Terk edilmiş hissettiklerini söyleyen detranslar, cinsiyet değiştirme ameliyatlarının zararlarını anlattı

Cinsiyet değiştirme süreci hakkında konuşan uzmanlar, bu prosedürlerin uzun vadeli sonuçlarına ilişkin kanıta dayalı bir çalışma olmadığını belirtti.
Terk edilmiş hissettiklerini söyleyen detranslar, cinsiyet değiştirme ameliyatlarının zararlarını anlattı


Kaynak: foxnews.com
Erişim tarihi: 05.02.2024

New York Times'ta Cuma günü yayınlanan bir köşe yazısına göre, cinsiyet değiştirme sürecinden pişmanlık duyan detranslar (cinsiyet değişiminden pişman olup esas cinsiyetine dönen eski translar) ve uzmanlar, gençlere cinsiyet değiştirme ameliyatlarının dayatılmaması gerektiğini söylüyor.

Times köşe yazarı Pamela Paul, anekdotlar sunmanın yanı sıra, transseksüel aktivistlerin, bedenleri hakkında kafası karışan gençlerin psikolojilerini anlamak yerine, onları çözüm olarak cinsiyet değiştirmeye yönelik tıbbi operasyonlara yönlendirerek "ideolojik aşırılık" yaptıklarını savundu.

Haberde, yıllar önce başladığı cinsiyet değiştirme sürecini tersine çeviren ve esas cinsiyeti kadın olan 23 yaşındaki Grace Powell'ın hikayesi anlatılıyordu.

Powell gazeteye 12-13 yaşlarındayken "erkek olabileceğini öğrendiğini" ve o zaman "bedeninde rahat hissetmemesinin nedeninin yanlış bedende olması olduğuna inandığını" söyledi. "Cinsiyet değiştirmek en bariz çözüm gibi görünüyordu."

Paul, "Duyduğu ve özümsediği anlatı, eğer cinsiyet değiştirmezse kendini öldüreceği yönündeydi" diye yazdı.

Powell'a göre kendisi, lise son sınıfta karşı cins hormon tedavisine başlamış, ardından üniversiteden önceki yaz çift mastektomi (iki göğsün alındığı transseksüel ameliyatı) olmuş ve kendisini "çok efemine bir eşcinsel erkek" olarak tanımlamıştı. Ancak geriye dönüp baktığında, kararını vermeden önce cinsiyet değiştirme isteğinin altında yatan nedenlerin araştırılması gerektiğini düşünüyor.

Köşe yazarı, genç kadının zihniyetini şöyle anlatıyor: "Powell, tıbbi ya da cerrahi cinsiyet değiştirme sürecinin hiçbir noktasında kimsenin ona cinsiyet disforisinin (cinsiyet hoşnutsuzluğu) ya da depresyonunun ardındaki nedenleri sormadığını söylüyor. Hiçbir noktada cinsel yönelimi hakkında soru sorulmadı. Ve hiçbir noktada daha önce yaşadığı herhangi bir travma hakkında soru sorulmadı ve dolayısıyla ne terapistler ne de doktorlar onun çocukken cinsel istismara uğradığını öğrenemedi."

Yanlış yönlendirildiğini öne süren Powell, köşe yazarına şunları söyledi: "Keşke daha açık konuşmalar yapılsaydı. Ama bana sorununuz buysa tek bir tedavi ve yapılacak tek bir şey olduğu ve bunun size yardımcı olacağı söylendi"

Powell, "tıbbi ve psikolojik bir mesele olması gereken şey siyasi bir meseleye dönüştü. Bu tam bir karmaşa." dedi.

Paul, çocukların cinsiyet değiştirmesine izin verilmesi konusunda "transseksüel aktivistlerin, özellikle son yıllarda pek çok eleştiriye maruz kalan bir 'tedavi' yöntemini savunarak kendi ideolojik aşırılıklarını dayattıklarını" iddia etti. 

"Bu bakım modeli altında, klinisyenlerin, diğer olası sıkıntı kaynaklarını araştırmadan önce ve hatta araştırmadan, genç bir kişinin cinsiyet iddiasını onaylamaları ve hatta tıbbi tedavi sağlamaları bekleniyor" diye ekleyen köşe yazarı, burada çözüm önerileri söz konusu olduğunda daha dikkatli olunması gerektiğini düşünen "birçok kişi" olduğunu belirtti. Paul, "Powell'ın hikayesi, genç insanların bu atmosferde ideolojinin çekimine kapılmalarının ne kadar kolay olduğunu gösteriyor" dedi.

Bir başka detrans, 17 yaşında çift mastektomi ameliyatı geçiren 23 yaşındaki Kasey Emerick, "Bu ameliyat, hayatımda hiçbir şeyi kontrol edemezken bir şeyleri kontrol etmenin bir yolu gibi geldi" dedi. Paul şöyle anlatıyor: "Ancak beş yıl boyunca trans erkek olarak yaşadıktan sonra Emerick, ruh sağlığı semptomlarının daha da kötüleştiğini fark etti. 2022 sonbaharında X'te (eski adıyla Twitter) bir detrans olduğunu duyurdu ve hemen saldırıya uğradı. Transseksüel influencer'lar ona kel ve çirkin olduğunu söyledi. Çok sayıda tehdit aldı."

Emerick, "Beş yıldan fazla bir süredir bir yalanı yaşadığımı fark ettim" dedi. Testosteron kullanımını bırakmasına rağmen, sesi kalıcı olarak bir erkekten daha kalın bir sese dönüştü.

Cinsiyet değiştirme
Cinsiyet değiştirme prosedürleri, geri dönüşü olmayan ciddi komplikasyonlara yol açıyor.

Şu anda 32 yaşında olan Paul Garcia-Ryan ise, 15 yaşından itibaren 15 yıl boyunca trans kadın olarak yaşadıktan sonra esas cinsiyetine döndü. Garcia-Ryan, "üniversiteye girdikten sonra tıbbi olarak cinsiyet değiştirme sürecine başladı ve sonunda cinsel organlarından ameliyat oldu. Hem ameliyattan hem de hormon ilaçlarından kaynaklanan ciddi tıbbi komplikasyonlar, yaptığı şeyi yeniden gözden geçirmesine ve cinsiyet değiştirmekten vazgeçmesine neden oldu. Ayrıca, bir cinsiyet kliniğinde lisanslı bir klinik sosyal hizmet uzmanı olarak ‘cinsiyet değiştirme’ temelinde aldığı eğitimi ve danışanlara sağladığı hizmeti yeniden gözden geçirdi."

"Şu sloganlara inanmak zorunda bırakılıyorsunuz" diyen Garcia-Ryan, "Kanıta dayalı, hayat kurtaran bakım, güvenli ve etkili, tıbbi olarak gerekli, bilimsel... Ancak [bu sloganların] hiçbiri kanıta dayalı değil!" dedi. Paul, artık cinsiyet değiştirme kararlarını onaylamadığını ve 25 yaşın altındaki hiç kimsenin psikoterapi almadan ameliyat olmaması gerektiğine inandığını ifade etti.

Garcia-Ryan, The Times'a verdiği demeçte, "Bir profesyonel, genç bir kişinin cinsiyet değiştirme kararını onayladığında, yaptığı şey kişinin benlik algısını daraltan ve kendisi için neyin mümkün olduğunu düşünme seçeneklerini kapatan psikolojik bir müdahale uygulamaktır" dedi. Yazar devamla, cinsiyet değiştirmenin "hayat değiştirdiğini, hatta hayat kurtardığını" düşünen çok sayıda yetişkin olduğunu, ancak artık gençlerin bu konudaki kararlarının daha iyi izlenmesi gerektiğine inanan profesyonellerden bahsetti.

ABD'deki ilk pediatrik cinsiyet kliniğinin arkasındaki psikolog Laura Edwards-Leeper, "Anlayabildiğim kadarıyla, neler olup bittiğini düzenlemek için devreye giren hiçbir profesyonel kuruluş yok" dedi, çünkü hastaların çoğu ‘cinsiyetle ilgisi olmayan’ ruh sağlığı sorunları sergiliyor.” Doktor sözlerine şöyle devam etti: "Bireyselleştirilmiş bir tedavi planı oluşturmak için neler olup bittiğini gerçekten değerlendirmek, zaman çizelgesini dinlemek ve ebeveynlerin bakış açısını almak için zaman ayırmanız gerekiyor. Birçok hizmet sağlayıcı bu adımı tamamen atlıyor."

Paul, ihtiyatlı olmakta ısrar eden doktorların ve tıp uzmanlarının "genellikle konuşmaktan korktuklarını" ve hatta "kendilerini güvende hissetmediklerini" belirtti.

Ayrıca, birçok Avrupa ülkesinin tartışmalardan ve yöntemlerinin dayandığı çalışmaların kusurlu olduğunu fark ettikten sonra gençler için tıbbi cinsiyet değişiminden nasıl geri adım attığından bahsetti. Dünya Sağlık Örgütü'nün "çocuklar ve ergenler için cinsiyet değiştirme prosedürlerinin uzun vadeli sonuçlarına ilişkin kanıt tabanı sınırlı ve değişkendir" şeklindeki açıklamasını aktardı.