda beni ısrarla teşvik etmek dışında bu konuda pek bir şey sormadı. İşini gerçekten harika yapıyor, değil mi?!

Translığı bırakan ya da bırakmayı düşünen ve bir terapistle çalışan birine ne tavsiye edersiniz?

Bunu, cinsiyet değişimini teşvik etmeyen, etik bilen nitelikli bir terapistle konuşun.