Hem alzheimer annesinin hem de trans kızının nöbetini tutan kadının çaresizliği

'Alzheimer hastalığı annemi yavaş yavaş benden çalarken, transseksüellik de aynı şekilde kızımı yiyip bitiriyor.'
Hem alzheimer annesinin hem de trans kızının nöbetini tutan kadının çaresizliği

 

Erişim Tarihi: 25.03.2023

Kaynak: pitt.substack.com
 

Rahatsız bir sandalyeye oturdum, ona güç vermek için elini tutarken bedenim başucunda kamburlaştı.Normalde boş bakan gözleri, yalvarırcasına doğrudan benimkilere bakıyordu. Elimi sıktı. Küçük bir acı çığlığı attı. Onu yatıştırmak için alnındaki saçlarını düzelttim: "Her şey yoluna girecek, sana söz veriyorum. Birkaç dakika daha güçlü ol. Artık acımaması için sana ilaç vereceğiz."

On saatimi bu pozisyonda, ilaçların gelmesini bekleyerek ve çaresiz hissederek geçirdim. Ona bazı ayetler okudum. Çocukluğumdan şarkılar söyledim. Onu sevdiğimi söyledim. Çarşafını düzelttim ve süngerle yudum yudum su içirdim.

Bu, altı yıldır Alzheimer hastası olan annemle geçirdiğim sondan ikinci gündü. Durumu hızla kötüleşmişti. Bize annemin 1-2 günü kaldığını söylediler. Morfin sipariş edilmişti ama henüz gelmemişti. Annem gözle görülür bir şekilde acı çekiyordu. Bununla birlikte bu nöbeti tutarken, kendimi ne kadar yürek parçalayıcı bir konumda bulduğumu fark ettim. Sadece annemi kaybetmiyordum, aynı zamanda kızımı da kaybediyordum.

"Alzheimer annemi yavaş yavaş benden çalarken, transseksüellik de aynı şekilde kızımı yiyip bitiriyor."

Alzheimer annemi yavaş yavaş benden çalarken, transseksüellik de aynı şekilde kızımı yiyip bitiriyor. Sinsi, agresif ve yaygın bir hastalık bu. Kızımın bilişsel yeteneklerini etkiliyor. Gerçekle hayali birbirinden ayırmasına engel oluyor. Kızım artık mantıklı düşünemiyor. Geçmişinden kendisine uygun olan şeyleri seçip alıyor ve diğer her şeyi unutuyor ya da yok sayıyor. Transseksüelliğin kızımın etrafını saran birçok dokunacı var ve translık öncesi her şey kızım için anlamını yitirene kadar bu dokunaçlar onu sıkıştırmaya devam edecek.

Kızım için tuttuğum nöbet onun yatağının başında değil. Zihnimde. Dua ediyorum. O unutmuş gibi yapsa da ben onun çocukluğunun her anını hatırlıyorum. Olgunlaşıp bu durumdan kurtulana kadar yeterince güçlü olmasını diliyorum. Varlığımın her zerresi onun sağlıklı olması için can atıyor. Onun için elimden gelenin en iyisini yapmaya devam ediyorum; hastalandığında onunla ilgileniyor, gelecekteki eğitimi için planlar yapıyor ve başarılarını alkışlıyorum.

Ama annem için tuttuğum nöbetin aksine, kızım için tuttuğum nöbette ilaçların asla gelmemesini umuyorum.