Çocukları hedef alan grooming (ayartma) nedir ve belirtileri nelerdir?

Grooming (ayartma), bir kişinin cinsel istismar amacıyla bir çocuğun ve bazen ebeveynlerinin güvenini kazanması ve böylelikle istismara zemin hazırlamasıdır.
Çocukları hedef alan grooming (ayartma) nedir ve belirtileri nelerdir?

 

Erişim tarihi: 11.05.2023

Kaynak: raisingchildren.net.au

 

Ayartma (grooming), bir kişinin cinsel istismar amacıyla reşit olmayan bir çocukla ve bazen ebeveynleri, bakıcıları ve çevresiyle duygusal bağ ve güven ilişkisi kurmak için başvurduğu eylem veya davranışları ifade eder. Çocuğun çekingenliği azaltılarak ve ailenin güveni kazanılarak istismara zemin hazırlanır. Ayartma haftalar, aylar ve yıllar boyunca bir çocuk veya aile ile güvene dayalı bir ilişki kurmayı içerir. Bu durum, ayartma yapan kişinin çocukla giderek daha fazla zaman geçirmesini sağlar. Bu süre içinde cinsel istismar için fırsat kollanır. 

Günümüzde bu yöntem, cinsiyet karmaşası yaşayan çocuklara transseksüelliğin cazip gösterilmesi için de kullanılmaktadır. 

Tüm çocuklar istismara karşı güven içinde büyüme hakkına sahiptir. Çocuklarla ayartma hakkında konuşmak ve çocukları cinsel istismardan korumak, çocukların büyümesine ve gelişmesine yardımcı olan güvenli ortamlar yaratmanın bir parçasıdır.

 

Çocukların ve gençlerin ayartmaya maruz kaldığına dair işaretler

Ayartma belirtilerinin çoğu normal yetişkin-çocuk ilişkileri gibi görünebilir, bu yüzden hazırlığın fark edilmesi zordur. Bir şeyler doğru gelmiyorsa, içgüdülerinize güvenmeniz, işaretleri izlemeniz ve çocuğunuzun davranışlarına dikkat etmeniz önemlidir. 

Aşağıdaki işaretler çocuğunuzun ayartmaya maruz kaldığını gösterebilir.

Çocuğunuz:

 • Belirli bir yetişkin veya büyük çocuk hakkında çok konuşur veya onlarla çok zaman geçirmek veya yalnız görüşmek istiyorsa,
 • Kendisinden çok daha büyük biriyle ilişkisi yaşıyorsa,
 • Okulu veya spor faaliyetlerini aksatıyorsa,
 • Arkadaşlarıyla daha az zaman geçiriyorsa veya arkadaş gruplarını aniden değiştirdiyse,
 • Odasında yalnız başına daha fazla zaman geçiriyorsa,
 • Yeni oyuncaklar, kıyafetler, mücevherler veya elektronik eşyalar gibi açıklanamayan hediyeler alıyorsa ve hediyelerin nereden geldiği hakkında konuşmak istemiyorsa,
 • Ne yaptığı hakkında konuşmak istemiyor ya da bu konuda yalan söylüyorsa,
 • Size günlerini anlatmayı ya da tavsiyelerinizi sormayı bıraktıysa, cinsel istismar için yavaş yavaş ayartılıyor olabilir.
Ayartma
Grooming (ayartma), bir kişinin cinsel istismar amacıyla bir çocuğun ve bazen ebeveynlerinin güvenini kazanması ve böylelikle istismara zemin hazırlamasıdır. 

Birinin ebeveynleri ayarttığına dair işaretler

Ayartma genellikle bir çocukla yalnız zaman geçirmek için çocuğun ailesinin veya bakıcılarının güvenini kazanmayı da içerir. İstismarcı, çocuğun ailesiyle yakın ilişki içinde gibi görünebilir; bu nedenle fark edilmesi zor olabilir. Bir şeyler doğru gelmiyorsa, içgüdülerinize güvenmeniz ve işaretleri izlemeniz önemlidir.

Aşağıdaki işaretler, birisinin çocuğunuza cinsel istismarda bulunmak amacıyla sizi veya ailenizi gözetlediğini gösterebilir.

İstismarcı:

 • Sosyal sınırlarınızı aşar; örneğin, çocuğunuzun doğum günü partisine davetsiz olarak bir hediye ile gelebilir.
 • Çocuğunuzu spora, kampa veya diğer aktivitelere götürmeyi veya çocuğunuza bakıcılık yapmayı teklif edebilir.
 • Çocuğunuza danışmanlık yapmayı, bireysel olarak koçluk yapmayı vb. teklif edebilir.
 • Aileniz için hediyeler satın alır.
 • Aileniz için bahçe işleri veya tamirat gibi işler yapmayı teklif eder.
 • Çocuğunuzun aktivitelerine, refahına, okul notlarına veya çocuğunuzun hayatının diğer alanlarına ilgi gösterir.
 • Ailenize ve ebeveynliğinize iltifat eder.
 • Sizinle flörtöz veya romantik bir ilişki başlatmaya çalışır.
Grooming
Çocuğunuzu ayartmak isteyen bir istismarcı, güveninizi kazanmak için çeşitli yollara başvurabilir.


Ayartma işine kimler karışmış olabilir?

Herkes bu davranışta bulunabilir. Bu kişiler her iki cinsiyetten olabilir. Bu kişiler arasında büyük çocuklar, akrabalar, aile dostları, yabancılar, profesyoneller, spor koçları, erken çocukluk eğitimcileri ve okul öğretmenleri yer alabilir.

 

Ayartma nasıl ve nerede gerçekleşir?

Ayartma yüz yüze veya çevrimiçi olarak gerçekleşebilir. Yüz yüze gerçekleşirse, kişi bir çocuğu ve çocuğun ailesini tanımanın yollarını arar. Çocuğu gezilere götürmeyi teklif edebilir.

Çevrimiçi olarak gerçekleşirse, istismarcı, çocukla aynı yaşta bir çocukmuş gibi veya bir ünlü gibi davranabilir. İstismarcı, çocukla ilişki kurmak için anlık mesajlaşma, çevrimiçi sohbet ve benzeri yöntemler kullanabilir.

Çocuklar ve gençler cinsel istismara maruz kaldıklarını size her zaman söylemezler ya da söyleyemezler. Bu nedenle çocuğunuzun davranışlarında ve duygularında cinsel istismar belirtilerini izlemeniz gerekebilir.

Cinsel istismar
İnternet üzerinden gerçekleştirilen ayartmalarda, istismarcı kişi bir çocuk veya ünlü gibi davranabilir.

Birinin bir çocuğu ayarttığından endişeleniyorsanız ne yapmalısınız?

Ayartma çoğu zaman açık değildir. Ayartma davranışında bulunan kişiler, çocukların ve ailelerin güvenini ve saygısını kazanmak için çok çalışırlar. Bu nedenle, bir şeyler doğru gelmiyorsa içgüdülerinize güvenmeniz önemlidir. Daha fazla bilgi edinene kadar çocuğunuzu endişelendiğiniz kişiden uzak tutmak iyi bir fikirdir.

Dikkat edilmesi gerekenler:

 • Kendinizin veya çocuğunuzun ayartmaya maruz kaldığına dair işaretlere dikkat edin.
 • Şüphelendiğiniz kişinin çocuğunuzla yalnız kalmasına izin vermeyin.
 • Şüpheleyndiğiniz kişinin aileniz için iyilik yapmasına izin vermekten kaçının.
 • Şüpheleyndiğiniz kişiyi tanıyan diğer ailelere, o kişiyle olan ilişkilerinin nasıl olduğunu sorun.
 • "A'nın senin etrafındaki davranışlarını beğeniyor musun?" veya "B amca Instagram paylaşımlarını çok beğeniyor." gibi sorular ve yorumlarla çocuğunuzun o kişi hakkında ne hissettiğini öğrenin.
 • "Seni endişelendiren bir şey var mı?" veya "İyi misin?" gibi sorular sorarak çocuğunuzu konuşmaya teşvik edin.

Bu önlemler, çocuğunuzu güvende tutmak için mümkün olan en iyi kararları vermenize yardımcı olabilir.

Bir çocuğun cinsel istismara maruz kaldığından veya ayartıldığından şüpheleniyorsanız, endişelerinizi yetkililere bildirin.