Finlandiyalı psikiyatrist, çocuklara transseksüel ameliyatlarının yapılmasını eleştirdi

Finlandiya'nın önde gelen psikiyatristlerinden Dr. Riittakerttu Kaltiala, pediatrik cinsiyet müdahalelerine ilişkin ciddi endişelerini aktararak 'cinsiyet değiştirme olayının kontrolden çıktığını' yazdı.
Finlandiyalı psikiyatrist, çocuklara transseksüel ameliyatlarının yapılmasını eleştirdi

 

Erişim tarihi: 21.12.2023

Kaynak: lifesitenews.com

 

Finlandiya'nın önde gelen ergen psikiyatristlerinden biri, popüler transgenderizm çılgınlığı hakkında konuştu ve kendi mesleki deneyimlerine dayanarak, gençlerin sosyal bulaşma etkisiyle başka bir cinsiyette oldukları yanılgısına kapıldığı, cerrahi ve kimyasal müdahalelerin çocukları her zamankinden daha fazla sıkıntıya soktuğu ve transgender yanlısı kuruluşların gerçekleri kabul etmeyi reddettiği konusunda uyarıda bulundu.

Free Press tarafından 30 Ekim'de yayınlanan bir mektupta Dr. Riittakerttu Kaltiala, kendi deneyimlerini ve pediatrik cinsiyet müdahalelerine ilişkin ciddi endişelerini aktararak "cinsiyet değişimi olayının kontrolden çıktığını" yazdı.

Kaltiala, "Tıbbi kuruluşların hastaları koruyan standartları korumak adına artık siyasetin ötesine geçmesi gerekiyor," dedi. "Tıp uzmanları her yerde geçerli tek bir cevapları olduğunu ya da hayatın tüm acılarına çare bulduklarını söylemeye başladıklarında, bu hepimiz için bir şeylerin çok yanlış gittiğine dair bir uyarı olmalıdır."

Finlandiya'nın Tampere Üniversite Hastanesi'nde ergen psikiyatrisi bölümünde baş psikiyatrist olarak görev yapan ve 230'dan fazla bilimsel makale yayınlayan Kaltiala, son yıllarda ergen psikiyatrisindeki "dramatik gelişmeyi" ayrıntılı bir şekilde anlattı.

Transgender ideolojisinin yaygın bir şekilde kabul gördüğünden bahseden Kaltiala, bu kabulün kısmen 2011 yılında Hollandalı klinisyenler tarafından hazırlanan ve ergenlik engelleyici ilaçlar verilen cinsiyet disforik çocukların (çoğunlukla erkek) "karşı cinsin bir üyesi olarak geliştiklerini" öne süren etkili bir raporla teşvik edildiğini ifade etti. Ayrıca, transseksüel ameliyatlarıyla sakatlamanın bir "insan hakkı" olduğunu iddia eden eş zamanlı bir "aktivist harekete" de işaret etti.

"Tüm bunlara yanıt olarak, Finlandiya'da Sosyal İşler ve Sağlık Bakanlığı ulusal bir pediatrik cinsiyet programı oluşturmak istedi," diye yazdı Free Press. "Bu görev, halihazırda yetişkinler için cinsiyet kimliği hizmetleri sunan iki hastaneye verildi."

Kaltiala, 2011 yılında kendi bölümünün kendi programını açmasının ardından hastanesinin pediatrik cinsiyet programının başına geçti.

Kaltiala, bölümüne akın eden hastaların yüzde 90'ının 15 ila 17 yaşlarında kızlardan oluştuğunu ve bunların büyük çoğunluğunun otizm spektrumunda olmak üzere ciddi psikiyatrik koşullarla başvurduğunu ifade etti.

Kaltiala, kızların genellikle ergenlik dönemine kadar cinsiyet disforisi ifade etmediklerini ve "trans" iddialarının sıklıkla internette gördükleri transseksüel içerikler, akranları arasındaki sosyal bulaşma veya LGBT kuruluşlarının tavsiyeleriyle bağlantılı olduğunu söyledi.

Cinsiyet değiştirme
Finlandiya'nın önde gelen psikiyatristlerinden Dr. Riittakerttu Kaltiala, "cinsiyet değiştirme olayı kontrolden çıktı" dedi.

Kaltiala, çocuklara yönelik hormonal müdahalelerin zararlı sonuçlar vermeye başladığını ve kız çocuklarının hormon ilaçlarını aldıktan sonra hayatlarının parçalandığını gördüklerini söyledi.

Ancak endişelere rağmen ve hatta Kaltiala ve bazı meslektaşları 2015 yılında bir makalede uyarıda bulunduktan sonra bile, alanlarının "tanımladığımız sorunları kabul etmek" yerine "bu tedavileri genişletmeye daha kararlı hale geldiğini" söyledi.

Bunun yanı sıra, ABD'de klinisyenlerin “cinsiyet onaylayıcı bakım” adı altında cinsiyet değişimini teşvik eden yeni bir modeli benimsediklerini belirterek, bu standardın "klinisyenleri bir çocuğun trans iddiasını doğrudan kabul etmeye çağırdığını..." söyledi.

İdeolojiyi sorgulayan doktorların "organize karalama kampanyalarına ve kariyerlerine yönelik tehditlere maruz kaldıklarını" ve birçoğunun korkutularak susturulduğunu ifade etti.

Her şeye rağmen Kaltiala ve meslektaşları şahit oldukları vakaların daha fazla araştırılması için baskı yaptı. Kaltiala, 2015 yılında ülkesinin Sağlık Hizmetlerinde Tercihler Konseyi'nden (COHERE) "reşit olmayanlarda cinsiyet disforisinin tedavisi için ulusal kılavuzlar oluşturmasını" istediğini ve 2018 yılında meslektaşlarıyla birlikte bu talebi yenilediğini söyledi. Bu talep kabul edildi ve 2020'de COHERE bulgularını yayınlayarak cinsiyet ideolojisi yanlısı modelin "önyargılı ve güvenilmez" olduğu sonucuna vardı.

"Biraz zaman aldı ama kendimi haklı çıkmış hissettim," dedi Kaltiala. Finlandiya'nın incelemesini Birleşik Krallık, İsveç ve diğer ülkeler tarafından yapılan benzer incelemeler takip etti.

Ancak Kaltiala, özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde mücadelenin henüz bitmediğine dikkat çekti.

Kaltiala, çocukların sözde cinsiyet kimliklerini "bildiklerini" ve bu konuda onaylanmaları gerektiğini varsayan ABD modeline ilişkin ciddi endişelerini dile getirdi ve Amerikan Çocuk Doktorları Akademisi'nin (AAP) "meslektaşlarım ve benim teşvik ettiğimiz mesaja aktif olarak düşmanca davrandığını" söyledi.

Ayrıca, Amerikalı cinsiyet klinisyenlerinin "cinsiyeti tıbbileştirme"yi teşvik etmek için cinsiyet hoşnutsuzluğu yaşayan gençlerde görülen intihar riskini abartmalarından "rahatsız" olduğunu, bunun "son derece etik dışı" bir uygulama olduğunu söyledi.

"Tıp, hastalara zarar veren tehlikeli grupların düşüncesinden muaf değildir" diyen Kaltiala, ‘’kadınların, genellikle terapistlerin telkinleri nedeniyle, cinsel istismara ilişkin anılarını geri kazandıklarına inanmaya başladıklarını’’ söyledi.