Toplumsal cinsiyet ideolojisi ve cinsiyet kalıpları üzerine

Bir anne, cinsiyet ideolojisinin aşırı uçlara ittiği cinsiyet kalıplarının oğlunu nasıl transseksüelliğe yönlendirdiğini anlatıyor.
Toplumsal cinsiyet ideolojisi ve cinsiyet kalıpları üzerine


Erişim Tarihi: 06.04.2023
Kaynak:pitt.substack.com

Oğlum yaklaşık 3 yıl önce bana mesaj atarak trans olduğunu açıkladı. Mesajında kısaca "Ben transım ve hormonlara ihtiyacım var" diyordu. Sadece bir aydır "bu şekilde hissediyordu" ve cevapları internette bulmuştu. O andan itibaren, sadece kendi teşhisine dayanarak ve arkadaşlarından birinin benzer planlarını çok yakından takip ederek, lisedeki 9. ve 10. sınıf yılları arasındaki yaz boyunca hızlı bir tıbbi cinsiyet değiştirme süreci planladı.

Diğer pek çok örnekte olduğu gibi, oğlumun bu iddiası da tamamen damdan düşer gibi ortaya çıktı, öyle ki başta şaka yaptığını sandım. Bundan önce cinsiyet karmaşasına dair hiçbir belirtisi olmamıştı. Benzer bir yol izleyen diğer çocuklar gibi o da zeki, muhtemelen çok yetenekli, hassas, yaratıcı, tuhaf, nazik ve empati yapabilen biri. Bilgisayar programlama, güvenlik ve donanım konularında yetenekli. Bilgisayar kullanımı konusunda yetenekli ve üretken oluşu, onu kısıtlamamızın önünde büyük bir engel oldu.

Cinsiyet ideolojisinin en zararlı yanlarından biri, cinsiyet kalıplarını aşırı uçlara itmesidir. Bu aşırı uca itme insanları özgürleştirici değil, köleleştiricidir. Sevimli oğullarımıza, nazik ve şefkatli oldukları için erkek bedenine hapsolmuş kızlar olduklarını söylüyorlar. Daha sonra da toplumumuzun oğullarımız gibi erkeklere ihtiyaç duyduğu kritik bir zamanda onları "kadın" rolüne zorluyorlar. Eğer trans kadınların gerçekten kadın olduğuna inanıyorsanız, o zaman toplumun oğullarımız gibi erkeklere ihtiyacı olmadığını söylemiş oluruz. Bu söylem, bazı erkeklerin insanlık için yapabileceklerinin yok sayılmasına neden olacaktır. Tepeden tırnağa erkek olan oğlumu manipüle ederek kadın kılığına sokmaya çalışıyorlar. Erkek olduğu için sahip olduğu yetenekleri kullanmayıp anlamsız bir hayat sürmesine sebep oluyorlar.

Transseksüel
Cinsiyet kalıplarını aşırı uçlara iten cinsiyet ideolojisi, gençleri transseksüel olduklarını düşünmeye itiyor. 

Oğullarımız çok zeki. Diğer pek çok cinsiyet karmaşası yaşayan genç erkek gibi benim oğlum da üstün yetenekli. IQ testi yaptırmamış olmasına rağmen büyük olasılıkla çok üstün yetenekli. Bilgisayar konusunda o kadar yetenekli ki, sadece gururlu anne babasını değil, öğretmenlerini ve akademisyen arkadaşlarımızı da şaşırtıyor. İnsanlığı yapay zekanın vicdansız insanlar tarafından tehlikeli bir şekilde yayılmasından korumak, internet kullanan herkes için gizliliği ve güvenliği artırmak, sosyal medyanın tehlikeleri hakkında alarm vermek ve ardından çözümleri uygulamak gibi ciddi şeyleri yapabilecek kapasiteye sahip. Teknoloji tehlikeli bir şekilde ters giderse hepimize yardım edecek becerilere, bilgiye, etiğe ve ahlaka sahip. Onun durumundaki diğer birçok çocuk gibi, zekası, becerileri, ahlakı, değerleri ve şefkatli kalbi bana geleceğimiz için umut veriyor.

Bugünlerde toplumun bazı özellikleri neden sadece kadınlarla ilişkilendirmek istediğinden emin değilim. Erkeklerin bu özelliklere sahip olmamasının beklenmesi, kadınsı olarak adlandırılmaları ya da çocukken bu özellikleriyle alay edilmesi beni gerçekten üzüyor. Toplumun hem erkeklere hem de kadınlara ve her birinin katkıda bulunduğu benzersiz özelliklere, becerilere ve yeteneklere ihtiyacı vardır. Biri ya da diğeri olmadan dengemiz bozulur ve baskın cinsiyetin en kötü özellikleri güçlenir. Erkekler ve kadınlar tamamlayıcı bir şekilde birlikte çalıştıklarında, insan türünün en iyi özellikleri ortaya çıkar. 

Cinsiyet ideolojisi çocuklarımıza aşırı bir ayrım dayatıyor. Bu ilerici değil, aşırı derecede gericidir. Sözde kadınsı özelliklere sahip olan ya da tipik olarak "erkeksi" kabul ettiğimizden daha yumuşak mizaçlı olan tüm erkeklerin trans kadın olmaya itildiği bir dünyada yaşamak istemiyorum. Ben kadın ve erkeklerin birbirini tamamladığı dengeli bir dünyada yaşamak istiyorum. İnsanlığın geleceği buna bağlı.