3 sene transseksüel erkek olarak yaşadıktan sonra esas cinsiyetine dönen Rose ile soru cevap

Yaşadığı cinsiyet disforisi nedeniyle 16 yaşında cinsiyet değiştirme sürecine başlatılan Rose, 3 senelik transseksüel deneyiminden sonra bunun sorunlarını çözmediğini görerek esas cinsiyetine geri döndü.
3 sene transseksüel erkek olarak yaşadıktan sonra esas cinsiyetine dönen Rose ile soru cevap

 

Erişim Tarihi: 06.12.2022

Kaynak: detransvoices.org

Röportaj Tarihi: Şubat 2022

Cinsiyet Değiştirme ve Değişimden Vazgeçme Tarihçesi

Transseksüel olduğuna karar verdiği yaş: 9

Karşı cinsiyet hormonlarına başladığı yaş: 16

İlk cinsiyet değiştirme ameliyatını olduğu yaş: 18

İlk ameliyatı: Üst ameliyatı (mastektomi, iki göğsün de alındığı transseksüel ameliyatı)

Translığı bıraktığı yaş: 19

Karşı cinsiyet hormonlarını almayı bıraktığı yaş: 19

9 yaşında sosyal medya ve terapistlerin teşviki ile transseksüel olduğuna karar veren genç kız esas cinsiyetine geri döndü.

Çocukluk Dönemi ve Cinsiyet Değişimi

Transseksüel olmadan önce, hayatınızın erken dönemlerinde erkekler ve kadınlar hakkında veya cinsiyet ve cinsellik hakkında aldığınız bazı mesajlar nelerdi? Bunlar hakkındaki inançlarınız nelerdi?

Annem cinsiyet ayrımına çok karşıydı, bu yüzden kadın ve erkeklerin fiziksel farklılıklar dışında pek de farklı olmadıkları mesajını aldım. Annem de babam da istediğim şeyle ve istediğim kişiyle oynamama ve istediğimi giymeme izin verirdi.

Transgender (cinsiyetine belli yollarla müdahalede bulunup bir diğer cinsiyete bürünen kişi), cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) ve cinsiyet değişimi konularını nasıl öğrendiniz? Sizi bu kavramlara çeken şeyin ne olduğunu düşünüyorsunuz?

Sanırım Caitlyn Jenner’dan gördüm. Beni cezbettiğini sanmıyorum, sanırım sadece gördüm ve "bu mümkün" dedim.

Bir kişinin trans olup olmadığını nasıl anlayabileceği konusunda bilgi almak için en çok hangi kaynaklara (arkadaşlar, internet siteleri, sosyal medya siteleri, terapistler, kitaplar, vb) güvendiniz? Bu kaynaklar hangi düşüncelerin, duyguların veya içsel deneyimlerin bir kişinin trans olduğunun kanıtı olduğunu söyledi?

Sosyal medya ve terapistler. Sosyal medya bunun sadece bedeninizde garip hissetmeniz gibi bir şey olduğunu söylüyor. Terapistler DSM'yi (tanı kılavuzunu) kullanıyor. Sosyal medya hakikaten cahilliğimizi kullanıyor, bunu şimdi net bir şekilde görebiliyorum.

Transseksüel olduğunuzun kanıtı olduğuna inandığınız ne gibi düşünceleriniz, duygularınız veya içsel deneyimleriniz oldu? Şimdi bu düşünce ve duyguların kökenleri hakkında neye inanıyorsunuz?

Çocukken daha maceralı geldiği için erkeklerle oynamak istemiştim. Ergenliğe girdiğimde vücudumdaki değişiklikler yüzünden intihara meyilli hale geldim. Kadınsı isimlerden ve insanların beni kız olarak düşünmesinden nefret ediyordum. Artık pek çok konuda farklı hissediyorum. Büyümek, öğrenmek ve alışmak böyle bir şey çünkü.

Transseksüel olup olmadığını merak etmeye başlayan ya da cinsiyet değiştirip değiştirmemesi gerektiğini düşünen birine ne tavsiye edersiniz?

Bir şey yapmadan önce cinsiyet terapisti olmayan bir profesyonelle görüşün. Zor olduğunu biliyorum ama buna değer. Önce kendinizi tanıyın, bedeninizle barışın. Bunları iyileştirmeden ne yaparsanız yapın bedeninizde iyi hissedemezsiniz.

Transseksüel
Ergenliğin getirdiği bedensel değişikliklerden rahatsız olan gençler transseksüel oldukları düşüncesini geliştirebilmektedir. 

Cinsiyet Değişimi Öncesi ve Değişim Sırasındaki Terapi Süreci

Cinsiyet değiştirmeyi düşündüğünüz dönemde veya değişim sürecinde bir terapistle çalıştınız mı? Terapistin söylediği veya yaptığı şeylerden yararlı olanlar ve yararsız olanlar nelerdi? Bir terapistin sizin için daha iyi bir sonuca yol açabilmek için söyleyebileceği veya yapabileceği bir şey olduğunu düşünüyor musunuz?

Evet. Bence cinsiyetimi ve hayatımdaki koşulları sorgulamama çok daha fazla yardımcı olabilirlerdi. İç gözlem yapmama yardımcı olsalardı sanırım cinsiyet değiştirmek gibi radikal bir çıkış yapmazdım.

Cinsiyet disforisi tanısı aldınız mı ve bu süreç nasıldı? Teşhisinizin ne anlama geldiğine dair ne gibi inançlarınız vardı ve terapistiniz teşhis hakkında size ne dedi?

Evet. Cinsiyet değiştirmeden önce 4-5 yıl terapi gördüm. Beni "gerçek trans" yapanın bu olduğunu sanıyordum. Terapist sadece "evet, sen transsın, bu terapi cinsiyet değiştirme sürecine sana yardımcı olacak" dedi. Buna manipülasyon da diyebiliriz.

Bir terapistle çalışan ve cinsiyet disforisi olan birine ne tavsiye edersiniz?

Yaşlandığınızda gerçekten kim olmak istediğinizi ve bunun değişip değişemeyeceğini daha derinlemesine araştırın. Radikal bir karar alıyorsanız bunun ömür boyu sonuçlarını hayal etmeye çalışın.

Cinsiyet disforisi olan bir hastayla çalışan bir terapiste ne tavsiye edersiniz?

Geleceğe ve geçmişe bakmalarına yardımcı olun. Önemli olan bunlar, şimdiki zaman değil. Hastalarınızın geçmişini analiz etmek ve onları tanımak önceliğiniz olsun.

Cinsiyet değiştirme
Terapistlerin önceliği gençleri cinsiyet değiştirmeye teşvik etmek değil, onları tanımak ve altta yatan ruh sağlığı sorunlarını tespit etmek olmalıdır.

Translıktan Vazgeçiş

Translığınızı  ilk ne zaman sorgulamaya ya da kendi cinsiyetinize dönüş (detransition) yapmayı ilk ne zaman düşünmeye başladınız? Hangi faktörlerin sizi artık trans olmaktan vazgeçirdiğini düşünüyorsunuz?

Geçen yılın sonlarında. Mastektomi ameliyatı ve testosteronun getirdiği değişiklikler yüzünden mutsuz olmaya başlamıştım.

Kendi cinsiyetine geri dönmeyi düşünmeye başlayan birine ne tavsiye edersiniz?

Hormonları bırakın ve sakince düşünün. Yavaş adımlarla ilerleyin.

Kendi cinsiyetine geri dönme sürecinin bir parçası olarak karşılaştığınız bazı zorluklar nelerdir ve bu zorlukların üstesinden gelmek için kendinizi nasıl desteklediniz? Başkalarından destek aldınız mı?

Esas cinsiyetime dönerken klinisyenlerin beni ciddiye alması konusunda oldukça zorluk yaşadım. Trans olmak istediğimde yardımıma koşan klinisyenler, esas cinsiyetime geri dönmek istediğimde ortadan kayboluvermişti. Bu nedenle vazgeçme kararımı çok fazla insana söylemedim. Ama değer verdiğim insanlar benim adıma mutlular. 

Kendi cinsiyetine geri dönme sürecinde olan birine ne tavsiye edersiniz?

Başkasının mutluluğu için HİÇBİR ŞEY yapmayın. Kendi bedeninizde yaşayan SİZSİNİZ.

Kendi cinsiyetine geri dönmüş bir detrans olarak yaşamınızda özellikle zorlayıcı veya ödüllendirici bir şey var mı? Bu zorluklar karşısında kendinizi nasıl destekliyorsunuz ve varsa ödüllendirici yönlerinden nasıl yararlanıyorsunuz?

Hoyratça yaptığım değişimlerin az da olsa geri döndüğünü ve özüme dönebildiğimi görmek beni çok mutlu etti. Zorluklar da var tabii, ama atlatmaya çalışıyorum. Disfori de yaşıyorum ve bununla sanat sayesinde başa çıkıyorum.

Kendi cinsiyetine geri döndükten sonra iyi bir hayat kurmaya çalışan birine ne tavsiye edersiniz?

Kendinizi daha mutlu etmek için ne yapmanız gerekiyorsa yapın.

Cinsiyet disforisi
Hormon tedavileri ve transseksüel ameliyatları cinsiyet disforisini ortadan kaldırmamaktadır.

Translığı Bırakma Sürecinden Önce, Bu Süreçte ve Sonrasında Alınan Terapi

Translığı bırakmayı düşünürken veya bıraktığınız sırada bir terapistle çalıştınız mı? Terapistin söylediği veya yaptığı şeylerden yararlı olanlar ve yararsız olanlar nelerdi? Terapistin sizin için daha iyi bir sonuca yol açabilmek için söyleyebileceği veya yapabileceği bir şey olduğunu düşünüyor musunuz?

Hayır, bu konuyu açmaya çok korktum. Artık yaygın olarak insanların translığa itildiğini söyleyebilirim. Bundan vazgeçmek cesaret ister.

Translığı bırakan ya da bırakmayı düşünen ve bir terapistle çalışan birine ne tavsiye edersiniz?

Tamamen dürüst olun. Ayrıca uyanık olun, yaşadığınız huzursuzluklar sadece sizi siz yapan cinsiyetinizden kaynaklı olabilir mi?

Translığı bırakan ya da bırakmayı düşünen bir hastayla çalışan bir terapiste ne tavsiye edersiniz?

Bize vücudumuzdan ne istediğimizi söylemeye çalışmayın. Bizi manipüle etmeyin.