Bir transseksüelin cinsiyet değiştirmek isteyen gençlere tavsiyeleri

Cinsiyet değiştirme ameliyatı pragmatik bir çözüm olarak sunulsa da cinsiyet hoşnutsuzluğunu çözmüyor.
Bir transseksüelin cinsiyet değiştirmek isteyen gençlere tavsiyeleri

 

Erişim tarihi: 16.01.2019

Kaynak: Transgender Trend 

 

Leanne Mills'in geçen yıl 13 Aralık'ta Daily Mail'de yayınlanan tanıklığı, diğer pek çok kişi gibi bizi de çok etkiledi. Lee Anthony adında bir erkek çocuğu olarak dünyaya gelen Leanne, dört yaşında cinsiyet disforisi (cinsiyetten duyulan hoşnutsuzluk) yaşamaya başlamış ve 34 yaşında cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirmiş. Leanne, genç translara cinsiyet değişimi ile ilgili gerçeklerin tam olarak anlatılmamasından duyduğu endişe ile işin gerçek yüzünü anlatmaya karar vermiş.

Leanne cinsiyet değiştirmeyi düşünen gençleri uyarmak ve onlara yardımcı olmak için basına gitmeye karar verdiğini söyleyerek bize ulaştı. Leanne'den, bu gençlere açık bir mektup yazmasını ve olumlu ve onaylayıcı gibi yansıtılan bir hikayenin diğer tarafını anlatmasını istedik. Leanne'e bu riski alma cesaretini gösterdiği ve başkalarına yardım etmek için kamuoyu önünde konuştuğu için teşekkür ederiz.

Bir erkek çocuğu olarak dünyaya gelen Leanne, cinsiyet değiştirerek disforisinden kurtulmaya çalışsa da başarılı olamadı.  

İşte Leanne'in mektubu:

"Pek çok transın söylediklerimden son derece incineceğini bilmeme rağmen umarım sözlerim iyi karşılanır. Bu beni üzüyor ama gençlerin iyiliği için transseksüellik gerçeğinin anlatılması gerektiğini düşünüyorum.

Ben de sizin gibi bir zamanlar trans bir gençtim. Yıllar önce genç bir transseksüel için hayatın, örneğin iş bulmaya çalışmak gibi, ne kadar zor olduğunu göstermeye çalıştığım bir TV belgeseline katılmıştım. Programı geçenlerde tekrar izledim ve beni etkileyen ilk şey, geleceğe dair umutlarımı dokunaklı bir şekilde anlatırken ne kadar naif göründüğüm oldu. Bunun için affedilebilirim, sonuçta sadece 19 yaşındaydım.

O zamandan beri (hayatımın en zorlu dönemi olan) cinsiyet değiştirme sürecini yaşadım ve neredeyse çeyrek asır sonra 'kadın' rolümde hâlâ çok fazla aydınlanma yaşıyorum.

Burada tırnak işareti kullanıyorum, çünkü öğrendiğim en büyük ders ASLA 'gerçek' bir kadın olamayacağımdır. Bu sonuca salt bir düşünceden değil, soğuk, kayıtsız tıbbi ve bilimsel kanıtlardan vardım. Değişiminiz ne kadar nefes kesici olursa olsun, bu ifadenin tüm trans kadınlar (ya da trans erkekler) için ezici olduğunun farkındayım. Ancak basit mantık, doğanın bana doğuştan dayattığı erkek bedeninden asla kaçamayacağımı söylüyor. Ciddi ve müdahaleci cerrahi değişikliklere izin vermiş olsam da bedenim sonsuza dek erkek olarak kalacak. Kanıtlar bana bunu her gün hatırlatıyor. Örneğin, lazer tedavisi görmüş olmama rağmen hâlâ yüzümdeki tüyleri tıraş etmem gerekiyor. Hayatımın geri kalanında kadınlık hormonları almaya devam etmeliyim yoksa kemiklerim çürümeye ve kırılmaya başlayacak. Hepsi bu kadar da değil. Derin ven trombozu, kalp krizi veya felç riski her zaman mevcut.

"Öğrendiğim en büyük ders asla 'gerçek' bir kadın olamayacağımdır."

Rahmim olmadığı için çocuk sahibi olamıyorum. Menopozu sorma zahmetine bile girmeyin. Bir kadın olarak ilişkiyi deneyimleyemiyorum çünkü vajinam yapay, hissiyattan yoksun bir penis derisi tüpünden ibaret. 1995'te hastaneden çıktığımda, yapay vajina açıklığının kapanmasını engellemek için elime bir dizi dilatör tutuşturuldu. Bunun nedeni doğanın insanoğlunun müdahalesine içerlemesi ve bacaklarımın arasında aslında olmaması gereken bir boşluğu kapatmaya çalışarak karşılık vermesidir. Bunun sonucu olarak hala ameliyat sonrası karmaşık komplikasyonlarla karşı karşıya kalıyorum ve bu da bazen dayanılmaz acı veren bir yanma hissine neden oluyor. Hatta bazı kişiler prolapsus yaşayarak kendilerini ameliyat masasında buluyorlar. Vajinal rekonstrüksiyon (vajinanın yeniden şekillendirildiği transseksüel ameliyatı) başlı başına riskli bir iştir. Cerrahın herhangi bir yanlış hareketi mesane veya rektumda kalıcı hasara yol açabilir. Bazıları ise idrarını yapamadığını fark ederek hastaneye gitmek zorunda kalır. Ne yazık ki bu bilgilerin hiçbiri Mermaids web sitesinde bulunamayacaktır.

Erkek biyolojim asla değişmeyecek. Bir erkek olarak doğdum. Bu ancak son nefesimi verdiğimde bitecek. Doğuştan kadınsı olduğumu iddia edebileceğim tek şey davranışlarım, duygusal tepkilerim, kendimi ifade edişim, başkalarıyla etkileşimim...

Peki yıllardır çektiğim tüm bu acılar, sefalet ve cehennem çocuk yaştan beri cinsiyetimden duyduğum hoşnutsuzluğu giderdi mi? Ne yazık ki hayır. Cinsiyet değiştirme ameliyatı pragmatik bir çözüm olarak sunulsa da, cinsiyet disforisi cehennemini çözmüyor. Bugün cinsiyet değiştirme sürecinde olan ve tarif ettiğim gerçekliği kavrayamayan pek çok kişi korkarım ki sadece felaketle karşılaşacak.

Cinsiyet değiştirme ameliyatı pragmatik bir çözüm olarak sunulsa da, cinsiyet disforisi cehennemini çözmüyor.

Kimi sosyal medyadan etkilenerek cinsiyet değiştirmeyi havalı olarak görüyor, kimi modern çağımıza damgasını vuran birçok trend ve hevesle birlikte transseksüalizm çılgınlığına sürükleniyor. Diğerleri ise gıpta ile bakılan 'beğeniler' için akranlarıyla yarışıyor. Genç takipçilerini internetteki gizli siteler üzerinden hormon hapları satın almaya teşvik eden trans ünlüler ise son derece tehlikeli. Bu gençler, 'öteki tarafta çimlerin daha yeşil olduğu' inancıyla, kendinden şüphe duyma ve yetersizlik duygularına bir cevap olarak ya da sadece hayatlarında eksikliğini hissettikleri sevgiyi arayarak cinsiyet değiştiriyor. Dahası, cinsiyet hoşnutsuzluğu yaşamadığı halde otizmli olan ve hatta sadece kafası karışık olan sayısız kişi de bu akıma sürükleniyor.  

Mermaids, inanç ve felsefeden başka bir şeye dayanmayan cinsiyet teorilerini aşırı derecede teşvik ederek tehlikeli bir şekilde suları daha da bulandırıyor. Translar kendilerini karşı cinsin bir üyesi olarak görmek ya da hissetmek için ne kadar teşvik edilirlerse edilsinler, bunun böyle olmayacağını ve sınırsız transseksüel ameliyatının da bunu sağlayamayacağını anlamalılar. Kısır olacaklar (özellikle de bu kadar genç yaşta cinsiyet değiştirdiklerinde), dolayısıyla çocuk sahibi olmayı unutmalılar. En talihsiz olanlar kendilerini kronik olarak yalnız, izole edilmiş ve hatta intihara meyilli bulacaklar.

Umduklarını bulamayanlar görülmüyor, duyulmuyor. Ben 'trans olmak moda' kültürünün kaçak trenini yavaşlatmak umuduyla bilinmezlikten çıkıp alternatif bir gerçeklik sunmayı seçen biriyim. Gerçeklere tutunun. Cinsiyet değiştirmede nihai sonuç, hayal ettiğinizin oldukça uzağında kalıyor."