Karşı cinsiyet hormonları: Günümüzün uyuşturucuları

Gençler, karşı cinsiyet hormonlarının kendilerini ifade etmenin zararsız bir yolu olduğunu sanıyor.
13 Kasım, 2023 Hormonlar
Karşı cinsiyet hormonları: Günümüzün uyuşturucuları

 

Erişim Tarihi: 12.04.2023

Kaynak: pitt.substack.com


Oğlum cinsiyet disforisi (cinsiyetten duyulan hoşnutsuzluk) ya da bedeniyle ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamıyor. Yine de aklına bir fikir takılmış... Kadın olmak istiyor. Gerekçesi ne? Öyle istiyormuş ve dediğine göre basmakalıp bir cinsiyet kutusuna sıkışmak istemiyormuş. Bir de romantik komedileri ve lezbiyen pornosunu sevdiği için kendini erkekten çok kadın gibi hissediyormuş. Ne kadar da mantıklı ve akla yatkın(!), değil mi?

Bu kadın olma arzusunun bir getirisi olarak oğlum, benim zamanımda insanların uyuşturucu deneyimlemek istediği gibi karşı cinsiyet hormonlarını deneyimlemeyi dört gözle bekliyor. Vücuduna vereceği zararlar konusunda endişelenmiyor bile. Uyuşturucular insana nasıl sahte ve geçici bir cesaret veriyorsa, başka bir cinsiyeti üstlenmek de alkol ve uyuşturucunun verdiği cesareti mi veriyor?

Gençlerin her zaman alt kültürleri olmuştur. Emo ve gotikler eskiden oldukça popülerdi. Asık suratlı ergen isyanınızı kıyafetlerinizle, tavırlarınızla ve ot gibi uyuşturucular alarak gösterebilirdiniz. Saçınızı siyaha boyar ve şiirler yazardınız. Bu şekilde davranmanın kendinizi normal, toplumsal olarak bastırılmış, uyumlu çocuklar sürüsünden ayırıp ve öne çıkaracağını düşünürdünüz. Farklı ve özel olabilirdiniz. Aileniz iş bulmakta ya da iyi yerlere gelmekte zorlanacağınızdan endişe edebilirdi ama nihayetinde bu süreç gelip geçici olurdu. Herkes eninde sonunda bu evreyi geçip yetişkin hayatlarına doğru ilerlerdi.

Günümüzde ise gençler kendilerini ifade etme ve isyan etme biçimi olarak transseksüelliği seçiyor. Kullandıkları uyuşturucular da ot ve alkol değil, karşı cinsiyet hormonları… Maalesef bunları elde etmek için sadece birkaç kuruşa ihtiyaçları var. İnternetten alışveriş yapabilir ya da bir üniversite kampüsü kliniğine veya Planlı Ebeveynlik'e (Planned Parenthood- nüfus planlaması, doğum kontrolü ve cinsiyet değişimi ile ilgilenen, LGBT aktivizmi güden kuruluş) başvurabilirler.

“Biraz testosteron alın ve erkeksi olun!” “Biraz östrojen alın ve toplumsal erkeklik beklentilerini bir kenara bırakıp kendiniz olun!” “Başka biri olabilirsiniz!” Gençler bu gibi sözlerle baştan çıkarılıyor. Günümüzün bu uyuşturucuları, trans olduğunu sanan gençler için bir şekilde hayat kurtarıcı oldukları iddiasıyla gençlere açıkça pazarlanıyor. Sırf canı istedi diye trans olduğunu iddia eden çocuğum için bu uyuşturucuların nesi hayat kurtarıcı? Kendini non-binary (iki cinsiyeti de reddeden, cinsiyetsiz olduğunu iddia eden kişi) göstermek için sağlıklı cinsel organlarını kesmenin neresi hayat kurtarıcı?

Gençler, karşı cinsiyet hormonlarının kendilerini ifade etmenin zararsız bir yolu olduğunu sanıyor.

İlaç şirketleri ve cinsiyet klinikleri bu yolda ilerlemekten heyecan duyuyor; toplumun onayıyla ilaçlara kolaylıkla erişim sağlayabilen değişken fikirli ve otizmli gençlerden elde edecekleri çok fazla kâr var. Sosyal olarak trans olduğunu açıklamak (transseksüel ameliyatı geçirmeden sosyal hayatta trans olduğunu duyurmak), gençleri bu modaya alıştıran bir çeşit uyuşturucudur. Bu alışma süreci akabinde ömür boyu tıbbi bakıma muhtaç birer hasta oluverirler.

Sonuç olarak, bugünün çocukları kendileriyle barışık olmak yerine bedenlerini geçici ve asılsız yanılsamalarına uyacak şekilde değiştirme fikrini tamamen benimsemiş durumdalar. Hormon alarak kelimenin tam anlamıyla karşı cinse dönüşebileceklerini sanıyorlar. Gençlerin hayatlarını değiştiren "tedaviler" için bilgilendirilmiş onam* verme becerileri konusunda çok sayıda insanın endişelerini dile getiriyor olmasına ve trans olduğunu söyleyen birçok kişiye otizm veya dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) teşhisi konuyor olmasına rağmen, doktorlar çocuklukta hiçbir cinsiyet karmaşası öyküsü olmasa bile gençlere translığı teşvik edecek ve ilaçlar reçete edecekler, tıpkı oğluma yaptıkları gibi...

Bu gereksiz ilaçlar ve prosedürler uyuşturuculardan farksızdır; gençlerin isyanını temsil eden ve/veya sosyal beceri problemleri yaşayan yalnız gençlerin kalabalığın arasından sıyrılmak için buldukları umutsuz girişimlerdir. Transseksüellik, asosyal oğlumu başka türlü davet edilmeyeceği bir sosyal çevreye soktu. Orada sevgi yağmuruna tutuldu ve sonunda aradığı ilgiyi gördü. Hatta bir kız arkadaşı bile oldu ve kendine trans kadın dediği için lezbiyen ilişki içinde olduğunu söyledi.

Bu yapılanlar, savunmasız çocuklara zorbalık yapmak ve daha iyi bir yaşam vaadiyle yalan söylemekten başka bir şey değildir! İlaçlarla beyinlerine, kalplerine, kemiklerine, bağışıklık sistemlerine, cinsel fonksiyonlarına ve tabii ki doğurganlıklarına verdikleri zarar da cabası!

Çocuklar deney yapmayı, yeni şeyler denemeyi severler. Zihinleri ve bedenleri çeşitli gelişim aşamalarından geçerken onları korumak için sınırlar ve koruyucu önlemler oluşturmak yetişkinlerin ve toplumun görevidir. Bir insanı yaşarken öldüren, vücudunu mahveden bu ilaçlara karşı hiçbir şey yapılmıyor. Hatta bugünün dünyasında savunmasız gençlerimizin hayatlarını değiştiren maddelerle oynamaları teşvik ediliyor ve hatta kutlanıyor. Buraya nasıl geldik? Ve en önemlisi, bunu nasıl durduracağız?

 

*Bilgilendirilmiş rıza/onam/onay, kendilerine bir müdahale uygulanacak olan kimselerin, müdahalenin uygulayıcılar tarafından kapsamlıca bilgilendirildikten sonra müdahale edilmesini kabul etmesidir. Bu bilgilendirmede yöntemin hangi çalışmalarla elde edildiği, çalışmalarda kimlerin denek olduğu, vaadedilen faydalari ve bunların olasılığı, ihtimal dahilindeki riskler ve bunların olasılığı, alternatif tedavi yöntemlerinin neler olduğu, bu alternatifler içinde neden söz konusu müdahalenin uygulama için seçildiği gerekçeleriyle açıklanmalıdır. Bununla beraber, müdahalenin kendisine uygulanacağı kişinin bu açıklamaları anlayıp değerlendirebilecek zihinsel olgunluğa sahip olması ve yasal olarak hukuki eylem gerçekleştirebilecek olmasi gerekir. Şayet kişi yasal olarak reşit değilse veli/vasi bu açıklamanın muhatabıdır. Reşit olmamakla birlikte anlayacak olgunlukta olan kişilere açıklama yapılır fakat onların rızası geçerli değildir. Ayrıca bilgilendirilmiş rıza gösterecek kimsenin zihinsel olgunluk ve hukuki eylem yapabilme özelliklerinin yanı sıra baskı altında olmadan hür iradesiyle karar vermesi gerekir.