Olumsuz çocukluk deneyimleri, sosyal bulaşma ve transseksüellik

Çocukluk döneminde yaşanan büyük değişiklikler ve ayrılıklar, uyum sorunu yaşayan gençlerde akran etkisiyle birlikte transseksüelliğe kapı aralayabiliyor.
Olumsuz çocukluk deneyimleri, sosyal bulaşma ve transseksüellik

 

Erişim Tarihi: 15.03.2023

Kaynak: parentsofrogdkids.com

 

Kızımız büyürken hiçbir zaman erkeksi olmadı ya da erkeklere özgü şeylerle ilgilenmedi. Kendisinden büyük bir erkek kardeşi vardı ve çok iyi anlaşıyorlardı. Kızımız kıyafetlerini, süslenip kendine bakmayı, güzel görünmeyi severdi. Çok tatlı bir çocuktu, her zaman gülümserdi. Ergenliğe 11 yaşında girdiğinde zor zamanlar geçirdi. Adet dönemleri kabus gibiydi, ağır ve ağrılıydı. Ancak o küçük bir askerdi ve elinden gelenin en iyisini yaptı.

Kocamın işi gereği kızım 16 yaşındayken başka bir eyalete taşındık. Kızım yeni okuluna çok iyi uyum sağladı ve ilk erkek arkadaşını edindi. Orada hiç olmadığı kadar mutluydu. Kocamın şirketi sadece bir yıl sonra tekrar taşınmamıza karar verdi. Kendi eyaletimize geri döndük ve kızımızı ortaokul ve lise yılları için küçük bir özel okula yerleştirdik. Başlarda her şey yolunda görünüyordu ama kızım arkadaş edinmekte zorlanıyordu. Biz de ona bir at aldık, böylece kendi başına bir şeyler yapabilecek ve meşgul olabilecekti. Depresyonda olduğunu söyledi. Ben de onu bir doktora götürdüm. Antidepresan başladık.

Üniversite yaşı geldiğinde üniversiteye gideceği için çok heyecanlıydı. Üniversiteye başladığında yine mutlu görünüyordu; arkadaş da edinmişti. İkinci sınıfta işler yine değişti. Dövmeli, piercingli garip bir kızla arkadaş oldu. Daha sonra bu kızın "LGBT" ile ilgili her şeye karıştığını öğrendik. Daha sonra kızımız, kendisini kampüsün trans savunucusu (Trans Ally) olarak lanse eden bir profesörün asistanı oldu.

"Kızımız bizden habersiz transseksüel olduğunu duyurdu."

İkinci sınıfın sonunda kızımız saçlarını kesmiş ve erkek gibi giyinmeye başlamıştı. Ama bize hiçbir şey söylemedi. Biz dinimize bağlı bir aileyiz ve inançlarımızı biliyordu. Yeni tarzının hiçbir şey ifade etmediği konusunda ısrar etti. Kızımız 2018 yazında araştırma görevlisi olarak işe girdi ve bizden habersiz kampüste "transseksüel" olarak "açıldı" (transseksüel olduğunu duyurdu) ve adını bir erkek adıyla değiştirdi.

2018 sonbaharında 21 yaşına girdi ve bize transseksüel olduğunu ve eğer bunu kabul etmezsek evi terk edeceğini yazdığı bir mektup verdi. Bunu kabul etmeyeceğimizi biliyordu. Eve gelip bir psikolojik danışmanla görüşmesi için ona yalvardık. Ayrıca, erkek gibi davrandığı sürece üniversite masraflarını karşılamaya devam etmeyeceğimizi söyledik. Böylece üniversiteyi bıraktı ve internetten tanıştığı transseksüel bir kızla birlikte eyaletten ayrıldı.

Şimdi kendisi gibi transseksüel olan bu kız ve onun beyinleri yıkanmış aptal ebeveynleriyle birlikte yaşıyor. Arkadaşı hormon tedavisi gördü ve mastektomi (memelerin alındığı transseksüel ameliyatı) oldu. Şimdi kızımızı bir daha görüp göremeyeceğimizi merak ederek yaşamaya çalışıyoruz. Ne yapacağımıza dair hiçbir fikrimiz yok. Bu bir kabus.