Travma sonrası stres bozukluğu tedavi edilmediğinde cinsiyet karmaşasına yol açabiliyor

Genç yaşlarda ağır şekilde travmatize olan çocuklar, travmalarıyla başa çıkmanın bir yolu olarak transseksüelliğe yönelebiliyor.
Travma sonrası stres bozukluğu tedavi edilmediğinde cinsiyet karmaşasına yol açabiliyor

 

Erişim Tarihi: 28.03.2023

Kaynak: pitt.substack.com

 

Oğlumu neredeyse kaybetmek üzere olduğum büyük bir trajedinin gelecekte onu gerçekten kaybetmeme yol açacağını kim düşünebilirdi ki?

Oğluma iki buçuk yaşındayken bir araba çarptı. Bebek arabasına bağlıydı; bakıcısıyla parkta yürüyüşten dönerken bir araba kırmızıda sağa döndü ve yaya geçidinde ikisine birden çarptı. Bebek bakıcısının birkaç kaburgası ve kolu kırıldı. Bebek arabasında olan oğlum asfaltta sürüklendi ve yüzünün derisini yüzdü. Ucuz atlattık. Doktorlar oğlumun yüzündeki yırtıklar dışında herhangi bir fiziksel zarar görmeden kurtulduğunu söyledi. Ancak bu deneyim hepimizi, özellikle de onu travmatize etti. O gece kucağımdan hiç ayrılmadı ve bir yıl boyunca kendi yatağında uyumadı. Ben her zaman bu travmanın ruhunun derinliklerinde onunla birlikte kaldığını hissettim.

Sigorta şirketinden hatırı sayılır bir miktar para aldı. Ben de 18 yaşına gelene kadar bu parayı ondan sakladım. O zamanlar bu parayı bir araba almak ya da üniversite için kullanabileceğini düşünmüştüm.

Travma sonrası stres bozukluğu tedavi edilmediğinde cinsiyet karmaşasına yol açabiliyor.

Yüzündeki iz zamanla geçti ama bu süreç onu çok etkiledi. Bedeni hakkında büyük bir hassasiyet geliştirdi. Muhtemelen vücut dismorfisi* yaşıyordu. Çocukken hiçbir cinsiyet karmaşası belirtisi göstermeyen oğlum 15 yaşında transseksüel olduğunu açıkladı. Travmasını ve dismorfisini aşamadığı ortadaydı, sorunlarını bedenine aktarmıştı. Önce bu sorunlarını çözmemiz gerekiyordu, çözemedik. Şu anda 18 yaşında ve hala cinsiyet ideolojisinin dayatmalarına inanıyor. Bu süreci aşacağını düşünmüştük, çünkü yıllardır vazgeçme belirtileri gösteriyordu ve "trans" olduğuna dair hiçbir dış belirti yoktu. Ama sonra 18 yaşına girdi ve her şey değişti.

Bilin bakalım 18 yaşına girdiğinde onu ne bekliyordu? Sigorta parası. Hemen belgeleri toplamaya başladı ve çok ketum davrandı. Bekliyor ve plan yapıyordu. Parayı aldı ve gitti. Onu bu dünyada her şeyden çok seven anne ve babasını, bildiği tek evi ve çok sevdiği iki evcil hayvanını terk etti. Nerede olduğunu bilmiyoruz ve kendisinden haber alamıyoruz. Her zaman yakın olmuştuk ve sevginin kazanacağını düşünmüştüm. Ama yanılmışım. Dış etkenler bizi ayırdı.

 

*Dismorfi, kişinin vücudunda veya görünüşünde algılanan bir kusurla meşgul olduğu veya sabitlendiği bir ruh sağlığı bozukluğudur. Kişi, aslında öyle olmadığı halde vücudunun bir kısmının "çirkin" veya "deforme" olduğuna inanır.