23 yaşında translıktan vazgeçen Daisy ile soru cevap

Cinsel travma geçmişi, düşük benlik saygısı, yeme bozukluğu gibi durumların sebep olduğu kadın olma korkusu ile transseksüelliğe sığınan Daisy, bu sorunlarıyla yüzleşmeye başladığında transseksüellikten vazgeçti.
23 yaşında translıktan vazgeçen Daisy ile soru cevap


Röportaj Tarihi: Şubat 2022
Kaynak: detransvoices.org
Yaş 23, Kadın, Amerika Birleşik Devletleri

Cinsiyet Değiştirme ve Değişimden Vazgeçme Tarihçesi

Trans olduğunu düşündüğü yaş: 15

Trans olmayı bıraktığı yaş: 23

Çocukluk Dönemi ve Cinsiyet Değişimi

Transseksüel olmadan önce, hayatınızın erken dönemlerinde erkekler ve kadınlar hakkında veya cinsiyet ve cinsellik hakkında aldığınız bazı mesajlar nelerdi? Bunlar hakkındaki inançlarınız nelerdi?

Sanırım kadınların güzel, akıllı ve her şeyde iyi olması gerektiği fikri beni korkuttu. Ailem kendimi istediğim gibi ifade etmeme izin verdi. Kadın olma fikri korkutucu olduğu için transseksüellik fikrine kapıldığımı düşünüyorum.

Transgender, cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) ve cinsiyet değişimi konularını nasıl öğrendiniz? Sizi bu kavramlara çeken şeyin ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Translık ve cinsiyet değişimi hakkında en fazla bilgiyi genç Tumblr topluluklarından öğrendim. Sanırım kavramlara çekildim çünkü kız/kadın olmak hakkında anlamadığım garip hislerim vardı. Ergenliği, cinselliği, kadınlığı bilmiyordum. Aslında cehaletin verdiği gerilimi yaşıyordum. O zamanlar cinsiyet disforisi ve trans olmanın bunu açıklayabileceğini düşündüm. Kendimi daha az yalnız hissettim ve sorunlarıma bir cevap bulduğumu sandım. Aslında sorunlarımla yüzleşmekten kaçıyordum. 

Bir kişinin trans olup olmadığını nasıl anlayabileceği konusunda bilgi almak için en çok hangi kaynaklara (arkadaşlar, internet siteleri, sosyal medya siteleri, terapistler, kitaplar, vb) güvendiniz? Bu kaynaklar hangi düşüncelerin, duyguların veya içsel deneyimlerin bir kişinin trans olduğunun kanıtı olduğunu söyledi?

Başlangıçta online arkadaşlar, tumblr gönderileri ve trans olmakla ilgili rastgele web sayfalarından bilgi edindim. Dürüst olmak gerekirse ne dediklerini hatırlamıyorum, çok uzun zaman önceydi.

Transseksüel olduğunuzun kanıtı olduğuna inandığınız ne gibi düşünceleriniz, duygularınız veya içsel deneyimleriniz oldu? Şimdi bu düşünce ve duyguların kökenleri hakkında neye inanıyorsunuz?

Büyük göğüslerimden nefret ediyordum (giydiğim çoğu kıyafetteki görüntülerinden rahatsız oluyordum). Sevdiğim erkek karakterler gibi olmak istiyordum. Penisim olsun istiyordum. Kız olmayı sevmiyordum ve bir kadındansa daha iyi bir erkek olabileceğimi düşünüyordum. Bu duygular cinsel travmadan, düşük benlik saygısından, yeme bozukluğundan, kadın bedeninin cinselleştirilmesinden, kendimi sevmemekten ve travmalarımdan ve kadınlara yüklenen beklentilerden kaçmak istememden kaynaklanıyordu.

Transseksüel olup olmadığını merak etmeye başlayan ya da cinsiyet değiştirip değiştirmemesi gerektiğini düşünen birine ne tavsiye edersiniz?

Kadınsanız ve yeme bozukluğunuz, büyük göğüsleriniz ve kiloya bağlı düşük benlik saygınız varsa; gerçekten bir erkek mi olmak istiyorsunuz yoksa cinsiyet rolleri veya güzellik beklentileri nedeniyle yeterince iyi bir kadın olmadığınızı mı düşünüyorsunuz, bunu ayırt edin. “Gerçek bir kadın" olmak için tüm bu beklentilere yeterince uymadığınızı hissedip hissetmediğinizi düşünün. Büyük göğüslü birçok kadın, başkaları onları "ideal" olarak görse bile, göğüslerinden nefret eder ve bu nedenle kendilerini daha az kadınsı hisseder. Tezat gibi görünse de olan budur. Bedeninizle barışmak sağlıklı bir yaşam sürmeniz için önemlidir. Bunları aştığınızda cinsiyetinizde bir kusur olmadığını göreceksiniz.

Transseksüel
Düşük benlik saygısı, toplumun güzellik beklentileri gibi etkenler nedeniyle bedenlerinden hoşnutsuzluk duyan gençler, çözümün transseksüellik olduğu yanılgısına kapılabiliyor. 

Cinsiyet Değişimi Öncesi ve Değişim Sırasındaki Terapi Süreci

Cinsiyet değiştirmeyi düşündüğünüz dönemde veya değişim sürecinde bir terapistle çalıştınız mı? Terapistin söylediği veya yaptığı şeylerden yararlı olanlar ve yararsız olanlar nelerdi? Bir terapistin sizin için daha iyi bir sonuca yol açabilmek için söyleyebileceği veya yapabileceği bir şey olduğunu düşünüyor musunuz?

Terapistlerime trans olduğumu hiç söylemedim çünkü bana bunun cinsel travmamdan kaynaklandığını söyleyeceklerini ve beni ciddiye almayacaklarını düşündüm ve bununla uğraşmak istemedim. Çünkü anneme trans olduğumu söylediğimde bana tam olarak bunları söylemişti. Ona her ne kadar kızmış olsam da nihayetinde annem haklı çıktı. Ne yazık ki o zaman bunu anlayamamıştım.  

Cinsiyet disforisi tanısı aldınız mı ve bu süreç nasıldı? Teşhisinizin ne anlama geldiğine dair ne gibi inançlarınız vardı ve terapistiniz teşhis hakkında size ne dedi?

Hayır.

Bir terapistle çalışan ve cinsiyet disforisi olan birine ne tavsiye edersiniz?

Ne hissettiğinizi, neyi neden hissettiğinizi, cinsiyet değiştirmenin geri dönüşü olmayan sonuçlarını, hedeflerinizin mantık ve gerçeklik dahilinde olup olmadığını araştırın. Ama önce sizi cinsiyet değiştirmeye teşvik etmeyecek bir terapist bulun.

Cinsiyet disforisi olan bir hastayla çalışan bir terapiste ne tavsiye edersiniz?

Disforinin onlar için nasıl bir his olduğunu sorun ve travma sonrası stres bozukluğu, yeme bozuklukları, cinsel travma, OKB (Obsesif Kompulsif Bozukluk) veya vücut dismorfisi (Beden Algısı Bozukluğu) gibi başka durumları olup olmadığını tespit edin. Bunların çoğu sorunları bedenselleştirmeye sebep olur. Lütfen taraflı davranmayın. Onları koruyun. En azından bu rahatsızlıkların insanların bedenlerini değiştirmek istemelerine, travmalarından marjinal yollarla kaçmalarına ve büyük kimlik krizleri yaşamalarına neden olabileceğini açıklayın. Diğer sorunların cinsiyet disforisi ile karıştırılabileceğini anladıklarından emin olun.

"Transseksüellik konusunda yanıldığınızı kabul etmek başta zor gelebilir ama her şey yoluna girecek ve buna değecektir."

Translıktan Vazgeçiş

Translığınızı ilk ne zaman sorgulamaya ya da kendi cinsiyetinize dönüş yapmayı ilk ne zaman düşünmeye başladınız? Hangi faktörlerin sizi artık trans olmaktan vazgeçirdiğini düşünüyorsunuz?

Bunu ilk kez 17 yaşındayken sorguladım ve bir ay boyunca akıl hastanesinde yattım. Oradan çıktığımda kafamı toplayabilmiştim. Artık trans olmak istemiyordum. Fakat sonrasında hayata karışıp beni buna iten çevreme dahil olunca hislerimi görmezden geldim. Daha sonra 19 yaşıma geldiğimde translığımı daha sık sorguladım. Ancak 23 yaşında tam manasıyla kendi cinsiyetime dönmek istediğimi fark ettim.

Kendi cinsiyetine geri dönmeyi düşünmeye başlayan birine ne tavsiye edersiniz?

Kadın olarak yaşamayı özlüyor musunuz? Farklı bir cinsiyeti taklit ettiğinizi mi düşünüyorsunuz? Cinsiyet değişiminin olumsuz sonuçlarıyla mı yüzleşiyorsunuz? Cinsiyetinizi sorgulamanın otomatik olarak trans olduğunuz anlamına gelmediğini nihayet anladınız mı? Kendinizi keşfetmeniz bu yüzden önemli. 

Kendi cinsiyetine geri dönme sürecinin bir parçası olarak karşılaştığınız bazı zorluklar nelerdir ve bu zorlukların üstesinden gelmek için kendinizi nasıl desteklediniz? Başkalarından destek aldınız mı?

Sadece sosyal cinsiyet değişikliği (herhangi bir tıbbi müdahale olmadan sosyal hayatta karşı cinstenmiş gibi yaşamak) yaptığım için, yaşadığım zorlukların çoğu utanmak, trans arkadaşlarımın nasıl tepki vereceği konusunda endişelenmek, kaybettiğim zaman için pişmanlık duymak, trans zorbalığına maruz kalmak, hayatımın ne kadar değişeceği konusunda bunalmış hissetmek gibi içsel sorunlardı. Kendime her şeyin yoluna gireceğini hatırlattım ve nasıl rahat olacağımı ve nasıl kendim olacağımı öğrenmek için kendime zaman tanıdım. Tüm o yılları geri alamayabilirim ama en azından onlarla olgunlaştım.

Kendi cinsiyetine geri dönme sürecinde olan birine ne tavsiye edersiniz?

Hayatınız için doğru olanı yaparak translara ihanet etmiyorsunuz ve tüm transları temsil etmek sizin işiniz değil. Onların size baskı yaptığını fark edin bu baskıdan kurtulmaya çalışın. Bu kadar büyük bir konuda yanıldığınızı/fikrinizi değiştirdiğinizi kabul etmek başta zor gelebilir ama her şey yoluna girecek ve buna değecektir. Tıbbi olarak cinsiyetinizi değiştirip pişman olduktan sonra kendinizi ve bedeninizi sevmek biraz zaman alsa da mümkündür. Her şey tam olarak eskisi gibi olmasa bile zamanla kendinizi yeniden kendiniz gibi hissedeceksiniz. Bu yanlışın neresinden dönerseniz kârdasınız.

Kendi cinsiyetine geri dönmüş bir kişi olarak yaşamda özellikle zorlayıcı veya ödüllendirici bir şey var mı? Bu zorluklar karşısında kendinizi nasıl destekliyorsunuz ve varsa ödüllendirici yönlerinden nasıl yararlanıyorsunuz?

Her şey benim için hâlâ yeni, bu yüzden henüz bilmiyorum.

Translığı Bırakma Sürecinden Önce, Bu Süreçte ve Sonrasında Alınan Terapi

Translığı bırakmayı düşünürken veya bıraktığınız sırada bir terapistle çalıştınız mı? Terapistin söylediği veya yaptığı şeylerden yararlı olanlar ve yararsız olanlar nelerdi? Terapistin sizin için daha iyi bir sonuca yol açabilmek için söyleyebileceği veya yapabileceği bir şey olduğunu düşünüyor musunuz?

Yıllar boyunca birkaç terapistim oldu ancak onlarla cinsiyet değişimi hakkında konuşmadım. Terapistlerin fikrimi değiştirebilecek bir şey söyleyip söyleyemeyeceğinden emin değilim. Belki de yaşadığım diğer sorunları derinlemesine incelemem için beni teşvik etselerdi, en azından trans olmak istemediğimi ve kendi cinsiyetime dönmek istediğimi daha erken fark edebilirdim.