Translıktan vazgeçen 20 yaşındaki Allison ile soru cevap

Online trans topluluklarının etkisiyle 12 yaşında transseksüel olduğuna ikna olan genç kız, terapistinin yardımıyla kendisiyle barışarak esas cinsiyetine döndü.
Translıktan vazgeçen 20 yaşındaki Allison ile soru cevap

 

Erişim Tarihi: 06.12.2022

Kaynak: detransvoices.org

Röportaj Tarihi: Şubat, 2022

 

Hobiler, ilgi alanları ve/veya en sevdiği okul dersleri: Yürüyüş yapmak, dışarıda olmak, biraz çocuk olmak

Hayalindeki iş/kariyer: Park Korucusu

En sevdiği alıntı: "Sen gittiğinde yapmamı istediğin şey bu mu? Sadece yıldızlara bakıp gitmediğine inanmam mı?" - Küçük Prens

İlk kez trans olduğunu düşündüğü yaş: 12

Karşı cinsiyet hormonlarına başladığı yaş: 16

Trans olmayı bıraktığı yaş: 20

Karşı cinsiyet hormonlarını almayı bıraktığı yaş: 19

 

Çocukluk Dönemi ve Cinsiyet Değişimi

Transseksüel olmadan önce, hayatınızın erken dönemlerinde erkekler ve kadınlar hakkında veya cinsiyet ve cinsellik hakkında aldığınız bazı mesajlar nelerdi? Bunlar hakkındaki inançlarınız nelerdi?

Gerçekten olduğum kişi olmak için yetiştirildim. Gençken piercing taktırdım. Saçlarımı 11 yaşımdan beri boyuyorum. Ailem kim olmayı seçtiysem ona kucak açtı ve bunu çok takdir ettim.

Transgender, cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) ve cinsiyet değişimi konularını nasıl öğrendiniz? Sizi bu kavramlara çeken şeyin ne olduğunu düşünüyorsunuz?

İlk erkek arkadaşım trans olduğunu söylemişti ve ben de galiba ona yaranmak için aynı şekilde hissettiğimi iddia ettim. Biraz erkek Fatma olarak büyüdüm. Babamla arabalar üzerinde çalışmayı seviyordum. Çamuru, dağınık olan her şeyi seviyordum. Bu yüzden biraz dışlanmış olmayı aşırıya götürdüm. Herkesin dışlandığı kadar dışlanmış olmayı, dünyanın en büyük sonuymuş gibi lanse ettim. Rahatıma düşkün oluşumu kendimce manipüle ettim.

Bir kişinin trans olup olmadığını nasıl anlayabileceği konusunda bilgi almak için en çok hangi kaynaklara (arkadaşlar, internet siteleri, sosyal medya siteleri, terapistler, kitaplar, vb) güvendiniz? Bu kaynaklar hangi düşüncelerin, duyguların veya içsel deneyimlerin bir kişinin trans olduğunun kanıtı olduğunu söyledi?

Çoğunlukla Tumblr kullandım, biliyorum, kötü bir fikir, ama çocuktum! Kendimi trans insanlarla online grup sohbetlerinde buldum ve hepsi de benim tam bir trans olduğumu söyledi. Zaten gaza gelmeye hazırdım.

Transseksüel olduğunuzun kanıtı olduğuna inandığınız ne gibi düşünceleriniz, duygularınız veya içsel deneyimleriniz oldu? Şimdi bu düşünce ve duyguların kökenleri hakkında neye inanıyorsunuz?

Erkek Fatma olduğumu, daha doğrusu rahatıma düşkün olduğumu daha önce de belirtmiştim. Ancak çocukluğumda yaşadığım bazı travmalar da vardı. Genç yaşta ciddi bir cinsel saldırıya uğradım ve bunun etkisi yıllarca sürdü. Kendime karşı bastırdığım öfkenin çoğunun bu travmadan kaynaklandığına gerçekten inanıyorum. Kendimin bu tür bir acı yaşamamış yeni bir versiyonunu yaratmaya çalıştım.

Transseksüel olup olmadığını merak etmeye başlayan ya da cinsiyet değiştirip değiştirmemesi gerektiğini düşünen birine ne tavsiye edersiniz?

Lütfen hormon almaya başlamadan önce sonuçlarını iyi düşünün. Sizi cinsiyet değişimine teşvik edenlerin gazına gelip geri dönüşü olmayan adımlar atmayın. Lütfen bir terapistle görüşün. Bu şekilde hissetmenizin altında yatan nedenleri keşfetmeye çalışın. Çünkü hepimiz aşamadığımız psikolojik sorunları bir şekilde bedenselleştirmeye meyilliyiz. Bazısı kendini trans sanıyor, bazısı anoreksiya oluyor.

Transseksüel
Çocuk yaşta cinsel istismara uğrayan bireyler, ergenlik yaşlarında cinsiyet disforisi geliştirerek transseksüelliğe yönelebiliyor.

Cinsiyet Değişimi Öncesi ve Değişim Sırasındaki Terapi Süreci

Cinsiyet değiştirmeyi düşündüğünüz dönemde veya değişim sürecinde bir terapistle çalıştınız mı? Terapistin söylediği veya yaptığı şeylerden yararlı olanlar ve yararsız olanlar nelerdi? Bir terapistin sizin için daha iyi bir sonuca yol açabilmek için söyleyebileceği veya yapabileceği bir şey olduğunu düşünüyor musunuz?

Evet. İnanılmaz derecede harika bir terapistim vardı. Beni Çocuk Hastanesi tarafından açılan yeni bir transseksüel sağlık merkezine yönlendirdi. Terapistimin yaptığı şey yardımsever bir şekilde beni yönlendirmekti, ama transseksüel merkezinin yaptıkları bambaşka bir hikayeydi.

Cinsiyet disforisi tanısı aldınız mı ve bu süreç nasıldı? Teşhisinizin ne anlama geldiğine dair ne gibi inançlarınız vardı ve terapistiniz teşhis hakkında size ne dedi?

Evet. Çocuk Hastanesinde sadece 10 dakikalığına bir psikiyatristle görüştüm. Bu on dakika içerisinde cinsiyet değiştirme isteğim hakkında neredeyse hiç konuşmadı. Ardından şimdiye kadar gördüğü en kötü cinsiyet disforisine sahip olduğumu söyledi.

Bir terapistle çalışan ve cinsiyet disforisi olan birine ne tavsiye edersiniz?

Sizi neyin mutlu edeceğinden emin olmadan hareket etmeyin! Cinsiyet değiştirmenin çözüm olmadığını fark ettiğinizde, size her adımda yardımcı olacak harika bir grubumuz var. 

Cinsiyet disforisi yaşayan bir hastayla çalışan bir terapiste ne tavsiye edersiniz?

Hemen hormon ve ameliyat önermeyin, lütfen sadece tedavi ettiğiniz insanlara yardım edin.

Cinsiyet disforisi yaşayan gençler için cinsiyet değiştirmek çözüm değildir.

Translıktan Vazgeçiş

Translığınızı  ilk ne zaman sorgulamaya ya da kendi cinsiyetinize dönüş yapmayı ilk ne zaman düşünmeye başladınız? Hangi faktörlerin sizi artık trans olmaktan vazgeçirdiğini düşünüyorsunuz?

Tıbbi olarak değişim sürecini bıraktığımda 19 yaşındaydım. Polikistikover sendromum (PCOS) var ve gerçekten bana çok zarar veriyordu. Çözüm ya testosteronu durdurmak ya da acil histerektomi (rahmin alındığı ameliyat) olmamdı. Neyse ki testosteronu bırakmayı seçtim. 2021'in Haziran ayında, cinsiyet değiştirme sürecimin travmadan kaçmanın bir yolu olduğunu, bana zarar veren erkeklerden kaçmak için yepyeni bir ben yarattığımı anlamama yardımcı olan harika bir terapistle görüşmeye başladım.

Kendi cinsiyetine geri dönmeyi düşünmeye başlayan birine ne tavsiye edersiniz?

Kalbinize güvenin. Kimse sizi sizden daha iyi tanıyamaz.

Kendi cinsiyetine geri dönme sürecinin bir parçası olarak karşılaştığınız bazı zorluklar nelerdir ve bu zorlukların üstesinden gelmek için kendinizi nasıl desteklediniz? Başkalarından destek aldınız mı?

Çok sorun yaşadım. Ama oda arkadaşlarım çok yardımcı oldu. Sırf bir oda arkadaşım translıktan vazgeçtiğim için benden nefret etmesin diye nonbinary (iki cinsiyeti reddetme, bu iki cinsiyetten birinde hissetmediğini iddia etme) etiketini kullanmak zorunda kaldım. Translar son derece "ilerici" iken biz translığın hata olduğunu fark edenler kötü TERF’leriz olarak görülüyoruz (TERF, transların kadınlığını kabul etmeyen radikal feministlerdir ve trans çevresi bunu suçlayıcı bir küfür olarak sunar). Translık gibi radikal ve vücuduma zarar veren bir şeyden vazgeçmem kadar doğal bir şey yokken, bu deliliği yaptığım sıralarda susan dostlarım özüme dönerken bana zorluk çıkardılar.

Kendi cinsiyetine geri dönme sürecinde olan birine ne tavsiye edersiniz?

Zor olduğunu biliyorum, ancak aradaki aşamalarda nasıl göründüğünüze odaklanmamaya çalışın. Kendinizi, içinizdeki çocuğu, olduğunuz kişiyi iyileştirin. Kendinizi iyileştirin ve kendinizi bulun. Bu, yeniden siz olmaya gerçekten hazır olduğunuzda size çok yardımcı olacaktır.

Kendi cinsiyetine geri dönmüş bir kişi olarak yaşamda özellikle zorlayıcı veya ödüllendirici bir şey var mı? Bu zorluklar karşısında kendinizi nasıl destekliyorsunuz ve varsa ödüllendirici yönlerinden nasıl yararlanıyorsunuz?

Şu anda ne kadar tuhaf göründüğüm dışında pek fazla zorluk görmedim. Ödüllendirici olduğunu düşündüğüm bir şey de yaşamadım. Bu işte hâlâ çok yeniyim.

Kendi cinsiyetine geri döndükten sonra iyi bir hayat kurmaya çalışan birine ne tavsiye edersiniz?

Kendinizi iyileştirin. Terapi alın. Terapi, kendinizi yeniden sevmeyi öğrenme konusunda harikalar yaratır. Kendinizle barışır, kendinizi yeterince severseniz bedeniniz ve esas cinsiyetinizle de barışacaksınız.

Transseksüel ameliyatı
Hormonlar ve transseksüel ameliyatları yerine terapi ile tedavi edilen gençler kendilerini yeniden sevmeyi öğrenir.

Translığı Bırakma Sürecinden Önce, Bu Süreçte ve Sonrasında Alınan Terapi

Translığı bırakmayı düşünürken veya bıraktığınız sırada bir terapistle çalıştınız mı? Terapistin söylediği veya yaptığı şeylerden yararlı olanlar ve yararsız olanlar nelerdi? Terapistin sizin için daha iyi bir sonuca yol açabilmek için söyleyebileceği veya yapabileceği bir şey olduğunu düşünüyor musunuz?

Evet, bir terapistle çalışıyorum. İçimdeki çocuğu iyileştirmek için çalışıyoruz. İnanılmaz biri ve bana çok yardımcı oldu.

Translığı bırakan ya da bırakmayı düşünen ve bir terapistle çalışan birine ne tavsiye edersiniz?

Mükemmel terapisti bulun. Tamamen güvendiğiniz birine ihtiyacınız var! Uyum sağlamalısınız. O terapisti bulduğunuzda her şey harika olacak. Aptal olmayın. Trans aktivisti bir terapist yerine açık fikirli, işinde iyi ve etik bilen birini bulun.

Translığı bırakan ya da bırakmayı düşünen bir hastayla çalışan bir terapiste ne tavsiye edersiniz?

Sabırlı olun. Bazılarımız bocalıyor, bazılarımızın çok işi var. Sadece bizi destekleyin.