23 yaşında transseksüellikten vazgeçen Karu ile soru cevap

Çocukluk çağı travmaları sonucu 18 yaşında cinsiyet değiştirme sürecine başlayan Karu, sorunlarının çözülmediğini anlayınca 22 yaşında transseksüellikten vazgeçti.
23 yaşında transseksüellikten vazgeçen Karu ile soru cevap


Erişim Tarihi: 06.12.2022
Kaynak: detransvoices.org

Cinsiyet Değiştirme ve Değişimden Vazgeçme Tarihçesi

Trans olduğuna karar verdiği yaş:14
Karşı cinsiyet hormonlarına başladığı yaş: 18
İlk cinsiyet değiştirme ameliyatını olduğu yaş: 21
İlk cinsiyet değiştirme ameliyatı: Vajinoplasti
Trans olmayı bıraktığı yaş:  23

Çocukluk Dönemi ve Cinsiyet Değişimi

Transseksüel olmadan önce, hayatınızın erken dönemlerinde erkekler ve kadınlar hakkında veya cinsiyet ve cinsellik hakkında aldığınız bazı mesajlar nelerdi? Bunlar hakkındaki inançlarınız nelerdi?

Erken yaşlarda erkek çocukların kötü olduğu, her eylemlerinin rezalet olduğu, düzgün çalışamadıkları izlenimini edindim. Bununla ilgili ilk anım, 2 yaşımda kreşe gittiğim bir zamana ait. Eğlence olsun diye diğer çocukların üst üste yığdıkları blokları dağıtmıştım ve kavga etmeye başlamıştık. Hepimiz sandalyelere iplerle bağlanarak cezalandırıldık, oldukça travmatize ediciydi. Zamanla kadınları (muhtemelen kreş öğretmenimi) daha üstün, daha zeki, daha temiz, daha çalışkan görmeye başladım. Duygularım ve kişiliğim ezildi, diğer çocuklar tarafından dışlandım.

Transgender, cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) ve cinsiyet değişimi konularını nasıl öğrendiniz? Sizi bu kavramlara çeken şeyin ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Sanırım ilk kez 6 yaşımdayken televizyonda duymuştum. Büyüyünce bir kız olabileceğimi düşünerek mutlu olmuştum. Kadın olunca öğretmenim gibi üstün ve becerikli olacağımı sandım. Ama kadınsı olmak istediğim için duyduğum derin utanç yüzünden bunu bir kenara ittim. Daha sonra 14 yaşındayken internette agender (bir cinsiyete sahip olmadığını iddia eden kişi) terimiyle karşılaştım ve bununla yoğun bir şekilde ilişki kurmaya başladım, çünkü aslında kız olmak istemiyordum ama erkekler kadar da sert olmak istemiyordum. Sonrasında daha fazla şey öğrenmeye çalıştım, ancak akıl hastalığım ve sorunlarım çoğu şeyi zorlaştırdı. Bu benim için büyük bir ipucu olmalıydı aslında.

Bir kişinin trans olup olmadığını nasıl anlayabileceği konusunda bilgi almak için en çok hangi kaynaklara (arkadaşlar, internet siteleri, sosyal medya siteleri, terapistler, kitaplar, vb) güvendiniz? Bu kaynaklar hangi düşüncelerin, duyguların veya içsel deneyimlerin bir kişinin trans olduğunun kanıtı olduğunu söyledi?

Google kullandım. Web sitelerini tam hatırlamıyorum ama Google aramalarımı unutamıyorum. 16 yaşındayken psikiyatristim de bana bazı kaynaklar verdi ama onlara bakmaya çok korkuyordum. Sandığımın aksi bir bilimsel gerçekle yüzleşmek istemediğim için kaçtım. Bunun dışında, 18 yaşındayken yönlendirildiğim klinik bana disforim olabileceğini söyledi ama tam bir teşhiste bulunmadı. Beni cinsiyet değişimine teşvik etmekten başka bir şey yapmadı. 

Transseksüel olduğunuzun kanıtı olduğuna inandığınız ne gibi düşünceleriniz, duygularınız veya içsel deneyimleriniz oldu? Şimdi bu düşünce ve duyguların kökenleri hakkında neye inanıyorsunuz?

Altı yaşımda cinsiyet değişimininden haberdar olduğumdan beri kız olmak istiyordum. Çok kadınsıydım ve bebekleri ve özellikle peluş hayvanları seviyordum. Sporu hiç sevmezdim ve diğer erkek çocuklarla genelde uyum sağlayamazdım. Sürekli rol yapıyormuş gibi hissediyordum. Feminizm bana, kızların ve kadınların istedikleri her şey olabileceklerini, dolayısıyla benim de güçlenmeye ihtiyacı olan bir kız olmam gerektiğini öğretti. Daha sonra agender olmanın daha çekici olduğunu gördüm ama bunun yerine trans olmak için bu düşünceleri bastırdım. 

Transseksüel olup olmadığını merak etmeye başlayan ya da cinsiyet değiştirip değiştirmemesi gerektiğini düşünen birine ne tavsiye edersiniz?

Kişiliğinize bakın. Kişiliğinizi “ortadan kaldırmaya" çalışmayın. Vücudunuzla ilgili sorunlarınız mı var? Sebeplerini öğrenin. Kendi iç yolculuğunuza çıkın. Feministlerin söylediğinin aksine, her iki cinsiyetin de zorlukları ve kolaylıkları vardır. Uyum sağlama fikri cazip görünebilir, ancak bunu yapmanın yolu cinsiyet değiştirmek değildir; zira tıbbi cinsiyet değişimi sadece görünüşünüzü değiştirir, cinsiyetinizi değil. Üstelik ilerde yeni görünüşünüzden de nefret etmeyeceğinizin garantisi yoktur.

Transseksüel
Çocukluk çağında yaşanan travmalar kişinin kendi cinsiyetinden uzaklaşarak transseksüelliğe yönelmesine neden olabiliyor.

Cinsiyet Değişimi Öncesi ve Değişim Sırasındaki Terapi Süreci

Cinsiyet değiştirmeyi düşündüğünüz dönemde veya değişim sürecinde bir terapistle çalıştınız mı? Terapistin söylediği veya yaptığı şeylerden yararlı olanlar ve yararsız olanlar nelerdi? Bir terapistin sizin için daha iyi bir sonuca yol açabilmek için söyleyebileceği veya yapabileceği bir şey olduğunu düşünüyor musunuz?

Terapistim, psikoz (gerçeklikten kopuş) teşhisimi göz ardı etti. Beni trans yapmazlarsa diye korktuğum için iyiymiş gibi davranıyordum. Tıbbi açıdan tehlikeli olduğunu bildiğim bir yola girmek istiyordum. Alt ameliyatı (genital organın yeniden tasarlandığı transseksüel ameliyatı) olmayı neden bu kadar çok istediğimi hiç sorgulamadı. Birilerinin bana karşı çıkmasına, beni kendime getirmesine ve sorunlarımın derinlemesine incelenmesine ihtiyacım vardı. Bunu göremedim. 

Cinsiyet disforisi tanısı aldınız mı ve bu süreç nasıldı? Teşhisinizin ne anlama geldiğine dair ne gibi inançlarınız vardı ve terapistiniz teşhis hakkında size ne dedi?

Bir tanı aldığımı hiç hatırlamıyorum ama bana disforinin semptomlarına sahip olduğum söylendi. Çok da tanı peşinde koşmadım, sadece cinsiyet değiştirmek istiyor ve bunu nasıl yapacağımı araştırıyordum. Benim açımdan her şey gönüllülük esasına dayanıyordu. Ne yazık ki terapistimle yaptığım görüşmeler hakkında başka pek bir şey hatırlamıyorum.

Bir terapistle çalışan ve cinsiyet disforisi olan birine ne tavsiye edersiniz?

Bazı terapistlerin arkanızdan konuşabileceğini, hatta istismarcılarınızla bile konuşabileceğine dikkat edin. Onlara otomatik olarak güvenmeyin. Tüm terapistler aynı değildir. Kendinize meydan okuyun. Kendinizi rahatsız edin ve vücudunuzdan rahatsız olun. Bununla baş etmeyi öğrenin. Vücudunuzla barışmanın ilk adımı budur. Vücudunuz gayet iyi durumda. Bu haliyle, cinsiyet değiştirme sürecinde olacağından çok daha sağlıklı. Başka bir cinsiyet olarak algılanmak neden bu kadar önemli? Terapistinize güveniyorsanız istismar hakkında konuşun. Disfori ortadan kaybolabilir, ancak cinsiyet değişiminin sonuçları ortadan kaybolmaz.

Cinsiyet disforisi olan bir hastayla çalışan bir terapiste ne tavsiye edersiniz?

Bir danışanın durumunu gerçekten önemsiyorsanız ve sadece susturucu bir teşhis, itibar veya maaş peşinde değilseniz, danışanınızın geçmişini, özellikle de travmalarını araştırarak işe başlayın. Bedenleri ile ilgili sorunları olup olmadığını anlamaya çalışın. Onlara cinsiyet değişiminin cinsiyeti hakikaten değiştirmediğini hatırlatın. Fiziksel gerçeklik hakkında konuşun. Hormonlar ve ameliyatlar hakkında bilgi sahibi olun.

Cinsiyet değişimi
"Cinsiyet disforisi ortadan kalkabilir ancak cinsiyet değişiminin sonuçları ortadan kalkmaz."

Translıktan Vazgeçiş

Translığınızı  ilk ne zaman sorgulamaya ya da kendi cinsiyetinize dönüş yapmayı ilk ne zaman düşünmeye başladınız? Hangi faktörlerin sizi artık trans olmaktan vazgeçirdiğini düşünüyorsunuz?

Alt ameliyatımdan yaklaşık 2 gün önce translığımı sorgulamaya sorguladım. Çok ağladım ve intihara meyilli hissettim. Ama sonunda hepsiyle başa çıkmayı başardım. Erkeksi olmaya çalıştım. Vücudumu berbat ettiğimi kendime itiraf ettikten sonra erkekliğimi kabul ettim. Şu an bir erkek olarak kendimi çok daha rahat hissediyorum.

Kendi cinsiyetine geri dönmeyi düşünmeye başlayan birine ne tavsiye edersiniz?

Neden cinsiyet değiştirdin? Hormonların etkilerini görüyor musun? Ameliyatlardan pişmanlık duyuyor musun? Bir şeyleri bastırmak için cinsiyetini mi bahane ediyorsun? Translığın bıraktığı hasarı onarmanın bir dereceye kadar imkansız olabileceğini unutma. Bu beni oldukça mutsuz ediyor, ancak trans gibi davranarak çok daha mutsuz olacağımı biliyorum.

Kendi cinsiyetine geri dönme sürecinin bir parçası olarak karşılaştığınız bazı zorluklar nelerdir ve bu zorlukların üstesinden gelmek için kendinizi nasıl desteklediniz? Başkalarından destek aldınız mı?

Genital organımdan ameliyat olduğuktan sonra kendi cinsiyetime dönmek istediğim için ve kadınlaştırıcı rutinlere ihtiyaç duymadan esas bedenimde daha rahat hissettiğimi fark ettiğim için translar tarafından yargılandım. Ama diğer herkes beni destekledi. Ameliyatlardan derin pişmanlık duyduğumu, erkek olmayı benimsediğimi ve kendi benliğimle mutlu olduğumu artık rahatlıkla kabul ediyorum. Kendinize zaman verin, karmaşanız muhakkak geçecek. Sadece sakin olun.

Kendi cinsiyetine geri dönme sürecinde olan birine ne tavsiye edersiniz?

Kendinize özgü koşullara ve bunların ne anlama geldiğine dikkat edin. Özgün kişiliğinizi bulun. Disforinizin altında yatan nedenleri bulun. Ben bunları zamanında tespit edemediğim için artık bir penisim yok ve yenisini yaptıracak takatim kalmadı. Tüm enerjimi ve paramı kendimi yok etmeye adamış gibiyim. İlerde güç bulursam, belki fallopasti (yapay penis yapma ameliyatı) yaptırabilirim. Esas bedeninize geri döndüğünüzde rahat edecekseniz kendiniz için bunu deneyin. 

Kendi cinsiyetine geri dönmüş bir kişi olarak yaşamda özellikle zorlayıcı veya ödüllendirici bir şey var mı? Bu zorluklar karşısında kendinizi nasıl destekliyorsunuz ve varsa ödüllendirici yönlerinden nasıl yararlanıyorsunuz?

"Bunu söylemek için çok erken. Bu konuda yapabileceğim tek şey kendi deneyimlerimden bahsetmek. Çünkü bu süreçte ben kendimi keşfettim. Şu anda olabildiğince mutluyum. Bu kadar basit. Gerçekliği, bedeninizi ve cinsiyetinizi kabul etmek gerçekten özgürleştirici."

Kendi cinsiyetine geri döndükten sonra iyi bir hayat kurmaya çalışan birine ne tavsiye edersiniz?

Toplumu unutun, siyaseti unutun, bir hobi edinin, bir iş bulun, kişisel gelişime odaklanın. Sizi felakete sürükleyen cinsiyet ideolojisine uymayın. Önce sizi mutlu eden şeyleri bulun. Ayrıca stres düzenleyici ilaçlar kullanmak da durumumu kabullenmeme yardımcı olmuş olabilir. 

Trans
Trans aktivisti terapistler seanslarda cinsiyet değişimini teşvik edebilir.

Translığı Bırakma Sürecinden Önce, Bu Süreçte ve Sonrasında Alınan Terapi

Translığı bırakmayı düşünürken veya bıraktığınız sırada bir terapistle çalıştınız mı? Terapistin söylediği veya yaptığı şeylerden yararlı olanlar ve yararsız olanlar nelerdi? Terapistin sizin için daha iyi bir sonuca yol açabilmek için söyleyebileceği veya yapabileceği bir şey olduğunu düşünüyor musunuz?

Hayır, terapistle çalışmadım. Translığı bırakmanın doğru seçim olduğundan emin olmak için kendime zaman tanıdım. Sonrasında da artık emin oldum, ben kendi cinsiyetime aittim. Terapinin beni bundan caydıracağını düşünmüş olabilirim.  

Translığı bırakan ya da bırakmayı düşünen ve bir terapistle çalışan birine ne tavsiye edersiniz?

Terapistinizin trans ideolojisi tarafından satın alınmadığından emin olun. Birçoğu trans aktivisti. İlk seansta cinsiyet değişiminizi kabul eder, hatta teşvik ederler; ancak translıktan vazgeçmeye dair soru sorduğunuzda veya buna karar verdiğinizde sizinle alay edebilir veya bunları göz ardı edebilirler. Tarafsız değiller. Dikkatli olun ve her şeyden önce kendinize dikkat edin. Diploması, doktor unvanı, hoş bir gülümsemesi ya da manipülatif bir jesti var diye birisine asla güvenmeyin. 

Translığı bırakan ya da bırakmayı düşünen bir hastayla çalışan bir terapiste ne tavsiye edersiniz?

Onları bu noktaya neyin getirdiğini düşünün. Yas tutmalarına izin verin. ASLA yalan söylemeyin. Her şeyin yoluna gireceğini söylemeyin, özellikle de geri dönüşü olmayan adımlar atmışlarsa. Eğer kılavuzunuz yoksa kendiniz oluşturun ya da internette araştırma yapın. Korkup geri adım atmayın.