Translıktan vazgeçen Hannah ile soru cevap

19 yaşında yaşadığı cinsiyet disforisi nedeniyle cinsiyet değişimine başlatılan Hannah, 5 aylık hormon tedavisinden sonra kendi cinsiyetiyle barışmayı denemek istedi ve tedaviyi bırakarak kadınlığını kabullendi.
Translıktan vazgeçen Hannah ile soru cevap

Erişim Tarihi: 06.12.2023
Kaynak: detransvoices.org

Röportaj Tarihi: Şubat 2022
Yaş 19, Kadın, ABD

Çocukluk Dönemi ve Cinsiyet Değişimi

Transseksüel olmadan önce, hayatınızın erken dönemlerinde erkekler ve kadınlar hakkında veya cinsiyet ve cinsellik hakkında aldığınız bazı mesajlar nelerdi? Bunlar hakkındaki inançlarınız nelerdi?

Erkekler ve kadınlar hakkındaki mesajlar şöyleydi: Erkekler; kendine güvenen, soğukkanlı, rahat, agresif, güçlü (fiziksel ve duygusal olarak), daha mantıklı, daha komik, daha uyumlu. Kadınlar; itaatkâr, duygusal, güvensiz, sinirli, otoriter, daha terbiyeli, ama bu yüzden daha sıkıcı ve daha az komik. Bunların doğru olduğuna inanmıyordum. Diğer insanların bunlara inandığına inanıyordum, çünkü bu gezegende bulunduğum süre boyunca diğer insanlardan aldığım mesajlar bu yöndeydi.

Transgender, cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) ve cinsiyet değişimi konularını nasıl öğrendiniz? Sizi bu kavramlara çeken şeyin ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Ben bunları 6-7 yaşlarındayken öğrendim. Ablam bana "Bilimin artık insanların cinsiyetlerini değiştirebilecek kadar ilerlediğini biliyor muydun?" diye sordu. "Vay, çok iyi" gibi bir şey söyledim ama hiçbir şey düşünmedim. Transgender kavramıyla yaklaşık 12 yaşındayken internet sayesinde yeniden tanıştım. Belirli bir internet sitesi ya da video ismi söyleyemem. Genel olarak internette "transgender" kelimesini her gördüğümde bağlamdan ne anlama geldiğini anlardım.

Transseksüel olup olmadığını merak etmeye başlayan ya da cinsiyet değiştirip değiştirmemesi gerektiğini düşünen birine ne tavsiye edersiniz?

Öncelikle cinsiyetiniz ve arzularınızla ilgili tüm düşüncelerinizi yazın ve her düşüncenizin arkasına "neden" yazarak onları daha iyi anlamaya çalışın. Böylece her şey hakkında tam olarak ne hissettiğinizi bilirsiniz ve ilerde pişman olacağınız adımlar atmazsınız. Terapistler bu konuda yanlış yönde yönlendirici olabiliyor. Trans ideolojisini benimseyen terapistler sizi genellikle cinsiyet değişimine ikna etmek için manipüle ediyorlar, cinsiyet değiştirmeniz için ellerinden geleni yapıyorlar. Karşı cinsiyet hormonlarının zararları ve geri dönüşü olmayan sonuçları olduğunu unutmayın.

Cinsiyet değiştirme
"Terapistler kendi cinsiyetimi kabullenmeme yardımcı olma konusunda herhangi bir yardım sunmadılar. Çözümün cinsiyet değiştirmek olduğuna inanıyorlardı."

Cinsiyet Değişimi Öncesi ve Değişim Sırasındaki Terapi Süreci

Cinsiyet değiştirmeyi düşündüğünüz dönemde veya değişim sürecinde bir terapistle çalıştınız mı? Terapistin söylediği veya yaptığı şeylerden yararlı olanlar ve yararsız olanlar nelerdi? Bir terapistin sizin için daha iyi bir sonuca yol açabilmek için söyleyebileceği veya yapabileceği bir şey olduğunu düşünüyor musunuz?

Terapistler sadece duygularımı pekiştirdiler ve içimi dökmem için bana alan açtılar. Kendi cinsiyetimi kabullenmeme yardımcı olma konusunda herhangi bir yardım sunmadılar. Çözümün cinsiyet değiştirmek olduğuna inanıyorlardı. Kendi cinsiyetimle iyi hissetmeme yardımcı olmaya çalışmaları daha iyi bir sonuç getirirdi (çünkü aslında istediğim buydu). Bunu yapmadılar. Benim bedenime aktardığım başka psikolojik sorunlarım vardı, bunu seneler sonra anladım. Terapistlerin seanslarında bunu yoklaması gerekmez miydi?

Cinsiyet disforisi tanısı aldınız mı ve bu süreç nasıldı? Teşhisinizin ne anlama geldiğine dair ne gibi inançlarınız vardı ve terapistiniz teşhis hakkında size ne dedi?

Evet, iki kez disfori tanısı aldım. Bana sadece "1 ile 5 arasında bir ölçekte karşı cinsin ikincil özelliklerine (erkeklerde sakal, adem elması, geniş omuz; kadınlarda geniş kalça ve göğüslerin çıkması gibi özellikler) sahip olma arzunuz ne kadar güçlü?" gibi sorular sordular ve sorgulamanın sonunda cinsiyet disforim olduğunu söylediler. Keşke önce depresyonumu sorgulasalardı. Doktor bana sadece cinsiyetimi nasıl değiştireceğimi sordu. Ve cinsiyet değiştirmenin disforimde bana yardımcı olabileceğini söyledi. 

Bir terapistle çalışan ve cinsiyet disforisi olan birine ne tavsiye edersiniz?

Terapistinize kendi cinsiyetiniz ve bedeniniz içinde iyi olmak istediğinizi söyleyin. Terapistler, cinsiyet değişiminin herkes için çözüm olduğunu varsayma eğilimindedir. Onlara karşı uyanık olun. Gerçek şu ki, disforisi olan herkes cinsiyetini değiştirmiyor. Bazıları bununla başka şekillerde başa çıkıyor ve disforiden kurtuluyor. Terapiste disfori ile başka bir şekilde başa çıkmak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Bu disfori geçecek, sizi temin ederim geçecek. Sabırlı olup bedeninizle barışmaya çalışın.

Cinsiyet disforisi olan bir hastayla çalışan bir terapiste ne tavsiye edersiniz?

Onlara sizden ne istediklerini sorun. Onlara ne konuda yardımcı olmanızı istediklerini sorduğunuzdan emin olun, sadece varsayımda bulunmayın. Ve insanları trans yapmaya çalışmayın. Hatta translığı teşvik etmekten kaçının. 

Trans ideolojisi
"Trans ideolojisini benimseyen terapistler sizi genellikle cinsiyet değişimine ikna etmek için manipüle ediyorlar, cinsiyet değiştirmeniz için ellerinden geleni yapıyorlar."

Translıktan Vazgeçiş

Translığınızı  ilk ne zaman sorgulamaya ya da kendi cinsiyetinize dönüş yapmayı ilk ne zaman düşünmeye başladınız? Hangi faktörlerin sizi artık trans olmaktan vazgeçirdiğini düşünüyorsunuz?

Beş aylık trans deneyimimden sonra kendi cinsiyetime dönmeyi düşünmeye başladım. Beni durduran şey, kadın olmayı kabullenmeyi denediğimden emin olmak istememdi. Sesim iyice kalınlaşmaya başladığında, trans olmak istediğimden tam olarak emin bile değilken “Neden bunu yapıyorum?" diye düşünmeye başladım. Bu yüzden hormon almayı bıraktım.

Kendi cinsiyetine geri dönmeyi düşünmeye başlayan birine ne tavsiye edersiniz?

Belki hormonların dozunu düşürmenizi ya da onları tamamen bırakmanızı tavsiye edebilirim. Çünkü bu size düşünmek ve karar vermek için zaman verecektir. Ne kadar uzun süre hormon kullanırsanız, sonunda fikrinizi değiştirdiğinizde geri dönmek o kadar zor olacaktır. Hormonlara sadece bir süreliğine ara verseniz bile, bedeninizin ne kadar iyileştiğini göreceksiniz. Başkalarının ne diyeceği konusunda endişelenmeyin. Kendiniz hakkında "yanılıyor" olmanız utanç verici olabilir, ancak başkalarının ne düşüneceği endişesiyle kendinizi mahvetmeye devam etmeyin. 

Kendi cinsiyetine geri dönme sürecinin bir parçası olarak karşılaştığınız bazı zorluklar nelerdir ve bu zorlukların üstesinden gelmek için kendinizi nasıl desteklediniz? Başkalarından destek aldınız mı?

Destek almadım ve herhangi bir zorlukla karşılaşmadım.

Kendi cinsiyetine geri dönme sürecinde olan birine ne tavsiye edersiniz?

Başkaları yüzünden kendinizi hırpalamayın ve kendinizi sevmek için elinizden gelenin en iyisini yapın derim. Kendinizi suçlamamaya çalışın. Disfori yaşamak veya cinsiyet değiştirmenin çözüm olduğunu düşünmek asla sizin suçunuz değil. Siz sadece acıdan kaçmaya ve/veya kendinizi mutlu etmeye çalışıyordunuz.

Kendi cinsiyetine geri dönmüş bir kişi olarak yaşamda özellikle zorlayıcı veya ödüllendirici bir şey var mı? Bu zorluklar karşısında kendinizi nasıl destekliyorsunuz ve varsa ödüllendirici yönlerinden nasıl yararlanıyorsunuz?

Sadece 5 aydan biraz fazla bir süredir kendi cinsiyetime dönme sürecindeydim, bu yüzden başıma çılgınca bir şey gelmedi.

Kendi cinsiyetine geri döndükten sonra iyi bir hayat kurmaya çalışan birine ne tavsiye edersiniz?

Cinsiyetçi veya cahil insanlardan uzak durmanızı tavsiye ederim. Samimi, özgün ve sizi olduğunuz gibi seven insanlarla olun. Genellikle sağlıklı bir ortamda olduğunuzda, diğer her şey yerine oturacak ve ruh sağlığınız daha iyi hale gelecektir.

LGBT
"Samimi, özgün ve sizi olduğunuz gibi seven insanlarla olun. Sağlıklı bir ortamda olduğunuzda, diğer her şey yerine oturacak ve ruh sağlığınız daha iyi hale gelecektir."

Translığı Bırakma Sürecinden Önce, Bu Süreçte ve Sonrasında Alınan Terapi

Translığı bırakmayı düşünürken veya bıraktığınız sırada bir terapistle çalıştınız mı? Terapistin söylediği veya yaptığı şeylerden yararlı olanlar ve yararsız olanlar nelerdi? Terapistin sizin için daha iyi bir sonuca yol açabilmek için söyleyebileceği veya yapabileceği bir şey olduğunu düşünüyor musunuz?

Hayır, translığı bırakma sürecimde terapistle çalışmadım.

Translığı bırakan ya da bırakmayı düşünen ve bir terapistle çalışan birine ne tavsiye edersiniz?

Terapiste ondan ne istediğinizi söylediğinizden emin olmanızı tavsiye ederim. Terapistin taraflı olmadığından emin olun. Çoğu trans ideolojisiyle sizi etkilemek isteyecektir, dikkat edin. Terapistin sizin için önemli olan bazı inançlarınız konusunda sizinle aynı fikirde olduğundan emin olun.

Translığı bırakan ya da bırakmayı düşünen bir hastayla çalışan bir terapiste ne tavsiye edersiniz?

Hastalarınıza nasıl yardımcı olabileceğinizi sorun. Kendilerini yeniden sevmek için yardım istiyorlar mı, kendi cinsiyetlerini kabul etmek için yardım istiyorlar mı, disfori ile başa çıkmak için yardım istiyorlar mı… Tam olarak hangi bireysel mücadelelerinde yardım istediklerini sorun. Karşınızda danışan değil de yeni bir “trans adayı” varmış gibi kör ve sağır olmayın.