Eski trans, cinsiyet değiştirme sürecinde nasıl kandırıldığını anlattı: 'Sadece göğüslerimin gitmesini istiyordum'

Eski trans Camille Kiefel, kendisinin ve diğer transseksüel ameliyatı mağdurlarının, cinsiyet değişimini teşvik eden doktorlar tarafından göz ardı edildiklerini söylüyor.
Eski trans, cinsiyet değiştirme sürecinde nasıl kandırıldığını anlattı: 'Sadece göğüslerimin gitmesini istiyordum'


Kaynak: dailysignal.com
Erişim tarihi: 21.03.2024

Eski trans Camille Kiefel, kendisinin ve diğer transseksüel ameliyatı mağdurlarının, cinsiyet değişimini teşvik eden doktorlar tarafından göz ardı edildiklerini söylüyor. Daily Signal haber sitesinden Mary Margaret Olohan'a konuşan Kiefel: "Çocukluk travmalarıyla mücadele ettim. Altıncı sınıftayken en iyi arkadaşım erkek kardeşi tarafından tecavüze uğramıştı." dedi.

Kiefel gibi cinsiyet değiştirmeyi deneyen ancak daha sonra böyle bir girişimin imkansız olduğunu fark ederek esas cinsiyetine dönen kişilere detrans deniyor. Kiefel gibi bireylerin çoğu, radikal toplumsal cinsiyet ideolojisi uğruna biyolojik gerçekleri görmezden gelen doktorlar ve terapistler tarafından geri dönüşü olmayan hormonal ilaçlar ve cerrahi prosedürler için kandırıldıklarını söylüyor. Kiefel: "Benim için bu, savunmasız olmaktan korkmak ve kendimi korumak istemekti" diyor ve ekliyor: “Anime manga okurken kendimi erkek karakterlerle özdeşleştirmeye başladım... Kadın kimliğimi reddetmeye, daha erkeksi giyinmeye, erkekler görmesin diye göğüslerimi ve kalçalarımı saklamaya çalıştım.”

Kiefel, babası yaşındaki erkeklerin onun yaşındaki kızlarla nasıl cinsel içerikli konuştuğu hakkında babasından dinlediği hikayelerin de onu bu yola soktuğunu doğruladı. "26 yaşındayken bir 'cinsiyet onaylayıcı bakım' terapistine gittim ve sonra nonbinary (iki cinsiyeti reddeden) olduğuma inanmaya başladım ve sonra 30 yaşındayken cinsiyet değiştirme ameliyatı oldum" diyen Kiefel: "Çılgınca olan şey, beni doğada var olmayan nonbinary isimli bir cinsiyete geçirmiş olmaları" dedi.  

Kiefel bu durumu: "Birçok insan için nonbinary olmanın özgürleştirici mantığı ‘Ben sadece kendim olabilirim ve cinselleştirilmiyorum’ düşüncesidir" diye açıkladı. Bunun kadın çalışmaları derslerinde öğrendiği bir fikir olduğunu da belirten Kiefel: “Cinsiyet ideolojisi bunu gerçekten benimsedi. Burada üçüncü bir cinsiyet olabileceğiniz fikri vardı.” dedi.

“Ne istediğimi bilmiyordum. Sadece göğüslerimin gitmesini istiyordum." diyen Kiefel, çift mastektomi (sağlıklı göğüslerin alındığı transseksüel ameliyatı) için onay sürecini anlatırken: "Cinsiyet ideolojisi, hem trans olup hem de travma yaşayabileceğinizi söylüyor. Travma nedeniyle cinsiyet değiştirmek isteyen insanları hesaba katmıyor... Bu kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet." dedi.

Detrans
Eski trans Camille Kiefel, cinsiyet değiştirme sürecinde nasıl kandırıldığını anlattı: "Sadece göğüslerimin gitmesini istiyordum"

Cinsiyet değiştirme sürecinde aldığı onayı ise şöyle açıkladı: "Üstelik cinsiyet terapistine arkadaşımın başına gelenleri anlattım ama hiç geri adım atmadılar."  

Kiefel: "Ameliyattan sonra birçok fiziksel sağlık sorunuyla uğraştım. Doktorlar ilk başta beni ciddiye aldılar ama sonra bunun psikosomatik ateş olduğunu düşünerek umursamaz oldular." dedi.

Doktorlar tarafından reddedilen Kiefel, meseleyi kendi eline aldı ve bir naturopath (doğal iyileştirme teknikleri uygulayan terapist) ile çalışmaya başladı. "Diyetime eti ve diğer bazı bütünsel tedavileri geri eklemeye başladım ve birdenbire 'vay be' dedim, ruh sağlığım iyiye gidiyor!"

Kiefel: "Tek yapmam gereken fiziksel sağlığımı ele almaktı ama kimse bunu yapmıyordu çünkü... Depresyondasınız ... Beni sadece akıl hastalığıyla uğraşan biri olarak görüyorlardı." dedi. Olohan ise Kiefel'e hatayı fark ettikten sonra cerrahlarla temasa geçip geçmediğini sorduğunda detrans, zamanını boşa harcıyormuş gibi davranan bir doktora maruz kaldığını söyleyerek: "O doktorlara ulaşma konusunda kendimi rahat hissetmiyorum" dedi.

"Bence pek çok detrans, reddedilmiş gibi hissediyor. Bunun cinsiyet yolculuklarının bir parçası olduğuna inandırılan pek çok detrans tanıyorum." diye ekledi. Günümüzde birçok detrans, doktor ve terapistleri kendilerini acımasız cinsiyet değiştirme deneylerine yönlendirmekle suçlayarak tıp kurumuna dava açıyor.

Olohan, Kiefel'e: "Bu sözde ‘cinsiyet olumlayıcı bakımın’ ve tıbbi müdahalelerin bir parçası olmayı düşünen doktorlara ve terapistlere ne söylemek istersiniz?" diye sordu.  

Kiefel: "Ciddi ruh sağlığı sorunlarıyla mücadele eden hiç kimsenin bu ameliyatlardan herhangi birini yaptırmadığından emin olun" dedi ve ekledi: "Ruh sağlıklarını kontrol altına almaları gerekiyor. Özellikle cinsel travma geçmişi olan kadınlar… Bu kadınlardan çok sayıda cinsiyet değiştiren var... . Bu kısmen bir kaçış ve kendini korumak üzere yapılıyor.” dedi. Olohan: "Detranslara yardım etmek isteyen daha fazla tıp uzmanına ihtiyacımız var gibi görünüyor." dedi. Kiefel de ona katılarak: "Evet, öyle" dedi.