17 Yıl Bir Kadın Olarak Yaşadıktan Sonra Canına Tak Etti

Jeremy Bate, 17 yıl boyunca bir 'trans kadın' olarak yaşadı. Şimdi ise, kendisinden faydalandalanan sisteme ve ideolojiye karşı büyük bir öfke besliyor.
17 Yıl Bir Kadın Olarak Yaşadıktan Sonra Canına Tak Etti

 

Erişim Tarihi: 19.03.2023

Kaynak: watoday.com.au

 

Jeremy Bate, 17 yıl önce esas cinsiyetine dönüşünü sağlayacak ameliyatı geçirmeden dört ay öncesine kadar bir 'trans kadın' olarak yaşıyordu. Şimdi ise, en savunmasız olduğu dönemde kendisinden faydalandalanan sisteme ve ideolojiye karşı büyük bir öfke besliyor.

Jeremy Bate, son 17 yılını bir kadın olarak geçirdi. Ancak şimdi, hormon uygulaması ve transseksüel ameliyatının bir hata olduğuna inanıyor. 52 yaşındaki Bate, cinsiyetinin aslında hiçbir zaman değişmediğini ve asla gerçek bir kadın olmadığını söyleyerek, cinsiyetlerini sorgulayan insanlar için daha fazla destek çağrısında bulunuyor. (Jeremy Bate aslında bir erkek. Ancak 30'lu yaşlarının ortasında cinsiyet değiştirerek kadın görünümüne bürünmüş. Şimdi, 17 yıl sonra, artık canına tak etmiş ve yeniden erkek olmuş.)

Bate, yıkıcı bir ilişki deneyiminin neden olduğu cinsiyet karmaşası sonucunda 35 yaşında cinsiyet değiştirdiğini ve bu karmaşanın temelde annesinin ona hamileyken aldığı düşük karşıtı bir ilaçtan kaynaklandığını söylüyor. Ancak bunun mümkün olduğuna dair bilimsel bir fikir birliği olmadığını kabul ediyor. Bate, hiçbir zaman sevildiğini ve değer gördüğünü hissetmemiş. Yaklaşık dört ay önce cinsiyet bilimi ve ideolojisi hakkında detaylı okumalar yapmaya ve kendisine ne olduğunu sorgulamaya başlamış.

Bate bir röportajında "Çok fazla araştırma yapıyordum. Öğrenmekten kaçındığım trans meselesini sorgulamaya başlamıştım ve en başından beri bunun pompalanan bir gündem olduğunu hemen anladım. Arkasında çok az bilimsel destek vardı" diyor.

Bate, kliniklerle iletişime geçmeye, e-postalar gönderip destek hatlarından telefonlarına geri dönüş almaya çalışmış. Ancak ne bir cevap varmış, ne de ilgilenen birileri. Online transseksüel destek gruplarına sorular yöneltmiş, ancak dayatılan sözde “doğrulara” meydan okuduğu için neredeyse anında engellenmiş ve "transfobik" olmakla suçlanmış. Sonra sinirlenmeye başlamış. Kendisini yüzüstü bırakan sisteme ve ideolojik gündemler güden örgüt ve kişilere kızmış. Destek bulamadığı için öfkeliymiş.

Bate, üyesi olduğu ve kendisini bu hale getiren transseksüel destek gruplarını "kendisine sırt çevirdiğinde" şoke olduğunu belirtiyor. 

"Bu bende tehlike çanlarının çalmasına neden oluyor. Çünkü kimsenin onlardan uzaklaşmasına tahammül edemiyorlar. Benim hiçbir zaman ‘düzgün’ bir trans olmadığımı düşünüyorlar. Suçu bana atıyorlar. Çünkü insanları yanlışa sürükledikleri fikrine katlanamıyorlar. Evet, bizler hiçbir zaman tamamen diğer cinsiyetten insanlar olamayacağız; zira cinsiyet esasında değiştirilemez, değiştirilen tek şey tahrip edilen vücut parçalarıdır.

Jeremy Bate

Bate, yalnızca detransition (translıktan vazgeçip esas cinsiyete dönüş) süreci hakkında konuşmaya başladığında kimsenin kendisine yardım etmemesi ya da görmezden gelinmesi nedeniyle değil, aynı zamanda ciddi bir ilişkisinin bitmesinin ardından savunmasız olduğu bir dönemde cinsiyet değiştirmeye teşvik edildiği için de kızgın olduğunu söylüyor. Hormon uygulaması ve transseksüel ameliyatını kabul etmeden önce hiçbir zaman bir uzman tavsiyesi veya tarafsız bir danışmanlık almadığını, herkesin tek bir ideoloji ile sadece onu cinsiyet değiştirmeye ittiğini belirtiyor. 

"Kızgınım çünkü kendimi koruyamadığım bir zamanda bana bunu yaptılar. Alternatifler asla konuşulmadığı için bu hormonlara ve bu keskin ideolojiye maruz kaldım. Artık giderek daha fazla insan alternatiflerin farkına varıyor ve benim anlattığım hikaye daha yaygın hale geliyor."

İnsanlar biyolojik cinsiyetin hiçbir şey ifade etmediğine inandırılıyor. Bate de zamanında buna inandırılmış, ancak şu an bu inancı şiddetle reddediyor. Doğduğu bedende daha rahat olmasına yardımcı olacak bir danışmanlık hizmeti almış olsaydı daha iyi olacağının geç de olsa farkına varmış. 

"Cinsiyetim konusunda kafam çok karışıktı. 'Transseksüel' olma fikrine takıldım, çünkü bunun kafa karışıklığım için tek çözüm olduğuna ikna edildim. Elimde başka bir bilgi olmadığı için bu şekilde hareket ediyordum. Farklı kaynaklara ulaşıp, alternatif uygulamalar için daha fazla destek almış olsaydım, eminim ki sorgulamaya açık olurdum.”

Avustralya'daki transların sayısına ilişkin kesin bir istatistik bulunmamaktadır. Ancak 2016 nüfus sayımında "trans erkek" veya "trans kadın" olduğunu söyleyenler de dahil olmak üzere, erkek veya kadın dışında bir cinsiyete sahip olduğunu iddia edenlerin sayısı 1260’dır.

Bate, transseksüel olduğuna inanan kişileri alternatif uygulamaları araştırmaya ve doğru terapilere teşvik ediyor. 

"Kendinizi alternatif fikirlere açın, çünkü gerçekten bunun faydasını göreceğinizi düşünüyorum. Ayrıca, sorgusuz sualsiz cinsiyet değişikliğini teşvik etmek yerine altta yatan psikolojik nedenleri araştıracak gerçek bir danışmanlık hizmeti alın. Geçmişinizin ve yetiştirilme tarzınızın kapsamlı bir araştırması ile kendinizi tanıyın. Geçmiş travmalarınızla yüzleşin. Bunu yapmak gerçekten çok önemli."

Bate, annesinin karnındayken verilen hormonlardan gelişimsel olarak etkilendiğine inanıyor ve şimdi bunun etkilerini tersine çevirmek için testosteron alıyor. Cinsiyet değiştirme ameliyatının tersine çevrilmesinin çok zor ve pahalı olduğunu ve bunu yapabilecek kimseyi bulamadığını söylüyor. Tekrar bir ameliyat geçirmek zorunda olduğu için bundan göreceği zararlardan da endişe ediyor.

Bate, kendisi gibi cinsiyet değiştirip pişman olmuş insanlar için "Detransition" adlı bir destek sayfası kurdu. 

"Bunun nasıl bu kadar yaygınlaştığı ve cinsiyet değişimini teşvik edici muamelenin uluslararası olarak tavsiye edilen bir uygulama haline nasıl geldiği konusunda ileride oldukça ciddi soruşturmalar yapılması gerekecek. İnsanların bunun sonuçlarının farkında olduğunu sanmıyorum. Üstelik insanların kendi cinsiyetleri içerisinde sorunlarını çözecek tedaviye erişmelerine izin vermeyerek onlara zarar veriyoruz."

Bate, insanları cinsiyet değiştirmeden önce alternatif uygulamalar hakkında bilgi edinmeye teşvik etmek için kendi deneyimi hakkında konuşmaya karar verdiğini söylüyor. Translıktan vazgeçtikten sonra inançlı bir hayat yaşamaya başlayan Bate, şu sözleri dile getiriyor:

"İnsanların benim inancımdan rahatsız olması oldukça komik. Kesinlikle dini bir gündemim yok. Bu benim için dini bir gündem değil, insani bir gündem. Çünkü insanlık onuruna aykırı bir teşvik söz konusu. Kendi cinsiyetime dönmemin hayatımda gerçekten olumlu bir etkisi olduğunu görüyorum. Ben sadece insanların tüm bu düzeni sorgulaması ve bu konuya nasıl yaklaşacağımız konusunda daha fazla tartışma yapılması gerektiğini belirtmek istiyorum."