22 yaşında translıktan vazgeçen Willow ile soru cevap

Akranlarına uyum sağlayamadığı için cinsiyet değiştirmesi gerektiğine ikna edilen Willow, terapistinin yardımıyla uyumsuzluğunun sebeplerini anlayıp kendini keşfetmeye başladıktan sonra translıktan vazgeçerek esas cinsiyetine geri döndü.
22 yaşında translıktan vazgeçen Willow ile soru cevap

 

Kaynak: detransvoices.org

Röportaj Tarihi: Şubat 2022

Yaş 22, Kadın, ABD

Çocukluk Dönemi ve Cinsiyet Değişimi

Transseksüel olmadan önce, hayatınızın erken dönemlerinde erkekler ve kadınlar hakkında veya cinsiyet ve cinsellik hakkında aldığınız bazı mesajlar nelerdi? Bunlar hakkındaki inançlarınız nelerdi?

Lego gibi oyuncaklarla oynamama izin verilmedi, çünkü onları ne kadar çaresizce istesem de onlar "erkek oyuncakları"ydı. Erkek çocuklarla oynamayı seviyordum ("aksiyon dolu" oyunları, kılıç dövüşlerini, kaleler inşa etmeyi vb. severdim) ama cinsiyetim nedeniyle kendimi hep dışlanmış ve yabancılaşmış hissettim. Elbise ve etek giymeye ve bunların içinde "bir hanımefendi gibi davranmaya" zorlandım. Hiçbir zaman kendimi rahat hissetmedim. Belki zorlamasalar ve benim aksiyon seven tarafımı iyi bir yöne kanalize etselerdi tüm bu zorlukları yaşamazdım.

Transgender, cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) ve cinsiyet değişimi konularını nasıl öğrendiniz? Sizi bu kavramlara çeken şeyin ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Arkadaşlar ve internet. Arkadaş grubumun tamamı transtı ve o zamanki erkek arkadaşım da transtı. Sanırım uyum sağlamaya zorlandığımı hissettim ve yeme bozukluğu, beden algısı bozukluğu ve cinsel travma ile mücadele ettiğim için arkadaşlarımın disfori tanımları bana tanıdık geldi. Ortama uyum sağlamak istedim. Aynı zamanda yaşadığım psikolojik zorlukların cinsiyetimden  kaynaklandığına inandım.

Bir kişinin trans olup olmadığını nasıl anlayabileceği konusunda bilgi almak için en çok hangi kaynaklara (arkadaşlar, internet siteleri, sosyal medya siteleri, terapistler, kitaplar, vb) güvendiniz? Bu kaynaklar hangi düşüncelerin, duyguların veya içsel deneyimlerin bir kişinin trans olduğunun kanıtı olduğunu söyledi?

Arkadaşlarım ve trans erkek arkadaşım. Erkek arkadaşım trans olmam gerektiği sonucuna varmam için beni özellikle teşvik ediyordu. Hatta kesinlikle yanıldığımı ve kesinlikle trans olmadığımı düşünen en iyi arkadaşımdan nefret ediyordu. 

Transseksüel olduğunuzun kanıtı olduğuna inandığınız ne gibi düşünceleriniz, duygularınız veya içsel deneyimleriniz oldu? Şimdi bu düşünce ve duyguların kökenleri hakkında neye inanıyorsunuz?

“Çocukken erkek kıyafetleri giymeyi ve erkeklerle oynamayı severdim.” “Göğüslerimden ve hatlarımla ilgili beni kadınsı yapan her şeyden şiddetle nefret ederdim.” “Yeme bozukluğundan kaynaklanan vücut algısı bozukluğu ve 11-12 yaşlarında erken ergenliğe girerken yaşadığım cinsel taciz/travma nedeniyle vücudumdan nefret ederdim.” Bunları birlikte duyunca siz de sorunlarımı bedenime kanalize edip onlarla bu şekilde baş etmeye çalıştığımı anladınız değil mi? Keşke ben de o zaman bunu görebilseydim.

Transseksüel olup olmadığını merak etmeye başlayan ya da cinsiyet değiştirip değiştirmemesi gerektiğini düşünen birine ne tavsiye edersiniz?

Cinsiyet terapisinden önce kendinizi tanıyıp keşfedeceğiniz bir terapi alın. Her türlü çocukluk travmasını ve genel olarak travmaları ortaya çıkarın. Diğer tüm ruh sağlığı sorunlarını (ÖZELLİKLE YEME BOZUKLUKLARINI) ele alın ve tedavi edin. Çünkü yeme bozukluğu da bir şekilde sorunları bedenselleştirdiğinizi gösteren bir ipucudur. Kendinizi gelecekte karşı cins olarak hayal etmeye çalışın - bunu hayal edebiliyor musunuz? Ölene kadar öyle yaşayacağınızı hayal edemiyorsunuz değil mi? Bu çok normal. Çünkü sadece bir süreliğine, sorunlarınız geçene kadar öyle olmayı DİLİYORSUNUZ. Bunun farkına varın. 

Trans
Akranlarından farklı ilgi alanlarına sahip çocuklar trans oldukları yanılgılarını teşvik edecek klinikler yerine kendilerini keşfetmelerini sağlayacak terapistlere yönlendirilmelidir.

Cinsiyet Değişimi Öncesi ve Değişim Sırasındaki Terapi Süreci

Cinsiyet değiştirmeyi düşündüğünüz dönemde veya değişim sürecinde bir terapistle çalıştınız mı? Terapistin söylediği veya yaptığı şeylerden yararlı olanlar ve yararsız olanlar nelerdi? Bir terapistin sizin için daha iyi bir sonuca yol açabilmek için söyleyebileceği veya yapabileceği bir şey olduğunu düşünüyor musunuz?

Diğer ruh sağlığı sorunlarım için terapistlere gittim. Cinsiyet değiştirmeyi düşündüğümü belirttiğim anda hemen bir cinsiyet terapistine yönlendirildim. Yeme bozukluğum için beni tedavi eden ancak cinsiyet değiştirme sürecine hiç değinmeyen terapisti görmeye devam ettim. Cinsiyet terapisti pek bir şey söylemedi. Sadece bana bir sürü "değerlendirme" egzersizi verdi. Sanırım bana daha fazla itiraz etseydi veya trans olduğuma inanmadığını söyleseydi (bunu bana ben trans olmadığımı hissettiğimi söylediğimde itiraf etti), bunu daha fazla düşünebilirdim. Demek baskılar onu da yıldırmıştı. Keşke fikirlerine önem verdiğim birisinden bunu duysaydım.

Cinsiyet disforisi tanısı aldınız mı ve bu süreç nasıldı? Teşhisinizin ne anlama geldiğine dair ne gibi inançlarınız vardı ve terapistiniz teşhis hakkında size ne dedi?

Cinsiyet değiştirme ameliyatının transseksüel olmak için temel bir özellik olduğuna inanırdım. Teşhis, testosteron almam ve sonunda ameliyat olmam için sadece bir araçtı. Tanı almamı sağlayan tüm değerlendirmelerde, diğer trans arkadaşlarım tarafından "doğru" cevapları vermem için yönlendirildim. İçimden geçeni değil, onların söylememi istediklerini söyledim. Yanıtlarımda çoğu zaman onların sözlerinden ve internette okuduğum kelimelerden yararlanırdım. Bu bir tedavi değil. Adına başka ne derseniz deyin ama tedavi demeyin. 

Bir terapistle çalışan ve cinsiyet disforisi olan birine ne tavsiye edersiniz?

Terapistiniz sizi zorlamalı. Her terapist sizi zorlamalı, neyi ele alırlarsa alsınlar. İyileşmeye sizi zorlamalı. Büyümenize yardımcı olan şey budur. Terapistinizin yaptığı tek şey sizi radikal kararlara itmek ve "anlıyorum" ve "hadi şu sakinleştirici egzersizleri deneyelim" gibi basmakalıp sözler söylemekse, o iyi bir terapist değildir.

Cinsiyet disforisi olan bir hastayla çalışan bir terapiste ne tavsiye edersiniz?

Hastayı, cinsiyet disforisine neden olan şeyin kökenine inmeye teşvik edin. Başka bir cinsiyete ait olma duyguları translık fikrine çok maruz kaldıktan sonra başladıysa, bu trans olmadıklarının büyük bir işaretidir. Çoğunlukla da böyle oluyor. İnsanlar translık fikrine maruz kaldıktan sonra trans olduklarını iddia etmeye başlıyorlar ve bence gerçekten herkesin sadece kafası karışık. 

Çeşitli ruh sağlığı sorunları ile mücadele eden çocuklar ve gençler, bunlarla başa çıkmanın bir yolu olarak transseksüelliğe başvurabilir.

Translıktan Vazgeçiş

Translığınızı  ilk ne zaman sorgulamaya ya da kendi cinsiyetinize dönüş yapmayı ilk ne zaman düşünmeye başladınız? Hangi faktörlerin sizi artık trans olmaktan vazgeçirdiğini düşünüyorsunuz?

Nisan 2020’de 20 yaşımdayken, testosterona başladıktan neredeyse tam bir yıl sonra translıktan vazgeçtim. Son 4-5 yıldır birlikte olduğum trans erkek arkadaşımdan 2019'un Ekim ayında ayrılmıştım. Mezun olduktan sonra arkadaş grubumdan uzaklaştım. Hem onun etkisi hem de trans arkadaş grubumun etkisi ortadan kalkınca büyüdüm ve kendimi buldum. Artık "gerçek" yetişkin dünyasında yalnız kalınca, bir başa çıkma mekanizması ve uyum sağlama yöntemi olarak kendim için inşa ettiğim kimlik çözülmeye başladı. Artık sorunlarımı örtmek ya da bir şeylere direnmek için translığa ihtiyacım olmadığını gördüm.

Kendi cinsiyetine geri dönmeyi düşünmeye başlayan birine ne tavsiye edersiniz?

Kendi cinsiyetinize dönmeyi düşünüyorsanız, hormon alımınızı hemen durdurun. Aldığınız her doz geri alamayacağınız bir adımdır. Aynı zamanda, eğer bunu düşünüyorsanız, muhtemelen yapmalısınız. Trans olduğunuza güveniyor olsaydınız vazgeçmeyi hiç düşünmezdiniz. Lütfen kendinizi keşfedin. Translığa ihtiyacınız olmadığını göreceksiniz.

Kendi cinsiyetine geri dönme sürecinin bir parçası olarak karşılaştığınız bazı zorluklar nelerdir ve bu zorlukların üstesinden gelmek için kendinizi nasıl desteklediniz? Başkalarından destek aldınız mı?

İnanılmaz derecede depresyona girdim ve tamamen çöktüm. İntihara meyilliydim. Anoreksiya, bulimia ve kendime zarar verme davranışlarım yeniden ortaya çıktı. Vücuduma yaptıklarımla ve asla geri alamayacağım değişikliklerle baş edemiyordum. Neredeyse bir akıl hastanesine yatırılıyordum. Cinsiyet terapistimi görmeyi bıraktım ve yeni bir terapist aradım. Yeni terapistim eses cinsiyetime dönme sürecimin en kötü dönemlerinde bana yardımcı oldu ve bugün de bana yardım etmeye devam ediyor.

Kendi cinsiyetine geri dönme sürecinde olan birine ne tavsiye edersiniz?

Zamanla her şey daha iyi olacaktır. Terapi alın ve içinizdeki size odaklanmaya çalışın.

Kendi cinsiyetine geri dönmüş bir kişi olarak yaşamda özellikle zorlayıcı veya ödüllendirici bir şey var mı? Bu zorluklar karşısında kendinizi nasıl destekliyorsunuz ve varsa ödüllendirici yönlerinden nasıl yararlanıyorsunuz?

Şimdi sesim ve az miktardaki sakalımla ilgili ciddi bir sorun yaşıyorum. Saçlarım kısa olduğu ve erkek sanılmaktan korktuğum için evden makyajsız veya küpesiz çıkarken tamamen paniğe kapılıyorum. Artık bir kişinin daha bana erkek muamelesi yapmasına dayanamam. Çok erkeksi göründüğüme dair vücut algısı bozukluğu yaşıyorum. Bunu düşünmemeye ya da üzerinde durmamaya çalışıyorum. Bu sürecin ödüllendirici olup olmadığını bilmiyorum, kendime bu denli zarar vermişken ödülü tespit etmek zor ama vazgeçmiş olmak bile başlı başına bir ödül diyebilirim. Kendimi ve kim olduğumu daha iyi anlıyor muyum? Evet, bu bir ödüldür.

Kendi cinsiyetine geri döndükten sonra iyi bir hayat kurmaya çalışan birine ne tavsiye edersiniz?

Bilmiyorum. Hala bunun üzerinde çalışıyorum.

Transseksüel
Transseksüeller gerçek kimliklerini keşfedip kendileriyle barıştıklarında esas cinsiyetlerine geri dönmektedir.

Translığı Bırakma Sürecinden Önce, Bu Süreçte ve Sonrasında Alınan Terapi

Translığı bırakmayı düşünürken veya bıraktığınız sırada bir terapistle çalıştınız mı? Terapistin söylediği veya yaptığı şeylerden yararlı olanlar ve yararsız olanlar nelerdi? Terapistin sizin için daha iyi bir sonuca yol açabilmek için söyleyebileceği veya yapabileceği bir şey olduğunu düşünüyor musunuz?

Evet, bir terapistle çalıştım. Beni kendimi ifade etmeme ve temelde gerçek kimliğimi bulmama yardımcı olacak kıyafetler, hobiler, aktiviteler aramaya teşvik etti.

Translığı bırakan ya da bırakmayı düşünen ve bir terapistle çalışan birine ne tavsiye edersiniz?

Emin değilim.

Translığı bırakan ya da bırakmayı düşünen bir hastayla çalışan bir terapiste ne tavsiye edersiniz?

Emin değilim.