Transseksüel erkeklere göre nasıl erkek olunur?

Erkek olmak için cinsiyet değiştiren genç kızın annesi, cinsiyet stereotiplerini reddettiğini iddia ederek yine bu stereotiplere göre hareket eden transseksüel ideolojinin ironisini gözler önüne seriyor.
Transseksüel erkeklere göre nasıl erkek olunur?

 

Erişim Tarihi: 25.03.2023

Kaynak: pitt.substack.com 

 

Ben bir erkek değilim. Ne bir erkek gibi yaşamaya, ne bir erkek gibi "görünmeye" ne de erkekleri tam olarak anlıyormuş gibi davranmaya çalıştım. Ancak kızım bir erkek olduğuna inanıyor ya da en azından babasına ve bana böyle söylüyor. Açıkçası, bugünlerde çocukların söylediği gibi "yanlış bedende doğduğuna" inandığını sanmıyorum. Anksiyete, depresif bozukluk, sosyal zorluklar ve biraz da OKB (obsesif kompulsif kişilik bozukluğu) gibi ergenlik/genç yetişkinlik kaynaklı ciddi ruh sağlığı sorunları var ve bunları örtmek için transseksüelliği kullanıyor. Ya da daha doğrusu onlarla baş edebilmek için. Ama bir erkek olarak yaşamaya kararlı. Bunun şu anlamlara geldiğini tahmin ediyorum:

  • Erkekler üzerlerine tam oturmayan kıyafetler giyerler. Bir erkek olarak yaşamak, vücudunuzu gizleyen kıyafetler giymek demektir. Tüm üstler birkaç beden büyük olmalıdır. Tüm pantolonlar kalçadan biraz sarkmalı ve paçaları birkaç santim uzun olmalıdır. Görünüşe göre "erkekler" vücutlarına uyan kıyafetler bulamıyorlar. Ayrıca, kıyafetler sıkıcı renklerde olmalıdır. Özel bir etkinlik için giyinirken, erkekler üzerlerine tam oturmayan, sıkıcı kıyafetlerini giyer ama amcalarının hediye ettiği yeşim boncuklu kolyeyi de takarlar. En azından benim kızımın cinsiyet ifadesinden anladığım bu.
  • Erkekler kişisel hijyen ve bakım konusunda eksiktir. Saçlarını nadiren yıkarlar ve yıkadıklarında da tercihen siyah bir şişede erkek şampuanı kullanmaları gerekir. Erkekler egzersiz yapmaz ya da kadınken sağlıklarına dikkat etmiş olsalar bile erkek olduktan sonra sağlıklı yiyecekler yemezler (bir yere gitmeyin, işler şimdi daha da karmaşık hale geliyor). Erkeklerin çene çizgisinde sakalları vardır ve sakallarına bakım yapmazlar. Erkekler kelleşir ve sivilceleri vardır (testosteronun yan etkileri).
  • Erkeklerin görgü kuralları zayıftır. Yapay olarak üretilmiş kalın seslerle toplum içinde yüksek sesle konuşurlar. Geğirirler. Erkek gibi yayılırlar. Geleneksel kadın rollerini (eş, anne) üstlenen kadınları küçümserler, ancak kendileri için erkek kalıplarını benimserler.
  • Erkekler çok ama çok fazla ilaç alırlar. En başta testosteron olmak üzere, bazıları erkek gibi görünmelerine yardımcı olacak ilaçlardır. Bazıları da anksiyete ve depresif bozukluk ilaçlarının (çünkü cinsiyet değiştirmek anksiyeteyi çözememiş gibi görünüyor) neden olduğu saç dökülmesini durdurmak için kullandıkları ilaçlardır. Ve bazıları da antibiyotiklerdir (tekrarlayan mesane enfeksiyonu sorunlarına karşı koymak için).
Ruh sağlığı sorunları olan gençler bunlarla baş edebilmek için transseksüelliği kullanıyor.

Eğer erkek kardeşlerim, bir kocam ve iki oğlum olmasaydı, erkeklerin böyle olduğunu düşünebilirdim. Kızım bunları nasıl düşündü de kendine nasıl böyle bir kılık edindi bilmiyorum. Tecrübelerime göre erkekler üzerlerine oturan kıyafetler giyebiliyorlar. Hatta çoğu öyle giyiniyor. Çiçek kokulu banyo ürünlerini de içeren oldukça düzgün kişisel bakım alışkanlıklarına sahip olabiliyorlar. Tatlı ve çekici olabilir ve mükemmel davranışlar sergileyebilirler. Erkek stereotiplerinden bağımsız olarak yaşayabilirler. Tüm bunları yapabilir ve yine de erkek olabilirler. 

Pasaklı bir görünüm ve kötü davranışlar benimseyerek erkek gibi davranmak erkeklere hakarettir. Tıpkı TikTok'ta zıplayarak ve trans kadın olma arayışıyla tiz bir sesle konuşarak kadın gibi davranmanın kadınlara hakaret olduğu gibi. Cinsiyet bir stereotipten daha fazlasıdır. Kesinlikle her iki cinsiyetin de en kötü etiketlerinden daha fazlasıdır. En başta biyolojiye dayanır.

Keşke kızım erkeklere ve en başta kendine ve kadınlara saygı duysa. Onları, olduklarını düşündüğü şeylerin kötü taklidiyle aşağılamasa. Keşke vücudunu bol miktarda ilaçla değiştirmeye çalışmayacak kadar kendini sevse ve kendine saygı duysa. Keşke ana akım medya, tıp ve psikiyatri camiası, genç kadınların yanlış bedenlerde olduklarına ve doğru tedavi yönteminin ağır sonuçları olan ömür boyu ilaç tedavisi ve belki de ameliyat ve kısırlık olduğuna dair inançlarını onaylamasa.

Evet, çok şey diliyorum. Ama Noel geldi ve şimdi kızıma kötü giysiler almak için dışarı çıkıyorum.