TikTok fenomeni: ‘Trans erkektim, şimdi ise yeniden kadın olmaya çalışıyorum’

Şu anda 24 yaşında olan Nikita Teran, erkek olduğu düşüncesiyle 18 yaşında cinsiyet değiştirme sürecine başladı. Ancak birkaç yıl süren translık sürecinin sonunda tekrar cinsiyetinden şüphe etmeye başladı. Şimdi ise esas cinsiyetine geri dönmeye çalışıyor.
TikTok fenomeni: ‘Trans erkektim, şimdi ise yeniden kadın olmaya çalışıyorum’


Kaynak: newsweek.com
Erişim tarihi: 01.01.2024

Nikita Teran büyüme sürecinde aynaya her baktığında bir şeylerin yanlış gittiğini düşünüyordu. Şu anda 24 yaşında olan Teran, her daim diğer kızlardan daha farklı olduğunu hissetmiş, ancak bunun nedenini tam olarak anlayamamıştı.

Hayatı boyunca bir “erkek fatma” olarak görülen genç kız, YouTube'da bir cinsiyet değiştirme hikayesine rastladığında, "birdenbire her şeyin anlam kazandığını" düşündü. “Başka bir kişinin de aynı endişeyi yaşadığını görmek benim için aydınlatıcı oldu,” diyor Teran.

Böyle bir olasılık olduğunu gören Teran, cinsiyet değiştirme sürecini araştırdı. 18 yaşında bir adım attı ve erkek olmak için cinsiyet değiştirme sürecine başladı. 

"16 yaşımdan itibaren ara ara sosyal olarak farklı tanımlamalar yapmaya başlamıştım, ancak 17 yaşıma geldiğimde kendimi tam olarak ‘erkek’ olarak adlandırıyordum. Ailem biliyordu ama sadece annem aracılığıyla bundan haberdarlardı. Hala kendi ismimi ve kadın cinsiyet zamirlerimi kullanıyordum (İngilizcede “o” zamiri cinsiyet ifade eder. Translar kendilerine karşı cinsiyetin zamirleri ile veya cinsiyet ifade etmeyen zamirlerle hitap edilmesini talep edebilir.) Bu kadar erken bir aşamada başka bir şey yapmaktan rahatsız oluyordum. Kısa saçlarım ve erkeksi kıyafetlerim vardı ama hala kadın gibi göründüğümün farkındaydım. 18 yaşıma girdikten iki hafta sonra testosterona başladım ve yasal adımı Nicolas olarak değiştirip tamamen bir erkek olarak yaşamaya başlamadan önce altı ay boyunca testosteron kullandım. İşte o zaman sesimde ve yüzümde bir değişiklik olduğunu fark ettim ve bir sonraki adımı atmaya hazır hissettim.”

Teran daha sonra liseyi bitirdi, bir restoranda iş buldu ve 19 yaşında çift mastektomi (göğüslerin alındığı transseksüel ameliyatı) geçirdikten sonra "bir erkek gibi" olduğunu hissetti. Kabul edilmeme korkusu ortadan kalktı ve birkaç yıl boyunca sahte bir mutluluk yaşadı.

"İlk kez uyum sağladığımı hissettim. Aylardır ağlamadığımı düşünürdüm ama bunun nedeni artık ağlayacak bir şeyin kalmamış olmasıydı," diyor Teran.

Ancak bu Teran'ın hayatının en mutlu zamanı gibi görünse de, yolculuğu henüz bitmemişti ve yaklaşık 22 yaşındayken, cinsiyetiyle ilgili şüpheler tekrar ortaya çıkmaya başladı. Kendini sorgulamaya ve kararının doğru olup olmadığını düşünmeye başladı.

"Kadınlığı keşfetmeye ve LGBT topluluğumla birlikte olmaya kendimi kaptırmıştım."

Teran iki kimlik arasında arafta kalmıştı ve çifte bir hayatı varmış gibi hissediyordu. Trans bir erkek olarak yaşamanın artık istediği şey olmadığını biliyordu. Esas cinsiyetine dönüş (detransition) sürecine başlamanın ve bu korkuyla yüzleşme zamanı gelmişti.

Eski trans
Erkek olduğu düşüncesiyle 18 yaşında cinsiyet değiştirme sürecine başlayan Nikita Teran, birkaç yıl süren translık sürecinin sonrasında hata yaptığını anladı.

Williams Hukuk Enstitüsü, Amerika Birleşik Devletleri'nde 13 yaşın üzerinde yaklaşık 1,6 milyon kişinin kendini transseksüel olarak adlandırdığını tahmin ediyor. Ayrıca, transseksüel olduğunu iddia eden yaklaşık 300.000 genç sayısının bir önceki hesaplamaya göre iki katına çıktığının da altını çiziyor.

Teran'ın kendini rahat hissedip doktora açılması için birkaç ay geçmesi gerekti, ancak bunu yaptıktan sonra önündeki yol çok daha net görünüyordu. Teran lazer epilasyon yaptırmak için bekleme listesine alındı. Adını tekrar Nikita olarak değiştirecek ve bir kez daha kadın zamirlerini kullanmaya başlayacak.

Teran, "Bundan kaçınmıştım, çünkü translıktan vazgeçme sürecinden ve bunun geleceğim için ne anlama geldiğiyle ilgili korkularımla yüzleşmekten korkuyordum" dedi. "Esas cinsiyetime dönmeyi seçtikten sonra doktorumla ilk kez görüştüğümde, bunun gerçek olduğunu o zaman anladım. Şimdi bir karar verdim ve asıl zorlu mücadele şimdi başlıyor.’’

"Bunu yaşadığımı lise arkadaşlarıma söylemem biraz zaman aldı. Hâlâ herkese söylemedim. Stresin çoğu sadece kafamın içinde çünkü aslında hepsi destekleyici ve anlayışlıydı. Detrans olduğumu söyleme fikri beni çok kolay strese sokuyor. Bu benim için çok zor."

Esas cinsiyete dönüş süreci, her birey için ilk cinsiyet değiştirme sürecinde ne kadar ilerlemiş olduklarına bağlı olarak farklı görünür. Aile hekimi Dr. Marcus Tellez, esas cinsiyete dönüş sürecinin sosyal, tıbbi ve psikolojik olabileceğini söylüyor. "Esas cinsiyete dönüş, cinsiyet değiştirme sürecine başlamış bir bireyin doğuştan sahip olduğu cinsiyetle yaşamaya geri dönmesidir" diyor.

Yaklaşık bir yıl boyunca kadın olarak yaşadıktan sonra Teran artık bu ağır yükü taşımak istemedi ve deneyimini TikTok'ta paylaşmaya karar verdi. Bu sırrı kamuoyuyla paylaşması, diğer kişilerle bağlantı kurmasını ve bu deneyimde netlik bulmasını sağladı.

Trans tartışmaları son derece çekişmeli ve çoğu zaman siyasallaşmış olmaya devam ederken, Teran seçimleri nedeniyle düzenli olarak online tepkilerle karşılaşıyor. Ancak bunun kendisini konuşmaktan ve başkalarıyla bağlantı kurmaktan alıkoymasına izin vermiyor.

Teran şu anda ailesine tekrar kendi esas cinsiyetine uygun yaşamaya başladığını söylemeye çalışıyor, ancak bazı insanların kararını kabul etmeyeceğinden korktuğu için bu konuşmaları yapmakta zorlanıyor. 

"Bu ikili hayatı yaşamak benim yeni normalim haline geldi ve bunun sağlığımı etkilemeye başladığını fark ettim. Esas cinsiyetime dönüş sürecimi tamamen yalnız geçirdim ve içimde biriktirdiğim öfke de ortaya çıkmaya başladı. Yaz sonunda kırılma noktama ulaştım, işte o zaman TikTok'ta paylaşım yapmaya başladım. Tamamen yabancı insanlarla konuşurken bir şekilde kendimi rahat hissediyordum.

"İkili hayatım hakkında daha fazla şey paylaşmaya başladım ve insanlar hikayeme ilgi gösterdi. Böyle bir takipçi kitlesi edineceğimi düşünmemiştim. İnsanlar ya bunu yaşadıklarını ya da aile üyeleri veya yakınları arasında bunları yaşayan birini tanıdıklarını söylediler. Başkaları için orada olmak ve bu deneyimi yalnızlıktan kurtarmak istiyorum."