Cinsiyet değiştirdikten sonra pişman olan Julie'nin transseksüellik süreci

Cinsiyet değiştiren ve daha sonra pişman olup transseksüellikten vazgeçen 27 yaşındaki Julie, cinsiyet değişimini teşvik eden politikayı lobotomi uygulamasına benzetiyor.
Cinsiyet değiştirdikten sonra pişman olan Julie'nin transseksüellik süreci

 

Cinsiyet değiştiren ve daha sonra pişman olup transseksüellikten vazgeçen 27 yaşındaki Julie, cinsiyet değişimini teşvik eden politikayı, geçmişte psikiyatrik rahatsızlıklar için beyine cerrahi müdahalede bulunulan lobotomi uygulamasına benzetiyor. LGBTQ aktivistlerinin lincinden ve tepkisinden korktuğu için kimliğinin açıklanmasını istemeyen Julie, "Bana verilen zarardan dolayı içimde yoğun bir öfke var" diyor.

Tedavisini "iş birlikçi bir aptallık" olarak nitelendiriyor. Ebeveynleri, terapistleri ve doktorlarının bu iş birliğinin bir parçası olduğunu söylüyor. 

Kuzeydoğu Amerika'da büyüyen Julie, 13 yaşından 20 yaşına kadar kendini trans olarak tanımladı. İlk başlarda ebeveynleri biraz tereddütlü davrandı ama sonra Julie'ya tamamen katıldılar ve kendilerini  'trans ebeveynleri' olarak tanımlamaya başladılar. 14 yaşındayken onu "İyileşme ve Büyüme için Onaylayıcı ve Bütünsel Psikoterapi" sunan bir kliniğe götürdüler. Klinik seans başına 50 ila 70 dolar ücret alıyordu ve Julie'nin ailesi bu ücreti ceplerinden ödüyordu. (Fiyat o zamandan bugüne birkaç katına yükseldi).

Julie klinikte, kendisi de "trans erkek" olan bir sosyal hizmet yüksek lisans öğrencisiyle tanıştı. Julie'ye testosteron iğnesi yapılmasını öneren bir mektup yazdı ve bu mektubu bir endokrinoloğa gönderdi, endokrinolog da iğneleri reçete etti. Bu Syracuse'daki bir çocuk hastanesindeydi. Julie bir göğüs bağlayıcı takmakla göğüslerini aldırmak arasında gidip geliyordu. Her iki memenin de cerrahi işlemle alındığı mastektomi adındaki transseksüel ameliyatını olmaya karar verdi. Julie, "Ameliyattan uyandığında kendimi mutlu ya da üzgün hissetmedim. Sadece uyuşmuş hissettim."  diyor. Böyle olmaması gerekiyordu. "Doktoruma kalp sağlığımla ilgili endişelerimi sordum ve bana ‘Bak, bir feragatname imzaladın' dedi, bu da beni korkuttu" dedi. Beş yıl hormon kullandıktan sonra Julie hormon almayı bıraktı.

Amerika nüfusunun büyük bir kısmı bu cinsiyet değiştirme prosedürlerine karşı çıkıyor. Teksas Valisi Gregg Abbott, Şubat ayında eyalet Aile ve Koruyucu Hizmetler Departmanını, cinsiyet değiştirme prosedüründen geçen "trans çocukların" ebeveynlerini çocuk istismarı nedeniyle soruşturmaya yönlendirdi. (Mart ayında bir yargıç bu kararı iptal etti.) Alabama'da çıkarılan yeni bir yasa ile çocuklara ergenlik engelleyici ilaçlar ya da hormonlar reçete edilmesi yasadışı hale getirildi ve 10 yıla kadar hapisle cezalandırıldı. Arkansas ve Arizona da benzer önlemleri benimsedi. 

Politikacılar için trans meseleleri zengin bir kültür savaşı malzemesi, yani kampanya parası. Bu hikayelerin birçoğunun ardında, yetişkinlerin çocukları gerçekten dinlemekten çok kendi politikalarını onlara empoze ettiklerine dair bir şüphe var.