Cinsiyet değiştirdikten sonra pişman olup esas cinsiyetine dönen Sophie ile röportaj

Çevresine uyum sağlayamadığı için 15 yaşında cinsiyet değiştiren Sophie, bunun bir çözüm değil kaçış olduğunu anlayınca esas cinsiyetine geri döndü.
Cinsiyet değiştirdikten sonra pişman olup esas cinsiyetine dönen Sophie ile röportaj

 

Erişim Tarihi: 06.12.2022

Kaynak: detransvoices.org

 

Yaş 19, Kadın

BİRLEŞİK KRALLIK

Röportaj Tarihi: Şubat 2022

Hobiler, ilgi alanları ve/veya en sevdiği okul dersleri:

Müzik, korku filmleri ve oyunları, badminton

Hayalindeki iş / kariyer:

Müzisyenlik

En sevdiği alıntı:

Yok.

Tanıtımda yer almak üzere bize kendiniz hakkında söylemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Obsesif kompulsif bozukluğum (OKB) var.

Cinsiyet değiştirme ve değişimden vazgeçme tarihçesi

Kendini ilk kez transseksüel olarak gördüğü yaş: 15

Transseksüel olmayı bıraktığı yaş: 19

Çevresine uyum sağlayamadığı için 15 yaşında cinsiyet değiştiren Sophie, bunun bir çözüm değil kaçış olduğunu anlayınca esas cinsiyetine geri döndü.

Çocukluk Dönemi ve Cinsiyet Değişimi

Transseksüel olmadan önce, hayatınızın erken dönemlerinde erkekler ve kadınlar hakkında veya cinsiyet ve cinsellik hakkında aldığınız bazı mesajlar nelerdi? Bunlar hakkındaki inançlarınız nelerdi?

Bana cinsiyet hakkında pek bir şey öğretilmedi, özellikle de ailem tarafından. Kardeşim benim prenses elbiselerimi giyerdi, ben de onun oyuncaklarıyla oynardım ve bu sorun olmazdı. Sanırım ortaokulda bir kız okuluna gittiğimde işler değişmeye başladı. Basmakalıp kız çocuğu tipine uymayan herkes otomatik olarak dışlanıyordu.

Transgender (cinsiyetine belli yollarla müdahalede bulunup bir diğer cinsiyete bürünen kişi), cinsiyet disforisi (memnuniyetsizliği) ve cinsiyet değişimi konularını nasıl öğrendiniz? Sizi bu kavramlara çeken şeyin ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Arkadaşlarımdan birini tanıyan trans bir çocuk vardı. Onunla tanıştırıldım ve hemen "belki bir erkek olarak mutlu olabilirim" diye düşündüm ya da buna ikna edildim. Hayatım boyunca çok zayıf bir kimlik duygum vardı, bu yüzden sanırım bu benim için tutunacak bir şeydi. Obsesif kompulsif kişilik bozukluğumun bir parçası da olabilir, bilmiyorum.

Bir kişinin trans olup olmadığını nasıl anlayabileceği konusunda bilgi almak için en çok hangi kaynaklara (arkadaşlar, internet siteleri, sosyal medya siteleri, terapistler, kitaplar, vb) güvendiniz? Bu kaynaklar hangi düşüncelerin, duyguların veya içsel deneyimlerin bir kişinin trans olduğunun kanıtı olduğunu söyledi?

OKB’nin de etkisiyle, kendimden emin olmak için Google'da "ben trans mıyım" testlerini arattım ve Instagram ve TikTok'taki trans hesaplarına baktım. Bu hareket aslında “başım ağrıyor, neyim var?” gibi bir Google aramasıydı, ama sonuçları hiç masum olmadığı için hayatım değişti. Gördüğüm paylaşımların çoğu, trans olmayan insanların cinsiyetlerini sorgulamadıkları ve trans olmak için disforiye ihtiyacınız olmadığı yönündeydi. Bana kimse ergenlikle beraber bedenimle tanışıp barışmamın tüm yaralarıma iyi geleceğini söylememişti.

Transseksüel olduğunuzun kanıtı olduğuna inandığınız ne gibi düşünceleriniz, duygularınız veya içsel deneyimleriniz oldu? Şimdi bu düşünce ve duyguların kökenleri hakkında neye inanıyorsunuz?

Bir ilkokul oyununda erkek rolü için seçmelere katıldım (sadece daha önce sahip olduğumdan daha büyük bir rol istiyordum, bu rol de erkek rolüydü). Erkek reyonundan pijama aldım ve kendimi mutlu hissettim (onun ne reyonu olduğunu umursamamıştım, sadece rahat olduğu için oradan kıyafet almayı seviyordum). Kendimi pek "diğer kızlar gibi" hissetmiyordum ve rahatıma düşkün olmamın onların arasına girmeme engel olacağını sanmıştım.

Transseksüel olup olmadığını merak etmeye başlayan ya da cinsiyet değiştirip değiştirmemesi gerektiğini düşünen birine ne tavsiye edersiniz?

Bir terapiste görünün. Depresyon, obsesif kompulsif kişilik bozukluğu gibi zihinsel sağlık sorunlarınız veya travma geçmişiniz varsa, profesyonel bir görüş almak özellikle önemlidir. Hata yapıp tıbbi cinsiyet değişimi sürecine başlamak ve daha sonra pişman olmak istemezsiniz.

Depresyon, obsesif kompulsif kişilik bozukluğu gibi zihinsel sağlık sorunlarını veya travma geçmişi olanlar profesyonel yardım almalıdır.

Cinsiyet Değişimi Öncesi ve Değişim Sırasındaki Terapi Süreci

Cinsiyet değiştirmeyi düşündüğünüz dönemde veya değişim sürecinde bir terapistle çalıştınız mı? Terapistin söylediği veya yaptığı şeylerden yararlı olanlar ve yararsız olanlar nelerdi? Bir terapistin sizin için daha iyi bir sonuca yol açabilmek için söyleyebileceği veya yapabileceği bir şey olduğunu düşünüyor musunuz?

Trans olduğumu söylemeye başladığımda terapi görüyordum, ancak bu fobiler ve OKB içindi. Ara sıra transseksüellik hakkında konuşuyorduk. Ancak asıl sorun OKB'mdi, bu yüzden bunu önceliyorduk. OKB’mi tam olarak halledememiştim, OKB yüzünden “ya hep ya hiç” şeklinde düşünüyor, düşüncelerimi esnetemiyordum. Esnetemediğim için de rahatına düşkün kız şemasını zihnimde oturtamayıp giydiğim rahat şeylerin farklı bir anlamı olduğunu sandım.

Cinsiyet disforisi tanısı aldınız mı ve bu süreç nasıldı? Teşhisinizin ne anlama geldiğine dair ne gibi inançlarınız vardı ve terapistiniz teşhis hakkında size ne dedi?

Hiçbir zaman disfori tanısı almadım. Bir değerlendirme için randevu alacağım gün korktum ve bu korku gerçekten cinsiyet değiştirmek istemediğimi fark etmemi sağladı.

Bir terapistle çalışan ve cinsiyet disforisi olan birine ne tavsiye edersiniz?

Kesinlikle her konuda açık olun. Hormonları elde etme amacıyla yalan söylemeyin. Bu konuda yalana başvuruyo olmanız, cinsiyet değiştirmemeniz gerektiğinin kanıtıdır.

Cinsiyet disforisi olan bir hastayla çalışan bir terapiste ne tavsiye edersiniz?

Başka hangi sorunların cinsiyet değiştirme arzusuna neden olabileceğini ve hastalarınızın ne kadar çaresiz göründüğünü değerlendirin. Cinsel travma veya depresyon gibi şeyleri göz ardı etmeyin.

Terapistler, tTransseksüel olduğunu söyleyen hastaların cinsiyet değiştirme arzularına neden olabilecek etkenleri araştırmalıdır.

Translıktan Vazgeçiş

Transseksüel olup olmadığınızı ilk ne zaman sorgulamaya başladınız? Ya da kendi cinsiyetinize dönüş yapmayı ilk ne zaman düşündünüz? Hangi faktörlerin sizi artık trans olmaktan vazgeçirdiğini düşünüyorsunuz?

Trans olduğumu insanlara açıkladıktan iki yıl sonra translıktan vazgeçtim; ama kafa karışıklıklarından henüz kurtulamamıştım. Şimdi, olabileceğim kadına dönüşmek için kendime yeterince zaman tanımadığımı ve üstesinden gelmem gereken çok sayıda içselleştirilmiş problemim olduğunu anlıyorum. 

Kendi cinsiyetine geri dönmeyi düşünmeye başlayan birine ne tavsiye edersiniz?

Translıktan vazgeçenlerin deneyimlerini okuyun ve onlarla benzer hikayeleriniz ve hisleriniz olup olmadığına bakın. Neden cinsiyet değiştirdiğinizi ve hangi noktada trans olmaya başladığınızı gerçekten düşünün.

Kendi cinsiyetine geri dönme sürecinin bir parçası olarak karşılaştığınız bazı zorluklar nelerdir ve bu zorlukların üstesinden gelmek için kendinizi nasıl desteklediniz? Başkalarından destek aldınız mı?

İsmimi değiştirirken özellikle ailemle garip bir süreçten geçtim. Herkes beni teşvik etmişti ama yine de fazlasıyla utanç vericiydi.

Kendi cinsiyetine geri dönme sürecinde olan birine ne tavsiye edersiniz?

Translıktan vazgeçen başka kişilerle görüşün ve etrafınızı arkadaşlarla sarın. Şahsen ben çocukluğumdaki benliğimle yeniden bağlantı kurmakta zorlanıyorum, bu yüzden bana onu hatırlatan şeylerle vakit geçiriyorum, örneğin eskiden sevdiğim programları izlemek ve eskiden dinlediğim müzikleri dinlemek gibi. Barışamadığınız dönemlerinizle ve barışamadığınız yönlerinizle barışın.

Kendi cinsiyetine geri dönmüş bir kişi olarak yaşamda özellikle zorlayıcı veya ödüllendirici bir şey var mı? Bu zorluklar karşısında kendinizi nasıl destekliyorsunuz ve varsa ödüllendirici yönlerinden nasıl yararlanıyorsunuz?

Zor olan şu ki, hayatımın büyük bir bölümünü, özellikle de kim olduğumu keşfetmemde önemli rol oynayacak bölümünü kaybettiğimi düşünüyorum. Hâlâ bunun üstesinden gelmeye çalışıyorum. Ödüllendirici olduğunu düşündüğüm tek şey, bir kadın olarak kendimi bulmak için translıktan vazgeçecek kadar mantıklı davranmış olmam.

Kendi cinsiyetine geri döndükten sonra iyi bir hayat kurmaya çalışan birine ne tavsiye edersiniz?

Sevdiğiniz şeyleri yapın. Benim gibi müzikten hoşlanıyorsanız, buna gerçekten odaklanın ve bunu rahatlığınız haline getirin; özellikle de herkese karşı esas cinsiyetinizde olmaya yeniden alışırken.

Transseksüel olduğunu düşünenler terapi yardımıyla bu düşüncelerinin arkasındaki nedenleri keşfetmelidir. 

Translığı Bırakma Sürecinden Önce, Bu Süreçte ve Sonrasında Alınan Terapi

Translığı bırakmayı düşünürken veya bıraktığınız sırada bir terapistle çalıştınız mı? Terapistin söylediği veya yaptığı şeylerden yararlı olanlar ve yararsız olanlar nelerdi? Terapistin sizin için daha iyi bir sonuca yol açabilmek için söyleyebileceği veya yapabileceği bir şey olduğunu düşünüyor musunuz?

Hayır, o noktada terapiyi bırakmıştım.

Translığı bırakan ya da bırakmayı düşünen ve bir terapistle çalışan birine ne tavsiye edersiniz?

Cinsiyet değişiminiz konusunda açık olun ve bunun arkasındaki nedenleri açıklayın. Bir terapist sizi daha fazla rahatlatabilir.

Translığı bırakan ya da bırakmayı düşünen bir hastayla çalışan bir terapiste ne tavsiye edersiniz?

Danışanınızın çok savunmasız olabileceğini ve kim olduğuna gerçekten odaklanmış olabileceğini anlayın. Kim olduğunuzu bilmemek zor ve izole edici bir şeydir. Kendini bulması ve yaralarını sarması önceliği olsun; kaybolmuş biri trans olarak yaralarına yenilerini katacaktır. Bunu hatırlayın.