18 yaşında transseksüellikten vazgeçen Jade ile soru cevap

'Kadınlığımı yaşamamış olmama rağmen kadınlıktan nefret ediyordum. Bedenime olan sevgimi kabullenmek ve öz sevgiyi ve içsel mutluluğu tanımak bu süreci atlatmama yardımcı oldu.'
18 yaşında transseksüellikten vazgeçen Jade ile soru cevap


Kaynak: detransvoices.org
Erişim Tarihi: 06.12.2022
18 yaşında, Virginia, ABD

Çocukluk Dönemi ve Cinsiyet Değişimi

Transseksüel olmadan önce, hayatınızın erken dönemlerinde erkekler ve kadınlar hakkında veya cinsiyet ve cinsellik hakkında aldığınız bazı mesajlar nelerdi? Bunlar hakkındaki inançlarınız nelerdi?

Basmakalıp "kızlar barbi bebeklerle, erkekler kamyonlarla oynar" inancıyla büyüdüm. Cinsiyet klişeleri bana bu şekilde öğretildi ve temelde bir kadın olmak için yalnızca kadınsı şeylerle bütünleşmek gerektiği varsayımı altında yaşadım. Halbuki buna ihtiyaç yoktu.

Transgender, cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) ve cinsiyet değişimi konularını nasıl öğrendiniz? Sizi bu kavramlara çeken şeyin ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Tumblr aracılığıyla öğrendim (çoğu insanın yaptığı gibi). Bildiğim her şeyi Tumblr aracılığıyla öğrendim. Bir kadın olarak cinsiyetimden rahatsızlık duymamın trans olmamdan kaynaklandığını düşündüm, ancak bu yanlış bir kanıdan başka bir şey değildi. Çoğu kişi dismorfiyi (kişinin vücudunda veya görünüşünde algıladığı bir kusurla meşgul olduğu veya sabitlendiği bir ruh sağlığı bozukluğu) deneyimleyebilir ve toplum olarak bize yerleştirilen kalıplara uymadıkları için tamamen kadın ya da erkek olmadıklarını hissedebilir. Ancak ben, 12 yaşında bir çocuk olarak, bunun bir kadın için normal olduğunu fark edemedim.

Bir kişinin trans olup olmadığını nasıl anlayabileceği konusunda bilgi almak için en çok hangi kaynaklara (arkadaşlar, internet siteleri, sosyal medya siteleri, terapistler, kitaplar, vb) güvendiniz? Bu kaynaklar hangi düşüncelerin, duyguların veya içsel deneyimlerin bir kişinin trans olduğunun kanıtı olduğunu söyledi?

Tumblr gönderileri! Sosyal medyanın genç beyinler üzerinde büyük bir etkisi var! İnsanlar sizi trans yapan 1 numaralı şeyin cinsiyet dismorfisi olduğunu söylüyordu.

Transseksüel olduğunuzun kanıtı olduğuna inandığınız ne gibi düşünceleriniz, duygularınız veya içsel deneyimleriniz oldu? Şimdi bu düşünce ve duyguların kökenleri hakkında neye inanıyorsunuz?

Düzgün bir kadın olmadığımı ve bu yüzden erkek olmam gerektiğini hissediyordum. Etekleri, elbiseleri veya kadın saç modellerini sevmiyordum (ben siyahî bir kadınım), bu yüzden bunun sadece dismorfim olduğu anlamına geldiğini düşündüm ve sosyal cinsiyet değişikliği (herhangi bir tıbbi müdahale olmadan sosyal hayatta karşı cinstenmiş gibi yaşamak) yaptığımda, kadın olmaktan başka her şey bana coşku hissettirdi. Yaşadığım ırkçılığı o zamanlar düşünmedim bile, insanların transları alkışlama yarışına girmesine aldandım.

Transseksüel olup olmadığını merak etmeye başlayan ya da cinsiyet değiştirip değiştirmemesi gerektiğini düşünen birine ne tavsiye edersiniz?

Transseksüel olmanın ne olduğuna inandığınız konusunda kendinizle dürüst bir konuşma yapın. Sosyal olarak erkekliğe geçiş yapmış bir kadın olarak, erkek olmam gerektiğine ikna olmuştum, çünkü kadınlığımı yaşamamış olmama rağmen kadınlıktan nefret ediyordum. Bedenime olan sevgimi kabullenmek ve öz sevgiyi ve içsel mutluluğu tanımak bu süreci atlatmama gerçekten yardımcı oldu.

Trans
"Trans olmak her şeyin çözümü değil, yeni sorunların başlangıcıdır."

Cinsiyet Değişimi Öncesi ve Değişim Sırasındaki Terapi Süreci

Cinsiyet değiştirmeyi düşündüğünüz dönemde veya değişim sürecinde bir terapistle çalıştınız mı? Terapistin söylediği veya yaptığı şeylerden yararlı olanlar ve yararsız olanlar nelerdi? Bir terapistin sizin için daha iyi bir sonuca yol açabilmek için söyleyebileceği veya yapabileceği bir şey olduğunu düşünüyor musunuz?

Hayır. Hiç terapi seansım olmadı.

Cinsiyet disforisi tanısı aldınız mı ve bu süreç nasıldı? Teşhisinizin ne anlama geldiğine dair ne gibi inançlarınız vardı ve terapistiniz teşhis hakkında size ne dedi?

Hayır.

Bir terapistle çalışan ve cinsiyet disforisi olan birine ne tavsiye edersiniz?

Sizinle aynı cinsiyete sahip biriyle konuşun. Cinsiyetinizi ve cinselliğinizi tanıyın.

Cinsiyet disforisi olan bir hastayla çalışan bir terapiste ne tavsiye edersiniz?

İçselleştirilmiş kadın düşmanlığı hakkında bilgi edinin. Trans olmak her şeyin çözümü değil, yeni sorunların başlangıcıdır.

Translıktan Vazgeçme Süreci

Translığınızı  ilk ne zaman sorgulamaya ya da kendi cinsiyetinize dönüş yapmayı ilk ne zaman düşünmeye başladınız? Hangi faktörlerin sizi artık trans olmaktan vazgeçirdiğini düşünüyorsunuz?

Translığımı sorgulamaya bu yıl başladım. Vücudumu ve kadınlığı bu kadar harika yapan küçük şeyleri takdir etmeyi gerçekten öğrendim.

Kendi cinsiyetine geri dönmeyi düşünmeye başlayan birine ne tavsiye edersiniz?

Cinsiyet değiştirmiş olmak sizi muhtemelen perişan etmiştir. Tekrar bir değişim geçirmek kolay olmayacaktır. Yavaş adımlarla ilerleyin.

Kendi cinsiyetine geri dönme sürecinin bir parçası olarak karşılaştığınız bazı zorluklar nelerdir ve bu zorlukların üstesinden gelmek için kendinizi nasıl desteklediniz? Başkalarından destek aldınız mı?

Sadece esas cinsiyetime geri dönmek için tekrar sosyal cinsiyet değişikliği yapmak zorunda olmanın utancı beni zorluyor. Henüz kimseye söylemedim ama söylemeyi planlıyorum!

Transseksüel
"Vücudunuzdaki tek kişi sizsiniz ve başkalarının iyiliği için başka biri olmanıza gerek yok."

Kendi cinsiyetine geri dönme sürecinde olan birine ne tavsiye edersiniz?

Bu sizin bedeniniz, uzun vadede sizi koruyacak bir seçim yaptığınız için utanmayın. Translığı bırakın, ileride daha da pişman olmayın.

Kendi cinsiyetine geri dönmüş bir kişi olarak yaşamda özellikle zorlayıcı veya ödüllendirici bir şey var mı? Bu zorluklar karşısında kendinizi nasıl destekliyorsunuz ve varsa ödüllendirici yönlerinden nasıl yararlanıyorsunuz?

Zorlayıcı yönler maruz kalacağınız gurur ve alay. Her zaman "Ben demiştim" diyenler ve yolculuğunuzla alay edenler olacaktır. Sadece şunu bilin ki, geriye dönüp baktığınızda bunun bir önemi yok, çünkü vücudunuzdaki tek kişi sizsiniz ve başkalarının iyiliği için başka biri olmanıza gerek yok. Ödül ise kadınlığımı tamamen kucaklamak ve kadın bedenimin içinde inanılmaz derecede rahat hissetmek! Kadın olmayı seviyorum, bu bana çok keyif veriyor.

Kendi cinsiyetine geri döndükten sonra iyi bir hayat kurmaya çalışan birine ne tavsiye edersiniz?

Kendinizi sevin. Klişe ama bu önemli gerçeği öğrendikten sonra kendinizi sevmeye başlamalısınız.

Translığı Bırakma Sürecinden Önce, Bu Süreçte ve Sonrasında Alınan Terapi

Translığı bırakmayı düşünürken veya bıraktığınız sırada bir terapistle çalıştınız mı? Terapistin söylediği veya yaptığı şeylerden yararlı olanlar ve yararsız olanlar nelerdi? Terapistin sizin için daha iyi bir sonuca yol açabilmek için söyleyebileceği veya yapabileceği bir şey olduğunu düşünüyor musunuz?

Hayır.

Translığı bırakan ya da bırakmayı düşünen ve bir terapistle çalışan birine ne tavsiye edersiniz?

İçgüdülerinize güvenin. Eğer doğru gelmiyorsa, o zaman doğru değildir. Translık kimseye tam manasıyla ya da sonsuza dek doğru gelmez.

Translığı bırakan ya da bırakmayı düşünen bir hastayla çalışan bir terapiste ne tavsiye edersiniz?

Hastalarınızı dinleyin ve onlar adına karar vermeyin.