Psikiyatrist, cinsiyet ideolojisinin kafası karışık gençlere neden zarar verdiğini anlatıyor

Cinsiyet ideolojisine karşı çıkan psikiyatrist Dr. Az Hakeem, psikolojik bir rahatsız olan cinsiyet disforisinin yine psikolojik olarak değerlendirilmesi ve tedavi edilmesi gerektiğini savunuyor.
Psikiyatrist, cinsiyet ideolojisinin kafası karışık gençlere neden zarar verdiğini anlatıyor

 

Erişim tarihi: 10.01.2024

Kaynak: newsweek.com

 

Royal College of Psychiatrists üyesi ve University College London Tıp Fakültesi'nde fahri klinik profesörü olan psikiyatrist Dr. Az Hakeem oldukça iddialı biri. Kendisinin öne çıkmasının nedeni ise cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) alanında çalışan çoğu terapistin aksine, kanıtları takip etmesi ve cinsiyet değiştirme prosedürlerini reddetmesi.

Hakeem'in ikinci kitabı ‘’DETRANS: Değişim çözüm olmadığında’’, transseksüel olarak adlandırılmayı bırakanların (detransların) deneyimlerinden yararlanıyor ve onların tanıklıklarını kendi klinik deneyiminin içine yerleştiriyor. Kitap, Hakeem'in “küçük çocukların cinsiyet varsayımlarına meydan okunmadan hemen onaylandıkları bir cinsiyet değiştirme fabrikası” olarak tanımladığı NHS (Birleşik Krallık'taki kamu sağlık hizmeti sistemi) Cinsiyet Kimliği Geliştirme Servisi'ndeki (GIDS) klinisyenlere bir sitem olarak da okunabilir.

Hakeem cinsiyet tıbbının “Mermaids ve Stonewall gibi trans lobi grupları tarafından ele geçirildiğini” söylüyor. Bunun sonucu olarak, son birkaç yıldır servislerde çalışmayı seçen klinisyenler translara karşı teşvik edici bir yaklaşım benimsiyor. Hakeem, sorgulamadan kabul ve teşvik etmenin “sadece bir tür manipülasyona ortak olmak” olduğunu savunuyor. Bunu, bir doktorun “kritik derecede düşük kiloda olan ve daha fazla kilo vermesi gerektiğine inanan bir anoreksik (yeme bozukluğu olan anoreksiya hastalığına sahip olan kişiyi tanımlar) hastasını” onaylamasına ve onunla aynı fikirde olduğunu söylemesine benzetiyor.

"Bunun yerine, böyle bir müdahaleye neden ihtiyaç duyduklarını düşündüklerini, buna nasıl inandıklarını onlarla birlikte araştırmalı ve bu müdahalenin yapılmamasından kaynaklandığını düşündükleri sıkıntılar konusunda onlara yardımcı olmalıyız. Ancak bazı nedenlerden dolayı bunu cinsiyet disforisi konusunda yapmıyoruz.”

Bu alanda 23 yıldır çalışan Hakeem, 'trans topluluğu' hakkında meslektaşlarının çoğundan daha fazla şey biliyor. 2000'den 2012'ye kadar 12 yıl boyunca NHS Tavistock and Portman Trust cinsiyet kliniğinde cinsiyet hoşnutsuzluğu olan hastalarla çalışmış ve burada öncü bir yaklaşımı savundu. Cinsiyet değiştirme ameliyatı olmak isteyen kişilerle ameliyat sonrası transseksüelleri bir araya getirdi ve iki grubun dürüstçe konuşabilmesini sağladı. Böylece 'ameliyat öncesi' insanların karşı cinsiyetten olmaya çalışırken sahip oldukları bazı fantezileri ve düşünceleri ortadan kaldırdı. Bu, cinsiyetinden hoşnut olmayan hastaları bedenleriyle uzlaştırma ve ameliyat olmak isteyenlerin beklentilerini yönetme konusundaki ilgisini pekiştirdi.

Toplumsal cinsiyet
Dr. Az Hakeem, toplumsal cinsiyet ideolojisinin kafası karışık gençlere neden zarar verdiğini anlatıyor

"Kariyerimin büyük bir bölümünü cinsiyet disforisi olan insanları anlamaya ve onlarla çalışmaya adadım. Anlayışım, her bir hastayla geçirdiğim yüzlerce saat ve onları çoğu zaman hayatları boyunca kimsenin tanımadığı kadar iyi tanımamla şekillendi."

Sadece işini yaptığı ve kanıtları takip etme cesaretini gösterdiği için Hakeem, trans-aktivist gazeteciler tarafından karalandı ve hatta Genel Tıp Konseyi'ne şikayet edildi (şikayet daha sonra reddedildi). 

Ona göre 'trans' kullanışlı bir terim değil. Hakeem, bir zamanlar transseksüel olarak adlandırılabilecek kişilerle travesti olanlar arasında bir fark olduğunu söylüyor. "Tüm bu farklı kategorilerin ‘trans’ olarak bir araya getirilmesi, transseksüalizmin yükselişte olduğu ve kadın kıyafetleri giymek isteyen her erkeğin ‘cinsiyet değiştirme’ yolunda olduğu gibi yanlış bir izlenim veriyor" diyor. "Oysa gerçekte çoğu, kadın kıyafetleri giymekten heyecan duyan fetişist crossdresser'lardır (karşı cinsiyetin kıyafetlerini giyen kişiler)... Bunun cinsiyetlerini değiştirmek istemekle hiçbir ilgisi yoktur.

Hakeem, trans gençlerin çoğunun yeni bir alt kültürün üyeleri olduğuna inanıyor. 

Ayrıca, klinik deneyimlerinden yola çıkarak, 'transvestitizmi (bir kişinin karşı cinsin giyimini taklit etmesi) olan veya otoginefili (kadın olma düşüncesiyle uyarılma) yaşayan erkeklerin aksine, cinsiyet disforisi olan erkeklerin otizm spektrumunda olma eğiliminde olduğunu' gözlemlemiş. 

"Otizmli zihin çok ikilidir. Mutlaklara eğilimlidir. Kesin bir doğru ve yanlış anlayışı vardır. Dünyayı görmenin ara, ikili olmayan yolları ile mücadele eder ve çerçevelere bağlı kalmamakla mücadele eder. Bu, toplumsal cinsiyetin siyah-beyaz, basmakalıp ilişki çerçevelerinde ve insanların ya ‘bizden’ ya da ‘bize karşı’ olduğu fikrinde kendini gösterir. Ve genel olarak tıpta ve psikiyatride, olumlama yapmayanların transseksüellere karşı olması gerektiği şeklinde yorumlanır.

Psikolojik sıkıntılar psikolojik olarak değerlendirilmeli ve bu şekilde tedavi edilmelidir. Cinsiyet disforisi ile tamamen tedaviye yönelik olarak çalışma deneyimim, bu yaklaşımın tamamen başarılı olduğunu gösteriyor ve bunun neden rutin olarak sunulmadığını aklım almıyor.”

Keşke Hakeem gibi, hastalarının ihtiyaçlarını toplumsal cinsiyet ideolojisinin üstünde tutmaya istekli daha cesur doktorlar olsaydı.