Cinsiyet değiştirdikten sonra pişman olup esas cinsiyetine dönen eski trans Ritchie ile röportaj

Bir dönem transseksüel kadın olarak yaşayan Ritchie, genç yaşta transseksüel olduğuna inanarak cinsiyet değiştirdikten sonra bunun hata olduğunu fark edip esas cinsiyetine geri döndü.
Cinsiyet değiştirdikten sonra pişman olup esas cinsiyetine dönen eski trans Ritchie ile röportaj


Kaynak: detransvoices.org
Erişim Tarihi: 06.12.2022

Yaş 35, Erkek
BİRLEŞİK KRALLIK
Röportaj Tarihi: Şubat 2022

Hobiler, ilgi alanları ve/veya en sevdiği okul dersleri:

Geek (tipik olarak bir hobi veya entelektüel arayışa takıntılı ve meraklı olmak) kültürü, tarih, uzun forum tartışmaları, şiir

Hayalindeki iş / kariyer:

Kendi hayvan barınağını işletmek

En sevdiği alıntı:

"Ve kendi ışığımızın parlamasına izin verdikçe, farkında olmadan diğer insanlara da aynısını yapma izni veririz." - Marianne Williamson

Cinsiyet değiştirme ve değişimden vazgeçme tarihçesi

Kendini ilk kez transseksüel olarak gördüğü yaş: 24
Karşı cinsiyet hormonlarına ilk başlama yaşı: 26
İlk cinsiyet değiştirme ameliyatını olduğu yaşı: 31
İlk cinsiyet değiştirme ameliyatı: Skrotal greft (penisin altında yer alan yumurtalıkların bulunduğu kese dokusunun yeni organ yapımında kullanılması) ve penil inversiyon (penisin alındığı ve vajinaya dönüştürüldüğü transseksüel ameliyatı).
Transseksüel olmayı bıraktığı yıl: 2020

Bir dönem transseksüel kadın olarak yaşayan Ritchie, pişman olup esas cinsiyetine geri döndü. 

Çocukluk dönemi ve cinsiyet değişimi

Transseksüel olmadan önce, hayatınızın erken dönemlerinde erkekler ve kadınlar hakkında veya cinsiyet ve cinsellik hakkında aldığınız bazı mesajlar nelerdi? Bunlar hakkındaki inançlarınız nelerdi?

“Duygular kadınların alanıdır”, babamın ünlü bir sözüdür. Hem erkeklere hem de kadınlara karşı son derece katı ve aşağılayıcı bir aile ortamında büyüdüm. Erkek olduğum halde duygularımı fark ediyordum, ama kimse bana bunun insanlığın gereği olduğunu söylemedi. Duygularımla ve babamın bu manipülasyonlarıyla küçücük yaşta baş başa kaldım. Cinsiyetimle ilgili kafa karışıklığı yaşıyordum ve ailem tarafından reddedilmekten çok korkuyordum

Transgender (cinsiyetine belli yollarla müdahalede bulunup bir diğer cinsiyete bürünen kişi), cinsiyet disforisi (cinsiyetten duyulan hoşnutsuzluk) ve cinsiyet değişimi konularını nasıl öğrendiniz? Sizi bu kavramlara çeken şeyin ne olduğunu düşünüyorsunuz?

23 yıllık hayatımda ilk defa başka birinin cinsiyet değiştirdiğine şahit olmuştum ve Birleşik Krallık'ta bunun bir seçenek olduğunu bilmiyordum. Şahit olduğum bu hikaye vesilesiyle transseksüelliği araştırmaya başladım. Düşüncelerimi paylaşabileceğim çevrimiçi topluluklar buldum. O noktadan sonra cinsiyet değişiminin tek yol olduğuna ve beklersem pişman olacağıma ikna edildim.

Bir kişinin trans olup olmadığını nasıl anlayabileceği konusunda bilgi almak için en çok hangi kaynaklara (arkadaşlar, internet siteleri, sosyal medya siteleri, terapistler, kitaplar, vb) güvendiniz? Bu kaynaklar hangi düşüncelerin, duyguların veya içsel deneyimlerin bir kişinin trans olduğunun kanıtı olduğunu söyledi?

Doktoruma trans olduğumu söyledim. Psikiyatrik değerlendirmelere rağmen bana hiç karşı çıkmadı, çünkü çocukluğumda kız olmak için güçlü bir istek duyduğumu gösteren örnekler sunup onu ikna etmeye çalıştım. Bir erkek olarak cinsiyet kalıplarına tam olarak uymuyordum ama feminen de değildim.

Transseksüel olduğunuzun kanıtı olduğuna inandığınız ne gibi düşünceleriniz, duygularınız veya içsel deneyimleriniz oldu? Şimdi bu düşünce ve duyguların kökenleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Erken çocukluk dönemimden itibaren kız olmak için güçlü bir istek duydum. Genellikle kadın aktivitelerine ve kıyafetlerine ilgi duyuyordum. Cinsiyeti konusunda kafa karışıklığı yaşayan bir çocuktum.

Transseksüel olup olmadığını merak etmeye başlayan ya da cinsiyet değiştirip değiştirmesi gerektiğini düşünen birine ne tavsiye edersiniz?

Trans topluluğu dışındaki kaynaklara başvurun. Trans topluluğu sizi radikal bir uca çekecektir. 

Küçük yaşta cinsiyet karmaşası yaşayan Ritchie, transseksüel olduğuna ikna edilmiş.

Cinsiyet değişimi öncesi ve değişim sırasındaki terapi süreci

Cinsiyet değiştirmeyi düşündüğünüz dönemde veya değişim sürecinde bir terapistle çalıştınız mı? Terapistin söylediği veya yaptığı şeylerden yararlı olanlar ve yararsız olanlar nelerdi? Bir terapistin sizin için daha iyi bir sonuca yol açabilmek için söyleyebileceği veya yapabileceği bir şey olduğunu düşünüyor musunuz?

Uzun süreli terapi aldım. Terapistim cinsiyetimle ilgili hiçbir konuda ısrarcı olmadı ve pek çok travma ve bağlanma sorunuyla başa çıkmama yardımcı olmaya çalıştı. Genç yaşlarda cinsellik hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanın, ergen bedeni ve yetişkin cinselliğini sağlıklı kanallardan öğrenip kendine zaman tanımanın yardımcı olabileceğini düşünüyorum.

Cinsiyet disforisi tanısı aldınız mı ve bu süreç nasıldı? Teşhisinizin ne anlama geldiğine dair ne gibi inançlarınız vardı ve terapistiniz teşhis hakkında size ne dedi?

6 kez bu teşhisi aldım. 3 teşhis gerçeklere dayalıydı belki ama ciddi hatalar içeriyordu, çünkü söylediklerimi doğru düzgün dinlemiyorlardı. Bazı belirtileri dinleyip onay kutucuğuna işaret koyup geçiyorlar, detaylı inceleme yapmıyorlardı. Birileri cinsiyetimden memnun değilim desin de onu cinsiyet değiştirmeye teşvik edelim diye bekliyor gibilerdi.

Bir terapistle çalışan ve cinsiyet disforisi olan birine ne tavsiye edersiniz?

Onlarla konuşurken kendinize karşı dürüst olduğunuzdan emin olun. Onlara duymaları gerektiğini düşündüğünüz şeyleri söylemeyin. Kendinizi de onları da manipüle etmeyin.

Cinsiyet disforisi olan bir hastayla çalışan bir terapiste ne tavsiye edersiniz?

Cinsiyet disforisi başka bir şeyin belirtisidir ve her zaman translığın bir sonucu olarak ortaya çıkmaz. Hastalarınızın geçmişini ve travmalarını iyi araştırın. Disfori bu sorunların bedenselleştirilmesi şeklinde tezahür etmiş olabilir.

Transseksüel olduktan sonra pişman olup esas cinsiyetine dönen Ritchie'nin cinsiyet değiştirme aşamaları.

Translıktan vazgeçiş

Trans olduğunuzu ilk ne zaman sorgulamaya ya da kendi cinsiyetinize dönüş yapmayı ilk ne zaman düşünmeye başladınız? Hangi faktörlerin sizi artık trans olmaktan vazgeçirdiğini düşünüyorsunuz?

2018’de cinsiyet değiştirme ameliyatı olduktan sonra. İyi bir sonuç almıştım, ancak anında bir hata yaptığımı ve bunu yapmamam gerektiğini anladım. Zamanla, içine girdiğim bu bedenin sahte olduğunu ve kendim gibi hissettirmediğini fark ettim.

Esas cinsiyetine geri dönmeyi düşünmeye başlayan birine ne tavsiye edersiniz?

Ağırdan al.

Esas cinsiyetine geri dönme sürecinin bir parçası olarak karşılaştığınız bazı zorluklar nelerdir ve bu zorlukların üstesinden gelmek için kendinizi nasıl desteklediniz? Başkalarından destek aldınız mı?

Pişmanlık duymak, kendimi başarısız hissetmek, sağlığımı riske atmak ve her şeyi bitirmeyi düşünmek gibi zorluklardan geçtim. Reddit’te (bir sosyal medya platformu) detrans (cinsiyet değiştirdikten sonra pişman olup translıktan vazgeçen kişiler) topluluğunu buldum. Hayatımı onlar kurtardı. 

Kendi cinsiyetine geri dönme sürecinde olan birine ne tavsiye edersiniz?

Detransların Discord kanalına katılın!!! (Discord, bir haberleşme ağıdır; sohbet odaları ile sizi aynı konuyu tartışan ve birbiriyle tanışmayan kişilerle buluşturabilir.)

Esas cinsiyetine geri dönmüş biri olarak hayatınızda özellikle zorlayıcı veya ödüllendirici olan bir şey var mı? Bu zorluklar karşısında kendinizi nasıl destekliyorsunuz ve varsa ödüllendirici yönlerinden nasıl yararlanıyorsunuz?

Translıktan vazgeçmiş olduğum halde ömür boyu tıbbi tedavi göreceğim. Bunun için bir ödül yok. İnsanlar bunu okunduktan sonra beni unutacak, ama gerçekliğim ben ölene kadar benimle olacak.

Kendi cinsiyetine geri döndükten sonra iyi bir hayat kurmaya çalışan birine ne tavsiye edersiniz?

Ağırdan alın ve detrans olmak için acele etmeyin. Travmalarınız üzerine çalışın ve sistematik şekilde kendi cinsiyetinize dönün.

"Cinsiyet değiştirme ameliyatı olduktan sonra anında bunun bir hata olduğunu anladım."

Translığı bırakma sürecinden önce, bu süreçte ve sonrasında aldığı terapi

Translığı bırakmayı düşünürken veya bıraktığınız sırada bir terapistle çalıştınız mı? Terapistin söylediği veya yaptığı şeylerden yararlı olanlar ve yararsız olanlar nelerdi? Terapistin sizin için daha iyi bir sonuç elde etmek için söyleyebileceği veya yapabileceği bir şey olduğunu düşünüyor musunuz?

Bu konuda biriyle konuşmak için 2 yılı aşkın süredir bekliyorum.

Translığı bırakan ya da bırakmayı düşünen ve bir terapistle çalışan birine ne tavsiye edersiniz?

Risk alın ve onlara gerçekten nasıl hissettiğinizi söyleyin.

Translığı bırakan ya da bırakmayı düşünen bir hastayla çalışan bir terapiste ne tavsiye edersiniz?

Onlara trans topluluğunu karşılarına almayı isteyip istemediklerini sorun.