Cinsiyet değiştirmek için hormon ilaçları kullananlarda ölüm oranları

Çalışma sonuçlarına göre, transseksüel grup içinde toplam ölüm oranı %51 daha yüksektir. Bu artışın ana nedenleri intihar, AIDS, kalp hastalıkları ve madde bağımlılığıdır.
Cinsiyet değiştirmek için hormon ilaçları kullananlarda ölüm oranları

 

Makalenin Orjinal Başlığı: A long-term follow-up study of mortality in transsexuals receiving treatment with cross-sex hormones

Başlığın Çevirisi: Karşı cinsiyet hormonları ile tedavi gören transseksüellerde mortalite üzerine uzun süreli bir takip çalışması

Özet

Bu çalışma, uzun süreli karşı cinsiyet hormon tedavisine maruz kalan transseksüellerin ölüm oranlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, erkekten kadına (MtF) ve kadından erkeğe (FtM) dönüşen transseksüelleri incelemek amacıyla yapılmış bir kohort çalışmasıdır.  

Bu kohort çalışması, bir üniversite cinsiyet kliniğinde en az 1 yıl boyunca takip edilen 966 MtF ve 365 FtM transseksüeli içermektedir. Çalışmanın ortalama takip süresi ise 18.5 yıldır. Çalışmada, bu bireylerin toplum genelindeki ölüm oranları ile karşılaştırılmak üzere, ölüm verileri ve standartlaştırılmış ölüm oranları kullanılmıştır. 

Çalışma sonuçlarına göre MtF grup içinde toplam ölüm oranı, genel nüfusa göre %51 daha yüksektir. Bu artışın ana nedenleri intihar, edinilmiş bağışıklık yetmezliği sendromu (HIV/AIDS), kardiyovasküler hastalıklar, madde bağımlılığı ve bilinmeyen nedenlerdir. Kanser sebebiyle görülen toplam ölüm riskinde bir artış gözlemlenmemiştir ancak akciğer ve hematolojik kanser ölüm oranları yüksektir. 

Mevcut etinil estradiol (bir çeşit doğum kontrol ilacı) kullanımı, kardiyovasküler ölüm riskinde bağımsız olarak üç kat artış ile ilişkilendirilmiştir. FtM transseksüellerde ise toplam ölüm ve neden-spesifik ölüm oranları genel nüfustan anlamlı olarak farklı değildir. 

Bu çalışmada, karşı cinsiyet hormonlarının potansiyel riskleri değerlendirilmiş ve hormon tedavisi gören MtF transseksüellerin genel nüfusa oranla daha yüksek ölüm oranına sahip oldukları ortaya çıkmıştır. MtF bireylerde etinil estradiol kullanımının kardiyovasküler ölüm riskini artırdığı gözlemlenmiştir. 

Kaynak: Asscheman, H., Giltray, E. J., Megens, J., de Ronde, W., & Trotsenburg, M. A. (2011). A long-term follow-up study of mortality in transsexuals receiving treatment with cross-sex hormones. European Journal of Endocrinology, 164(4), 635–642. https://doi.org/10.1530/EJE-10-1038

Anahtar Kelimeler: karşı cinsiyet hormonu, transseksüel, ölüm, inithar, HIV, AIDS