Geldiğini göremediğimiz tehlike: Karşı cinsiyet hormonları

Endişeli anne ebeveynleri uyarıyor: '16 yaşındaki kızım, İngiltere'deki bir mağazadan ABD'ye gönderilen bir çeşit testosteronu internet üzerinden temin edebildi.'
Geldiğini göremediğimiz tehlike: Karşı cinsiyet hormonları


Kaynak: pitt.substack.com
Erişim Tarihi: 28.03.2023

12 yaşında internette okudukları ile erkek olduğu düşüncesine kapılan bir gencin annesi ebeveynlere uyarılarda bulundu:

Kızımın 12 yaşına bastıktan sadece birkaç ay sonra bir arkadaşının evinde internetten "aslında erkek" olduğunu öğrendini söylemesiyle kabus başladı. Kızım bana samimiyetle "aslında bir erkek" olduğunu ilk söylediğinde, konuşma boyunca ve sonrasında destekleyici bir tavır sergilediğimden emin oldum. Ona bunun sorun olmadığını, onu sevdiğimi söyledim ve benden ne istediğini sordum. Yeni kıyafetler (kolay), hislerinin doğru olmama ihtimaline karşı terapi ve bir göğüs bağlayıcı istedi. (Daha sonra öğrendim ki erkek olmayabileceğine asla inanmamıştı, sadece istediği tıbbi müdahaleleri almasını sağlayacak bir terapiste gitmek istiyordu.)

Ona yeni kıyafetler ve bir göğüs bağlayıcı aldım (sağlık risklerini fark etmeden önce). Kısa sürede kızımın bana verdiği ödevimi yaptım. Çok geç olmadan bunun saçma ve tehlikeli olduğunu fark ettim. Yaptığım şeyin, onu bu konuda böylesine desteklememin ileride doğuracağı sonuçları düşünmek beni kahretti. Sonrasında onu asla bu konuda teşvik etmedim, ona asla erkekmiş gibi hitap etmedim ve ona ilk günden itibaren tam bir yetişkin olana kadar hiçbir şekilde tıbbi müdahale almayacağını söyledim.

Onu kısa bir süreliğine bu cinsiyet değiştirme hamlesini teşvik etmeyen bir terapiste gönderdim, ama ne yazık ki bu terapistin kendince tuhaf bir gündemi vardı, bu yüzden kızım kısa sürede terapiyi bıraktı (sadece 3 veya 4 seanstan sonra). Daha sonra pandemi gerçekleşti. Cinsiyet değişimini teşvik eden terapistler hakkında da çok endişeliydim. Bu yüzden o cephede daha fazla bir şey olmadı.

Lisede yeni bir isim kullanmasına izin vermeyi kabul ettim, resmen boyun eğmek zorunda kaldım. Bunu herkesin deneyebileceği bir takma isim olarak kendime gerekçelendirdim ve içimdeki huzursuzluğu bu şekilde biraz olsun dindirmeye çalıştım. Kızım yasal olarak karşı cinsiyet hormonu ya da diğer tıbbi müdahalelere başvuracak yaşa, yani 18’ine gelmeden önce toplumdaki gidişatın değişeceğini ve kızımın da olgunlaşıp vücudunu tehlikeli şekillerde tıbbi olarak değiştirmenin işine yaramayacağını anlamasını umdum.  

Ara sıra yaşanan çirkin kavgalar ve huysuzluklar, vücudunu örtmek için giydiği bol kıyafetler ve göğsünü bağlaması nedeniyle eskiden favorisi olan plajın tadını çıkaramaması dışında her şey yolunda gidiyor gibi görünüyordu; ne kadar yolunda gidebilirse...

Bundan sadece birkaç hafta önce, sesinde garip bir şeyler duymaya başladım ve karakteristik olmayan sivilcelerini fark ettim. Bacak kılları daha yoğunlaşmış gibiydi ve emin değildim ama belli belirsiz bir bıyık gördüğümü sandım. Ayrıca regl olduğuna dair herhangi bir belirti de fark etmemiştim. Bu düşünceyle banyo çöpünü boşaltmaya gittim. Çöpte tuvalet kağıdına sarılmış, pede benzemeyen şeyler fark ettim. Bir tanesini açtım ve gördüklerimin dehşetiyle çöp kutusunu elimden düşürüverdim. Filmlerdeki ağır çekim sahnelerinden biri gibiydi. Paketin üzerinde "TESTOSTERON" yazıyordu. Rüyada olmayı umuyordum, ama gördüklerim tüm gerçekliğiyle karşımdaydı, gözümün içine bakıyordu. Kızım benden habersiz sentetik testosteron kullanıyordu.

Hormon ilacı
"Kızım birirktirdiği harçlıklarla internet üzerinden hormon ilaçları aldı ve onları bir arkadaşının evine teslim ettirdi."

Kızımızı karşımıza alıp konuştuğumuzda, ilk başta ilaçları asla bırakmayacağını söyledi, ama bunu gerçekten kastettiğini sanmıyorum. Sanırım neyin peşinde olduğunu keşfetmemizi umuyor ve bekliyordu. Onu bir doktora götürüp reçete yazdıracağımızı umuyordu. Götürmedik. Terapi almasını kabul ettik ve şimdi bu yeni terapistin kızımın kadın bedenine duyduğu nefretin kökenine inebileceğini umuyoruz. Çok temkinli ilerliyoruz.

Kızım bize testosteronu nasıl elde ettiğini anlattı. Bu makaleyi yazmamın nedeni de bu olasılık konusunda ebeveynleri uyarmak. Reşit olmayan çocuğunuz internet üzerinden sentetik hormon elde edebilir ve bunu oldukça kolay bir şekilde yapabilir. Kızım bunu şöyle yapmıştı: Topladığı harçlıkları kullanarak internet üzerinden ilaçların parasını ödemek için bir hediye kartı satın aldı. Kutuyu bir "arkadaşının" evine teslim ettirdi. Arkadaşı da nonbinary olduğunu söyleyen, mevcut iki cinsiyetten birinde olmadığını iddia eden biriydi, intihara meyilliydi ve kızımın internet üzerinden reçetesiz testosteron almasına yardım etmişti.

Kızımın arkadaşının ailesi bu konuda hiçbir fikirleri olmadığını iddia ediyor. Ancak kızım bile arkadaşının ebeveynlerinin 16 yaşındaki çocuklarına göğüslerinden memnun olmadığı için çift mastektomi (memelerin alındığı transseksüel ameliyatı) yaptırmayı düşünmelerini oldukça çılgınca buluyor. Bu ebeveynler, kızımla ilgili yaşananları anlattıktan sonra bana gönderdikleri e-postalarda kızımın uydurduğu erkek ismini kullandılar. Ayrıca e-postaları okumayan kızlarından da cinsiyetsiz bir zamirle bahsettiler (İngilizcede ‘o’ zamiri cinsiyet belli eder; burada ebeveynler cinsiyet belirtmeyen bir zamirini kullanıp çocuklarının cinsiyetsiz olduğu iddiasını kabul ediyor). Kızın annesi daha önce bana "trans çocuklara" yürekten inandığını, 7 yaşında cinsiyet değiştiren bir çocuk tanıdığını ve bu çocuğun gerçekten trans olduğunu söylemişti. Sonuç olarak, kızımın testosteron kullanmasının kötü bir şey olduğunu düşünmediklerini, ancak reşit olmayan bir çocuğa yasadışı testosteron verilmesini destekledikleri için başlarının belaya girebileceğini de fark ettiklerini açıkça belirttiler.

Toplumsal cinsiyet ideolojisi adına çocuğunuzun yasadışı sentetik hormonlar, göğüs bağlayıcılar ve diğer tehlikeli maddeleri edinmesine yardımcı olmaya istekli insanlar her zaman olacaktır. Ben fark etmeden önce kızım 98 gün boyunca testosteron kullanmış. Geri kalanını attım. Umarım hepsini bulup atmışımdır. Bu madde ortalıkta geziyor ve kafası karışık ergen çocuğunuzun bunu elde etmesine yardımcı olmak isteyen pek çok insan var.