Eski bir transseksüelden feminen oğlu olan ebeveynlere tavsiyeler

Geleneksel olarak kadınsı kabul edilen tavırlar sergileyen çocukların feminen yanlarıyla savaşmak onları transseksüelliğe itebilir.
Eski bir transseksüelden feminen oğlu olan ebeveynlere tavsiyeler

 

Erişim Tarihi: 02.04.2023

Kaynak: pitt.substack.com

 

Bu mesajı, benim ailemin yaptığı hatayı yapmamanız umuduyla tüm erkek çocuk ebeveynlerine gönderiyorum.

Oğlunuz "kız gibi" mi davranıyor? Geleneksel olarak kadınsı kabul edilen davranışlar ve tavırlar mı sergiliyor? Daha çok kızlarla ilişkilendirilen ilgi alanları mı var? Oğlunuz bir miktar feminen olabilir.

Ailem feminen yanımla barışık olmam için beni asla cesaretlendirmedi. Diğer çocuklar gibi olmadığım için okulda zorbalığa ve saldırıya uğradım. Ailem ve öğretmenlerim zorbalığı durdurmak yerine sadece izlediler. İyi yaptığım şeylere kör oldular. Güzel karakter özelliklerime kör oldular. Barındırdığım erkeksi yönüme kör oldular.

Ailemin yaptığı hatayı yapmayın. Kadınsı özelliklere sahip olmak dünyanın sonu değildir! Dünyanın merhametli, nazik, anlayışlı, ev işlerinden zevk alan, kendine bakabilen daha fazla erkeğe ihtiyacı var. Belki de bunu görmezden gelmek veya buna karşı savaşmak yerine, oğlunuzun fıtratını tebrik etmelisiniz!

Transseksüel
Geleneksel olarak kadınsı kabul edilen tavırlar sergileyen çocukların feminen yanlarıyla savaşmak onları transseksüelliğe itebilir.

"Oğluma nasıl destek olabilirim?" diye sorabilirsiniz. Bu gerçekten çok kolay. Oğlunuzu sevdiği şeylerde destekleyin ve cesaretlendirin. Saçını uzatmak mı istiyor? Bırakın biraz uzatsın. Hevesi geçtiğinde kestirecek ya da erkeksi bir modele dönecektir. Unutmayın çocuklar merak eder. Kızlarla takılmayı mı tercih ediyor? Bırakın takılsın. Erkek çocuklarının anneleriyle de oyunlar oynadığını unutmayın. Kız oyunlarına duyduğu merak bir süre sonra geçecektir. Unutmayın çocuklar merak eder. Pembeyi mi seviyor? Bırakın pembe giysin! Pembenin bir zamanlar erkeksi bir renk kabul edildiğini biliyor muydunuz? Hatta üretimi çok zor olduğu için, mor rengin, cinsiyet fark etmeksizin sadece kraliyet aileleri tarafından giyildiğini? Maviden sıkıldığı gibi pembeden de sıkılacaktır. Unutmayın çocuklar çabuk sıkılır. Vurdulu kırdılı koşmalı zıplamalı aktivitelerden hoşlanmıyor mu? Sorun değil. Oğlunuzun tercih ettiği aktivitelere katılmasına izin verin. Erkek çocukların hepsinin aynı şeyi yapmasına gerek yoktur. Kişilikleri ve hangi hobilere sahip olmaları gerektiği konusunda bir kural yoktur.

Bu listeyi çok daha uzatabilirim, ancak umarım temel fikri anlamışsınızdır. Oğlunuzun doğuştan sahip olduğu bedeninde, kendine özgü benliğini kucaklaması için özgüvenini artırmasına yardımcı olun. Ben "cinsiyet disforisini" (cinsiyetten duyulan hoşnutsuzluk) kişinin doğal kişiliğini reddetmesi olarak görüyorum. Kabul edilmek ve sevilmek için cinsiyet değiştirmeleri gerektiğini sanıyorlar. Peki ya çocuğunuz olduğu gibi kabul edildiğini ve sevildiğini görürse? Belki de tüm bu cinsiyet karmaşasından kaçınabilirsiniz.

Oğlunuz transseksüel olduğunu mu düşünüyor? Onunla konuşun. Ona neden transseksüel olduğunu düşündüğünü sorun. Kişisel deneyimlerime dayanarak, sözde "kız gibi" ilgi alanlarına ve davranışlarına işaret ederek klişelerle cevap vereceğini tahmin ediyorum. Ona sevdiği ve yapmak istediği şeyleri yapmak için kız olmasına gerek olmadığını açıklayın. Kız olduğunu söylemeksizin istediği gibi davranabilir. Ona bir erkek olduğunu ve olduğu haliyle iyi olduğunu hatırlatın ve bu gerçeklerle kendi içinde ve ailesinde kendini güvende hissedebileceğini söyleyin. Sonuçta, erkek olmanın milyonlarca yolu vardır.