40 yıldır transseksüellerle çalışan psikiyatrist transseksüelliği nasıl tanımlıyor?

Johns Hopkins Hastanesi'nin eski baş psikiyatristi Dr. Paul R. McHugh, transseksüel erkeklerin kadın, transseksüel kadınların da erkek olmadığının bilimsel bir gerçek olduğunu savunuyor.
40 yıldır transseksüellerle çalışan psikiyatrist transseksüelliği nasıl tanımlıyor?

 

Erişim Tarihi: 28.03.2023

Michael W. Chapman, CNS News

 

Johns Hopkins Üniversitesi'nde Seçkin Hizmetler Psikiyatri Profesörü ve Johns Hopkins Hastanesi'nin eski baş psikiyatristi olan Dr. Paul R. McHugh, 40 yıldır transseksüellerle çalışan bir psikiyatrist olarak "transseksüel erkeklerin kadın, transseksüel kadınların da erkek olmadığının" bilimsel bir gerçek olduğunu söyledi. The Witherspoon Institute için yazdığı bir makalede, bu tür insanların "kadınsılaştırılmış erkekler ya da erkeksileştirilmiş kadınlar olduklarını ve iddia ettikleri cinsiyetin taklitçileri ya da çakmaları haline geldiklerini" belirtti.

Başlangıçta cinsiyet değiştirme ameliyatlarına öncülük eden ve daha sonra bu uygulamayı durduran tıp enstitüsü Johns Hopkins Hastanesi'nde 26 yıl boyunca baş psikiyatrist olarak görev yapan Dr. McHugh, "kişinin cinsiyetinin değişebilir ve bir seçim meselesi olduğu" popüler trendin özellikle gençler için son derece zararlı olduğunu vurguladı.

Dr. McHugh, Transgenderizm: Patojenik Bir Trend başlıklı makalesinde, kişinin cinsiyetinin biyolojik bir gerçek değil, bir duygu olduğu düşüncesinin ailelere, ergenlere ve çocuklara çok zarar verdiğini ve ortaya çıktığı her yerde biyolojik temeli olmayan bir görüş olduğu belirtilerek karşı çıkılması gerektiğini" yazdı.

Johns Hopkins Üniversitesi'nde Seçkin Hizmetler Psikiyatri Profesörü ve Johns Hopkins Hastanesi'nin eski baş psikiyatristi Dr. Paul R. McHugh

Aynı zamanda Johns Hopkins'te Psikiyatri ve Davranış Bilimleri profesörü olan Dr. McHugh, makalesinde şu ifadelere yer verdi: 

"Ben her zaman kral çıplak diyebilen kişi olmaya, neyin gerçek olduğunu söylemeye çalışıyorum. Bunu sadece gerçekler önemli olduğu için değil, aynı zamanda Bruce Jenner'ın şöhreti ve Annie Leibovitz'in fotoğraflarıyla daha da artan şamatanın ortasında gözden kaçan pek çok kurban olduğu için yapıyorum. Örneğin, çocuklarını bu garip transseksüel kavramından ve bu kavramın habercisi olduğu sorunlu yaşamlardan kurtarmak için doktorların, okulların, kiliselerin, hiç kimsenin yardım etmediği ebeveynleri düşünün. Bu kişiler, çatışmalarını çözmelerine ve varsayımlarını düzeltmelerine yardımcı olmaya açık terapistleri nadiren bulabiliyorlar. Bunun yerine, yalnızca cinselliklerine dair yanlış varsayımlarında onları cesaretlendiren 'cinsiyet danışmanları' buluyorlar. Hem eyalet yönetimi hem de federal hükümetler, transseksüel gençlerin varsayımlarına ve seçimlerine meydan okuma olarak yorumlanabilecek her türlü tedaviyi aktif olarak engellemeye çalışıyor." 

Başkan Obama'nın kıdemli danışmanlarından Valerie Jarrett, Dr. McHugh'un makalesinde aktardığı üzere, "Amerika'nın gençlerini korumaya olan bağlılığımızın bir parçası olarak, bu yönetim reşit olmayanlar için cinsiyet değiştirmenin yasaklanması çabalarını desteklemektedir" dedi. Ancak Dr. McHugh, "transseksüelliğin" "biyolojik olmaktan ziyade psikolojik bir mesele" olduğunu gösteren pek çok kanıt olduğunu söyledi. 

"Aslında, cinsiyet disforisi (cinsiyetten duyulan hoşnutsuzluk) anoreksiya nervoza ve beden dismorfik bozukluğu (kişinin vücudunda veya görünüşünde algıladığı bir kusurla meşgul olduğu veya sabitlendiği bir ruh sağlığı bozukluğu) gibi bedenle ilgili benzer düzensiz varsayımlar ailesine aittir. Nasıl ki obez olmaktan korkan anoreksik hastaları liposuction (yağ aldırma) ile tedavi etmiyorsak, cinsiyet disforik hastaların tedavisi de ameliyat ve hormonlarla vücudu hedef almamalıdır."

Cinsiyet değiştirme ameliyatlarına öncülük eden ve daha sonra bu uygulamayı durduran Johns Hopkins Hastanesi

Cinsiyet değiştirme ameliyatına öncülük ettikleri Johns Hopkins'te, "uygulamanın önemli bir fayda sağlamadığını gösterdik" diyor Dr. McHugh. "Sonuç olarak, 1970'lerde bu tedavi yöntemini kullanmayı bıraktık."

Ancak son yıllarda, kişinin cinsiyetinin değişken olduğu düşüncesi, kültürü etkisi altına almıştır. McHugh, "[bu düşünce] medyada, tiyatroda, sınıfta ve birçok tıbbi klinikte her yerde yansıtılıyor" dedi. McHugh, kişinin cinsiyetini değiştirmesinin biyolojik olarak yanlış olduğunu açıkladı.

"Transseksüel erkekler kadın olmaz, transseksüel kadınlar da erkek olmaz. Hepsi (Bruce Jenner dahil) kadınsılaştırılmış erkekler ya da erkeksileştirilmiş kadınlar olurlar, iddia ettikleri cinsiyetin taklitçileri ya da çakmaları haline gelirler. Gelecekte yaşayacakları sorunlar da burada yatmaktadır. 

Tüm bu kargaşa ve gürültü sona erdiğinde, sahte bir cinsiyet kisvesi altında yaşamak ne kolay ne de akıllıca olacaktır. Cinsiyet değiştirmiş kişilerde yapılan 30 yıldan uzun süren ve kültürün transseksüelleri güçlü bir şekilde desteklediği İsveç'te yapılan en kapsamlı takip, transseksüellerin yaşam boyu süren zihinsel huzursuzluklarını belgeliyor.

Cinsiyet değiştirme ameliyatı geçirenlerin intihar oranı, cinsiyet değiştirme ameliyatından 10 ila 15 yıl sonra, yakın yaştaki bireylerde görülen oranın 20 katına çıkmıştır."

Bununla birlikte McHugh, "kişinin cinsiyet disforik olduğu yönündeki yanlış varsayımın" terapi ve ilaçla tedavi edilebileceğini söyledi. Ayrıca, "Şu anda ihtiyaç duyulan şey, transseksüelliği 'teşvik etmeye' yönelik bu çabaların gerçek etkilerini inceleyen tutarlı bir biyolojik ve terapötik bilim için kamuoyu oluşmasıdır" dedi. Dr. McHugh, "Ancak bu konuyla yüzleşmek istiyorsanız kemerlerinizi bağlayın," diye uyardı.  "Ahlaki ilke kılığına bürünmüş bir menfaat kadar öfkeli bir şey yoktur."