Nonbinary'ler yeni metroseksüeller mi?

Nonbinary modası, beden imajı sorunlarını besleyerek ve transseksüelliği yücelterek çocukların kafasını karıştırıyor.
Nonbinary'ler yeni metroseksüeller mi?

 

Erişim Tarihi: 05.04.2023

Kaynak: pitt.substack.com 

 

Eskiden bazı erkeklere "metroseksüel" derdik. Bunlar heteroseksüel, duyarlı, iyi eğitimli, bakımlı yanlarıyla temas halinde olan şehirli erkeklerdi. Kadınlar metroseksüel erkekleri severdi. Bu erkekler güzel giyinirlerdi, onlarla konuşmak ve vakit geçirmek eğlenceliydi. Bazı kadınlar onlarla diğer erkeklerden daha fazla ortak noktaları olduğunu düşünüyordu, örneğin öz bakım konusunda.

Artık nonbinary (iki cinsiyeti reddeden, iki cinsiyetten birinde hissetmediğini iddia eden kişi) olarak bilinen yeni bir şey var. Günümüzün ideal kadın ya da erkek kalıplarına tam olarak uymadığınız zaman nonbinary olduğunuz varsayılıyor. Yani daha bakımlı, hassas bir yanı olan ve kadınlarla vakit geçirmeyi seven bir erkekseniz, görünüşe göre artık nonbinary'siniz.

Belki de bir erkeğin, cinsiyet kalıplarını hayat şartlarına göre esnetmesini kadın dünyasına davet edilmesi olarak yanlış yorumluyoruzdur. Ancak şu anki imâlar 90'ların metroseksüel klişesinden çok daha kötücül. Şimdi iyi bir nonbinary olmak için ilaçlar ve ameliyatlar yoluyla temel özelliklerinizi değiştirmeniz gerekiyor. Şirketler; titizlikleri ve hijyenleri ile gurur duyan bu erkeklere manikür, kıyafet ve bakım hizmeti sunarak metroseksüellerden kâr etmenin yeni bir yolunu buldular. Artık kişisel bakım ürünleri ve kıyafet koleksiyonları ile yetinmiyorlar.

Nonbinary modası, beden imajı sorunlarını besleyerek ve transseksüelliği yücelterek çocukların kafasını karıştırıyor.

Günümüzde nonbinary olan erkekler bir nevi transseksüel kabul ediliyor. Bu şekilde sınıflandırılan bu hassas erkekler, doktor ve cerrahlar için bir kâr merkezi haline geldi. İki yıl önce oğlum "trans" olduğunu söylediğinde, bu yeni cinsiyetinin "reçetesinin" hormonlar olduğunu çabucak öğrendim. Bu erkeklere artık manikür pedikür yerine, cinsel organları tamamen ortadan kaldıran ve nonbinary bir görünüm elde etmek için son derece sağlıklı insan bedenlerini yok eden transseksüel ameliyatları yapılıyor.

Çocukları ve gençleri sıkıntılarının karşı cinsiyet hormonları ve transseksüel ameliyatlarıyla giderilebileceğine ikna etmek kolay olmalı, zira pek çok genç bu köklü değişiklikleri yapmaya kararlı. Erkek çocuklarımız için çok yönlü ve kalıplara uymayan kişiliklerini sergileyebilecekleri bir yer temin edilmeli ve bu onları ömür boyu mağduriyete ve tıbbi müdahaleye mahkum etmeden yapılmalıdır. 

Günümüz çocuklarının kendilerini değiştirmek istemelerine ne sebep oluyor? Nonbinary modası, beden imajı sorunlarını besleyerek ve kendine zarar vermeyi yücelterek çocukların kafasını karıştırıyor. Kıyafetler ve kişisel bakım rutinleri başka bir şeydir, imaj ve cinsiyet modası adına ameliyatlar olup haplar kullanmak tamamen başka bir şeydir. Bu modanın aklı başında hiç kimse tarafından desteklenmemesi gerekir.