Meşhur Cinsiyet Kliniği Tavistock'un İnsanlar Üzerindeki “Deneyleri”

Tavistock Cinsiyet Servisi, 10-15 yaş aralığındaki çocuklara ergenlik engelleyici ilaç denemeleri uygulamış ve neden olduğu tartışmalar sonucunda kapatılmıştır.
Meşhur Cinsiyet Kliniği Tavistock'un İnsanlar Üzerindeki “Deneyleri”

 

Kitapçığın Orijinal Adı: The Tavistock’s Experimentation with Puberty Blockers

Başlığın Çevirisi: Tavistock'un Ergenlik Engelleyiciler ile Deneyleri

Özet

Altı bölümden oluşan bu kitapçık, Oxford Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden Dr. Michael Biggs tarafından yazılmıştır. İngiltere'deki Tavistock and Portman NHS Trust'ın Cinsiyet Servisi (GIDS) tarafından gerçekleştirilen ergenlik engelleyici ilaç denemeleri hakkında bilgi içermektedir. Bu denemeler, 2010-2014 yılları arasında cinsiyet disforisi (cinsiyetten duyulan hoşnutsuzluk) yaşayan 10-15 yaş aralığındaki çocuklara yönelik olarak yapılmıştır.

Metin, bu deneylerin sonuçlarını ve etkilerini incelemekte ve özellikle ergenlik engelleyici ilaçların psikososyal işlevselliği artırmadığına ve bazı olumsuz etkilere yol açabileceğine dair verilere vurgu yapmaktadır. Ayrıca, deneylerin sonuçlarının sunulma ve yayımlanma şekline eleştiriler getirirken, deneylerin uzun vadeli güvenlik ve etkinlik izlemesinin yapılma yöntemine dair eksiklikleri de vurgulamaktadır. Bu metin, Tavistock and Portman NHS Trust'ın Cinsiyet Servisi'nin bu deneylerin sonuçlarına ve etkilerine dair daha fazla şeffaflık göstermesi ve daha fazla araştırma yapması gerektiğini savunan eleştirileri yansıtmaktadır. Belirtmekte fayda görüyoruz ki Tavistock Kliniği, deneysel uygulamaları ve pek çok şikayet ve tartışmaya neden olması nedeniyle kapatılmıştır. 

Kaynak: https://www.transgendertrend.com/product/the-tavistocks-experimentation-with-puberty-blockers/

Anahtar Kelimeler: Tavistock and Portman NHS Trust, ergenlik engelleyici deneyi