Transseksüellikten vazgeçenler, seslerini duyurmaya çalıştıklarında trans aktivistlerin tepkisiyle karşılaşıyor

Cinsiyet değiştirdikten sonra bundan pişman olup esas cinsiyetine dönenler, cinsiyet değiştirme süreçlerini paylaşmak istediklerinde trans grupların tepki ve nefret söylemlerine maruz kalıyor.
Transseksüellikten vazgeçenler, seslerini duyurmaya çalıştıklarında trans aktivistlerin tepkisiyle karşılaşıyor


Erişim tarihi: 18.01.2024
Kaynak: foxnews.com

Kendilerini transseksüel olarak adlandıran Amerikalı gençlerin sayısı artmaya devam ederken, giderek daha fazla sayıda genç ve yetişkin cinsiyet değişiminden vazgeçiyor. Bu kişilerden bazıları cinsiyet değiştirme kararlarını, transseksüel topluluğunun zorlamasıyla cinsiyet disforisi kisvesi altında maskeledikleri diğer sorunların bir belirtisi olarak gösteriyor.

Cinsiyet değişiminden vazgeçen detranslardan bazıları, cinsiyet değiştirme deneyimleri hakkında konuşmayı tercih ediyor ve bunu yaparken de genellikle trans aktivist topluluğun sert eleştirileriyle karşılaşıyor.

Esas cinsiyetine dönen (bu kişilere detrans denir) Luka Hein şu an 21 yaşında, ancak ergenlik döneminin başlarında okul değiştirmesi, ebeveynlerinin boşanmasına şahit olması ve çevrimiçi istismara maruz kalması nedeniyle zor dönemlerden geçtikten sonra 16 yaşında cinsiyetini değiştirmişti. Bundan sonra, bedeniyle "ilişkisinin bozulduğunu" söylüyor.

Hein, göğüsleri ve regl dönemi de dahil olmak üzere vücuduyla ilgili her şeyden nefret etmeye başladığını, bunun depresyonla aynı döneme denk geldiğini ve mevcut sorunlarının çoğunu daha da derinleştirdiğini söylüyor. Regl dönemini durdurmak için hormonal doğum kontrol ilaçları ve antidepresanlar reçete edilmiş.

Verdiği röportajda, "Tüm bunlar olurken ben de bir nevi kendimi kapattım ve giderek daha fazla internete kapıldım" diyor. "İnternette, regl dönemini sevmemek ya da vücudunun nasıl büyüdüğü ve geliştiği konusunda ergenlik özgüvensizlikleri yaşamak gibi şeylerin sadece normal ergenlik deneyimleri olmadığı, aslında ‘yanlış bedende doğmuş bir çocuk olduğun anlamına geldiği’ şeklinde çarpıtmalar vardı."

"Açıkçası, travma geçirmiş, bedeninden tamamen kopmuş biri olarak bu, birdenbire 'Tamam, evet, bu mantıklı' dediğim bir an oldu."

"Bu süre zarfında, ben düşüncelerimi açıkladıktan sonra olanlara kimse karşı çıkmadı, bu profesyoneller hayatımda olup bitenleri ve başka nedenlerimi bilmelerine rağmen, otomatik olarak 'Tamam, evet, sorun tam olarak bu' şeklinde beni onayladılar ve asla geri adım atılmadı. Aileme, beni onaylamazlarsa intihar riskim olduğu söylendi... 'Ölü bir kızınız mı yoksa yaşayan bir oğlunuz mu olmasını tercih edersiniz' mantığıyla hareket ettiler."

Transseksüel
16 yaşında cinsiyet değişimine başlayan Luke Hein, daha sonra pişman olup transseksüellikten vazgeçti.  

16 yaşındayken çift mastektomi (göğüslerin alındığı transseksüel ameliyatı) geçiren Hein, birkaç ay sonra testosteron almaya başlamıştı. Daha sonra, esas cinsiyetine dönmeden önce bile, cinsiyeti yeniden anlamlandırma çabası da dahil olmak üzere transseksüel topluluğun bazı yönlerini sorguladığı için tepkiyle karşılaştığını söylüyor.

"Lisedeyken bu durum beni diğer translar arasında pek sevilmeyen biri haline getirdi çünkü bu durumdan hoşlanmıyorlardı... öyle ki bir gençlik ‘onuru’ etkinliğinde içlerinden biri neredeyse bana yumruk atacaktı."

Hein, esas cinsiyetine döndükten sonra kendi deneyimleri hakkında konuşmaya başladığını ve daha önce kendisini kucaklayan trans aktivist topluluklarında tehditlerle karşılaştığını söyledi. 

Hein, trans aktivistlerin genellikle iddia ettikleri gibi "nazik" ve “kabul edici” insanlar olmak yerine, çok kaba olduklarını söylüyor.

Cinsiyet değişimine 13 yaşında başlayan ancak daha sonra vazgeçen Chloe Cole da Hein'ın görüşlerini paylaşarak, esas cinsiyetine dönüşünü kamuoyuna açıklamadan önce transseksüel aktivist topluluğundan nefret görmeye başladığını söylüyor.

"Cinsiyet değiştirme sürecimden, pişmanlığımdan, deneyimlerimden ve cinsiyet değiştirmenin hayatıma nasıl zarar verdiğinden bahsettiğimde, bir zamanlar örnek aldığım, ikinci bir aile olarak gördüğüm bu topluluktaki trans arkadaşlarımdan gelen tepki artık tamamen bana karşı yöndeydi" diyor.

Cinsiyet değiştirme
Chloe Cole cinsiyet değiştirme sürecinde göğüslerini aldırmaya kadar ilerlemişti, ancak pişman olup esas cinsiyetine geri döndü.

Cole, aynı kişilerin ona bir daha asla güzel bir kız olamayacağını, erkek olarak daha iyi göründüğünü, bu yüzden kadınlığa geri dönmenin bir anlamı olmadığını söylediklerini belirtiyor.

"[Cinsiyet değişiminin] her adımında, daha ileri gitmem için aktif olarak teşvik edildim, yaptığım şey için takdir edildim, ancak şimdi bu konuda dürüst olduğum için ve acı verici olduğunu itiraf ettiğim için, bana bunun hakkında konuşmayı bırakmam gerektiğini, toplumdaki diğer insanlara zarar verdiğimi söylüyorlar."

Cole, geçtiğimiz birkaç ay boyunca ülke çapında üniversiteleri ziyaret ederek bir tura çıktığını, çünkü bunun konuşulması gereken önemli bir konu olduğunu düşündüğünü, ancak her okulda protestolarla ve varlığına yönelik tepkilerle karşılaştığını söylüyor.

Cole, "Örneğin dün [trans aktivistlerin] düzenledikleri bir protesto vardı. Daha önce hiç böyle bir şey görmemiştim. Bir drag queen dans ritüeli gibi bir şey yapıyorlardı ve orada kadın kıyafetleri giyen erkeklerden biri beni korkutmak için elinden geleni yaptı, sahte göğüslerini gösterdi, 15 yaşında çift mastektomi olduğumu biliyordu, benim deneyimimle ve genel olarak tüm kadınlarla alay etti."

Cole, "Bunlar, ideolojik olarak esir alınmış bir grup insan ve birçoğunun akli dengesi yerinde değil, birçoğunun ciddi travmaları var" diyor. "Doktorlar onlara yardım etmiyor... [doktorlar] onları sağlıksız yaşam tarzlarında daha da ileri gitmeleri için teşvik ediyor."

Detranslara yöneltilen yaygın suçlamalardan biri de onların "transfobik" olduklarıdır ki Cole, deneyimi hakkında kamuoyu önünde ilk kez konuşmaya başladığında bununla mücadele ettiğini söylüyor.

Cole, “Ama artık bunu geride bıraktım," diyor. "Bu sözlerin, bu tehditlerin boş olduğunun ve bu insanların acı çektiğinin farkındayım. Bir zamanlar ben de onların durumundaydım ve bu ideoloji tarafından ne kadar körleştirildiğimizi idrak edemiyordum."

Cole, insanların vücuduna olanlarla dalga geçmesinin şoke edici olduğunu, ancak diğer detranslarla kurduğu yakın ilişkilerin hikayesini anlatmaya devam etmek için onu motive ettiğini söylüyor.