Transseksüellik yeni bir nokta-com furyası mı?

Transseksüel tıbbı, internetin ilk zamanlarında aniden yükselişe geçen ve yine aniden hüsranla sonuçlanan Nokta-com işletmesi furyasını anımsatıyor. Ancak bu kez hüsrana uğrayanlar çocuklar olacakmış gibi görünüyor.
Transseksüellik yeni bir nokta-com furyası mı?


Kaynak: pitt.substack.com
Erişim Tarihi: 10.04.2023

Herkesin bir internet tabanlı nokta-com işletmesi açtığı "Nokta-com Balonu" (Dot-com Bubble) zamanlarını hatırlıyor musunuz? 1990'ların sonunda bu büyük bir furyaydı. Herkes bu işe giriyor ve internetin yeni vahşi batısında yüksekten uçan şirketler kuruyordu, ta ki çoğu batana kadar. Kazananlar oldu; büyük kaybedenler de…

Transseksüel tıbbı konusunda yaşanan da tam olarak budur.

Tıpkı nokta-com dönemindeki teknoloji şirketleri gibi, bugün de "transseksüeller için sağlık hizmeti" sağlayan işletmeler açmanın telaşı yaşanıyor. Hormonlar, ameliyatlar… Her şey, translar için "kelimenin tam anlamıyla hayat kurtarıcı" bir sağlık hizmeti sunma iddiasıyla başladı. Artık trans patlaması tamamen yoluna girdiğine (!) göre, sıra "nonbinary" (iki cinsiyeti reddeden, iki cinsiyetten de olmadığını söyleyen) kişiler için akıl almaz "nötrleme" ameliyatlarında… Cerrahlar, aseksüel bir görünüm yaratmak için meme uçlarını kesip çıkarıyor (memenin yeniden yapılandırıldığı rekonstrüksiyon ameliyatlarından daha ucuz!) ya da genital bölgeleri "düzlüyor". Trans yaşam tarzının ne kadar "renkli" olabileceği hayalini satan influencer'ların da yardımıyla çevrimiçi pazar yerleri yanlış cinsiyet hormonlarıyla dolup taşıyor.

Nokta-com girişimleri 90'larda yükselişe geçmişti, bu ivmeyi durdurmak mümkün değildi. Sonra, aniden, 2000'lerin başında, bu durdurulamaz işletmeler birer birer düşük performans göstermeye başladı. Kumdan kale yıkıldı ve Wall Street bunu fark etti. İşler önce yavaş yavaş çöktü. Sonra, bir anda, güm! Her şey bitti.

Saman alevi gibi parlayan o döneme geri dönüp baktığımızda (çoğunlukla) gülüyor ve başımızı sallayıp ne çılgın bir dönemdi diyoruz. Ancak, o dönemi bizzat yaşamış kişiler olarak, gizliden gizliye bunun yeni normal olduğunu, iş dünyasının her zaman böyle ilerleyeceğini düşündüğümüzü de hatırlıyoruz. Bu balon patladığında zarar görenler eninde sonunda kendilerini toparladılar ve bir sonraki maceralarına atıldılar.

Transseksüel
Transseksüel tıbbı, internetin ilk zamanlarında aniden yükselişe geçen ve yine aniden hüsranla sonuçlanan Nokta-com işletmesi furyasını anımsatıyor.

Transseksüellik de bir süre ortalıkta olacak gibi görünüyor. Heveslerin ve iş fırsatlarının gelip geçtiğine daha önce de şahit olan bizler, bunun ne demek olduğunun farkındayız. Ancak, nokta-com girişimlerinden farklı olarak, bu sefer darbe alan sadece gururumuz ve cüzdanımız değil, çocuklarımız olacak. Cinsiyetlerini değiştirmek için aceleyle vücutlarında geri dönüşü olmayan değişiklikler yapan bu çocuklar yataktan kalkıp hiçbir şey olmamış gibi bir sonraki maceralarına atılamayacaklar. Fiziksel ve zihinsel olarak ömür boyu yaralı kalacaklar.

Trans tıbbı kaçınılmaz bir iflasa doğru gidiyor. Kitleler gerçekte neler olup bittiğini öğrendiğinde her şey sona erecek. Trans olduğunu iddia eden bir çocuğun annesi olarak söylüyorum, bu ne kadar çabuk gerçekleşirse o kadar iyi.

Nokta-com girişimlerinde olduğu gibi trans tıbbı da herkes için felaketle sonuçlanmayacak. Kazananlar ve kaybedenler olacak. Bazıları bu işten iyi bir kâr elde ederek çıkacak. Ancak bunun kanlı para olduğu, işlerinin genç yetişkinlerin ve çocukların bedenleri ve yaşamları üzerinden kâr elde etmek ve aileleri mahvetmek üzerine kurulu olduğu gerçeğiyle yaşamak zorunda kalacaklar. Diğerleri maddi olarak yok olacak ve/veya itibarlarını yitirecek. Transseksüel sektörün ürünlerini satın alan çocukların ve gençlerin ruhsal durumları ve fiziksel bedenleri de benzer bir kaderi paylaşacak.

Wall Street bu kez devreye girmeyecek. Farkındalık ve yasal eylem yoluyla bu çılgınlığı durdurmak ebeveynlere düşecek. Artık uyanma ve bu çılgınlığa son verme zamanı. Çocuklarımızın sağlığının bozulmasından kazanç sağlayan bu zehirli açgözlülük sarmalını devirmek ve zirvesini yaşayan trans tıbbının sonunu getirmek için birlikte çalışma zamanı.

Nokta-com çöküşü nasıl bir gecede gerçekleştiyse, cinsiyete yönelik sağlık hizmetleri için de tehlike çanları çalmaya başladı. Asıl soru, çöküşten önce ne kadar zararı önleyebileceğimiz.