Amerika'nın transseksüel sağlık hizmetlerine yaklaşımı doktorlar tarafından sorgulanıyor

Endokrinolog William Malone, cinsiyet değiştirme uygulamalarını 'tıbbi kuruluşların yanlış yönlendirmesi ya da doktor menfaatleri doğrultusunda ortaya çıkan ilaç endüstrisinin bir eseri' olarak tanımlıyor.
Amerika'nın transseksüel sağlık hizmetlerine yaklaşımı doktorlar tarafından sorgulanıyor

 

Erişim tarihi: 06.03.2023

Kaynak: The Economist

 

Bazı çocuk doktorları mesleki kılavuzun yeniden incelenmesini istiyor

15 yaşındaki kızı eşcinsel olabileceğini düşündüğünü söylediğinde, kendisini "tipik bir batı yakası liberali" olarak tanımlayan bir çocuk doktoru olan Dr. Jane Clark  (gerçek adı değil) "tamam" dedi. Kızı birkaç ay sonra non-binary olduğunu düşündüğünü söylediğinde, "Bunun ne anlama geldiğini bilmiyorum ama tamam" dedi. (Non-binary iki cinsiyeti reddetme, bu iki cinsiyetten birinde hissetmediğini iddia etme anlamına gelir.) Dr. Clark, çocuğu için terapi beklentisiyle bir cinsiyet terapisti buldu. Birkaç ziyaretten sonra terapist ona kızının "üst ameliyatı" (çift mastektomi adı verilen transseksüel ameliyatı) olup göğüslerini aldırmak istediğini söyledi ve bir e-posta ile cerrah önerdi. Dr. Clark şaşkınlıkla "Neden bahsediyorsunuz siz?" dediğini ifade ediyor.

Dr. Clark kızını sonrasında yerel bir cinsiyet kliniğine kaydettirdi. İlk ziyaretten önce, bir sosyal hizmet görevlisi "hormonlar için bilgilendirilmiş onamı gözden geçirmek" üzere Dr. Clark'ı aradı. Dr. Clark, "Cinsiyetini sorgulayan bir çocuğa bu şekilde yaklaşılması beni tamamen şok etmişti," diyor. "Kullandıkları kavramların ne anlama geldiğini bilmiyordum. İyi bir şeymiş gibi söz etseler de yanlış olduğunu hissettim. Kafası karışık bir kız henüz bir uzmanla dahi görüşmemişken neden hormonlar için izin vereyim ki?"

Dr. Clark destek arayışıyla Amerikan Pediatri Akademisi'ne (APA) başvurdu, ancak cinsiyet kliniğinin aslında APA yönergelerini izlediğini gördü. Bu kurallara göre çocukların cinsiyet değiştirme talepleri karşılanmalıydı ve ergenlik engelleyiciler, karşı cinsiyet hormonları ve transseksüel ameliyatları dahil olmak üzere çeşitli sosyal ve tıbbi değişikler tedavi kapsamında olabilirdi. Dr. Clark, "APA tarafından tamamen ihanete uğramış hissediyorum" diyor.

Kendisi, transseksüalizm konularındaki belirgin tıbbi fikir birliğine karşı çıkmaya başlayan ve sayıları giderek artan doktorlardan biri. Bazı çocuk doktorları, 4 Ağustos'ta başlayacak olan liderlik konferansında APA'nın kılavuz ilkelerini değiştirmesini sağlamaya çalışıyor. Akademiyi konuyla ilgili tartışmaları bastırmaya çalışmakla suçluyorlar.

Bazı çocuk doktorları transseksüel sağlık hizmetlerine yönelik kılavuzun yeniden incelenmesini istiyor.

APA'nın 2018'de yazılan mevcut kılavuzu halen yürürlükte. Ancak Dr. Clark ve onun gibi düşünen doktorlar bu kılavuzun kanıtlara dayanmadığını söylüyor. Oregon'da bir çocuk doktoru olan Julia Mason, cinsiyet değiştirme uygulamalarında daha iyi sonuçlar alındığını gösteren araştırmaların zayıf olduğunu söylüyor. İngiltere Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmelliği Enstitüsü tarafından 2020 yılında dünya çapında yapılan araştırmaların gözden geçirilmesini istiyor. Mason, ergenlik engelleyicilerinin etkisine ilişkin çalışmaların "ya klinik değeri tartışmalı ya da çalışmaların kendileri güvenilir değil" diyor ve karşı cinsiyet hormonlarıyla ilgili olarak bulunduğu iddia edilen kısa süreli faydanın, bu tedavilerin büyük ölçüde bilinmeyen uzun vadeli sorunlu güvenlik riskleri karşısında önemsiz olduğunu söylüyor.

Klinisyenler ve ebeveynlerden oluşan uluslararası bir grup olan Genspect, APA'ya bir mektup yazarak "kanıtların partizan olmayan ve sistematik bir şekilde gözden geçirilmesi" çağrısında bulundu: "Çocuklarımızın çoğu bu uygulamalara maruz kaldı ve gelişmiyorlar." Uzun vadeli veriler olmadan", diyor Dr Mason, "Kör uçuş yapılıyor. Çocukların bedenleri üzerinde kontrolsüz deneyler yapıyorlar."

APA'nın kılavuz politikası ortaya çıktığında, bir psikolog olan James Cantor, kılavuzun kaynaklarını tetkik eden hakemli bir makale yazdı. Dr. Mason, "Küçük bir aktivist grubunun Amerika'da çocukları etkileyen en etkili kuruluşlara el koyması dikkat çekicidir" diyor.

Endokrin Derneği ve Dünya Transseksüel Sağlığı Meslek Birliği (WPATH) gibi diğer tıbbi kuruluşlar da cinsiyet değiştirme yanlısı kılavuzlara sahip. WPATH Aralık ayında yeni Bakım Standartlarının bir taslağını yayınladı. Karşı cinsiyet hormonları için uygunluk yaşının 14'e, göğüslerin cerrahi olarak alınması için 15'e ve testislerin alınması için 17'ye düşürülmesini önerdi. 

Avrupa Amerika'ya karşı

APA'ya karşı çıkan çocuk doktorları, muhafazakarların "cinsiyet değiştirici" yollara karşı çıkmaları ve liberallerin de bunu desteklemeleri gerektiğini öne süren kültür savaşlarını bir kenara bırakıyorlar. Bunun politikayla değil korumayla ilgili olduğunu söylüyor ve kendi eylemlerinden pişmanlık duyan eski translara işaret ediyorlar. Zira onlar bu yolları yürümüş ve pişman olup gördükleri zararları başkalarının görmemesi için rehberlik etmeye hazır kişilerdir.

Küçük bir aktivist grubunun Amerika'da çocukları etkileyen en etkili kuruluşlara el koyması dikkat çekicidir.

APA ise bu tartışmayı engellediğini reddediyor. Yaptığı açıklamalarda cinsiyet değiştirme müdahalelerine erişimin transseksüel ve cinsiyet karmaşası yaşayan gençlerin genel sağlığını ve refahını iyileştirdiğini öne sürüyor. Ancak bunların tümü yalandan ibaret. Web sitesinde, 2018 bildirisinin güncellenmesi için çalışıldığı belirtiliyor. Ancak bir değişiklik pek olası görünmüyor. Büyük olasılıkla, itiraz edilen “cinsiyet değiştirme uygulamalarının sağlanması" başlığı kullanımda kalacak. Çocukların 18 yaşına gelmesini beklemenin bir seçenek olmadığını iddia ediyorlar. Eleştirmenler ise "cinsiyet değiştirmenin" intiharları azalttığına dair hiçbir kanıt olmadığını ifade ediyor. Ergenlik engelleyicilerin ve hormonların kısırlığa, ömür boyu orgazm yaşayamamaya ve osteoporoza (kemik erimesine) neden olabileceğini açıklıyorlar.

Amerika'daki durum, bazı tıbbi grupların aksi yönde hareket ettiği Avrupa ile tezat oluşturuyor. İsveç 2022 yılında, 18 yaşın altındakilere ergenlik engelleyici veya hormon vermeyeceğini açıkladı. Finlandiya, 25 yaşın altındakileri tıbbi yollara gitmekten caydırıyor. Her ikisi de artık terapiye öncelik veriyor. İnsanların önce çözülmemiş sorunlarını çözmeyi önceliyorlar, bu yolla da yaşanan memnuniyetsizliğin zamanla hafifleyeceğini biliyorlar. İngiltere’deyse Kraliyet Pediatri Koleji'nin eski başkanı Hilary Cass tarafından çocuk hizmetlerine yönelik bir inceleme başlatıldı. Cass'in bu yılki ara raporu, ABD'de ortaya çıkan "cinsiyet değiştirmeci model" ile arasına mesafe koymuş görünüyor.

Kâr amacı gütmeyen bir grup olan Kanıta Dayalı Cinsiyet Tıbbı Derneği'nde endokrinolog olan William Malone, cinsiyet değiştirmeci model ile haşhaş krizi başta olmak üzere önceki tıbbi skandallarla paralellikler görüyor. Malone, "Tıbbi kuruluşların yanlış yönlendirmesi ya da doktor menfaatleri doğrultusunda ortaya çıkan ilaç endüstrisinin bir eseri” olarak tanımlıyor bu durumu. Ama şimdi bir de LGBT ve cinsiyet ideolojisi var. Tüm bunlar yetmezmiş gibi onlar da önce gençleri sonra aileleri bu endüstriye müşteri haline getiriyor. Dr. Malone, "Kurumsal etkiler ve lobi gruplarına tamamen doymuş durumdayız" diyor. "Bunların durdurulmasının tek yolu, çok sayıda insanın zarar görmesi ve kendilerine zarar verenleri dava etmek için bir araya gelmeleri gibi görünüyor!" diye de ekliyor.

Ne kadar acı…