İngiltere’de çocuklara ergenlik engelleyici ilaçlar reçete edilmeyecek

Ergenlik engelleyici ilaçların tehlikelerine ilişkin uyarıların ardından NHS'nin aldığı dönüm noktası niteliğindeki karar çocukların yararına oldu.
İngiltere’de çocuklara ergenlik engelleyici ilaçlar reçete edilmeyecek


Kaynak: dailymail.co.uk
Erişim tarihi: 13.03.2024

İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS) yöneticileri bugün yaptıkları açıklamada, çocuklara artık cinsiyet kliniklerinde ergenlik engelleyici ilaçlar reçete edilmeyeceğini duyurdu. Bakanlar ise kararın kanıta dayalı ve 'çocuğun yüksek yararına' olmasını sağlamaya yardımcı olacağını savunarak bu dönüm noktası niteliğindeki kararı takdir ettiler.

Kemikleri kalıcı olarak zayıflatan ve vücudu değiştiren güçlü hormonlar, artık sadece klinik araştırma denemelerinin bir parçası olarak çocuklara sunulabilecek. Bununla birlikte, ergenlik engelleyicilerin, NHS tabanlı olmayan cinsiyet kliniklerinde doktorlar tarafından hala 'endikasyon dışı' reçete edildiği biliniyor.

Tıbbi olarak gonadotropin salgılatıcı hormon analogları olarak bilinen ergenlik engelleyiciler, cinsiyetleri konusunda kafa karışıklığı yaşayan gençlerde ergenliğin fiziksel değişimlerini durdurur. Örneğin, kızlarda göğüslerin ve erkeklerde yüz kıllarının gelişimi durur. Kullanılan testosteron hormonu kadınların kas yapmasına ve vücut kıllarının çıkmasına yardımcı olurken, östrojen hormonu ise erkeklerin göğüs dokusunun büyümesini sağlar.

NHS England'ın söz konusu kararı, konuyla ilgili bir kamu istişaresinden aylar sonra geldi. Ayrıca, ünlü çocuk doktoru Dr. Hilary Cass tarafından 18 yaşın altındaki çocuklara yönelik cinsiyet değiştirme hizmetlerine ilişkin 2020 yılında yapılan çarpıcı bir incelemenin ardından bu karara varıldı. Söz konusu çalışma, Londra'daki cinsiyet kliniği Tavistock ve Portman NHS Trust'ta bulunan Cinsiyet Kimliği Geliştirme Servisi'nin (GIDS) kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına yol açmıştı. Burada çalışan eski bir personel, kurumun savunmasız gençleri hızlı bir şekilde geri dönüşü olmayan cinsiyet değiştirme uygulamalarına yönlendirdiğini söylemiş, müfettişler kurumu yetersiz olarak değerlendirmiş ve Dr. Cass tarafından yapılan dönüm noktası niteliğindeki inceleme ise kurumun artan taleple başa çıkmakta zorlandığı uyarısında bulunmuştu.

Transları ve ailelerini destekleyen Mermaids ve Gires gibi LGBT savunucusu gruplar ise, genç bir transın ergenlik engelleyicilere erişimini geciktirmenin o gençte intihar riskini artırabileceğini iddia etmişti. Ancak Dr. Cass, ilaç reçete edilen çocuk ve gençlere ne olduğuna dair uzun vadeli ve kanıt temelli veri eksikliğine işaret etmişti.

Danışman psikiyatrist ve Tavistock ihbarcısı Dr. David Bell de ergenlik engelleyici ilaçların önemli bir hasara yol açtığını söylemişti. Son aylarda geri dönüşü olmayan bu prosedürü uyguladıkları için pişmanlık duyan ve çocukken aldıkları kararın yeterince sorgulanmadığını söyleyen detransların (translıktan vazgeçenler) sayısı da giderek artmaktadır.

Ergenlik engelleyici
Danışman psikiyatrist ve Tavistock ihbarcısı Dr. David Bell, ergenlik engelleyici ilaçların ciddi hasarlara yol açtığını söylemişti.

Sağlık Bakanı Maria Caulfield ise cinsiyet kliniklerinde ergenlik engelleyicilerin yasaklanmasına ilişkin duyurunun ardından şunları söyledi: “Çocukların güvenliği ve refahının her şeyden önemli olduğu konusunda her zaman net olduk, bu nedenle NHS tarafından alınan bu dönüm noktası niteliğindeki kararı memnuniyetle karşılıyoruz. Ergenlik engelleyicilerin rutin olarak reçete edilmesine son verilmesi, cinsiyet değiştirme prosedürlerinin kanıta ve uzman klinik görüşe dayanmasını ve çocuğun yararına olmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.”

Hem özel olarak hem de NHS'de çocuklara ergenlik engelleyici reçete edilmesinin yasaklanmasını içeren Sağlık ve Eşitlik Yasaları (Değişiklik) Yasa Tasarısı’nın sahibi eski Başbakan Truss şunları ekledi: “NHS İngiltere'nin cinsiyet disforisi (cinsiyet hoşnutsuzluğu) için çocuklara rutin olarak ergenlik engelleyici reçete edilmesine son verme kararını memnuniyetle karşılıyorum. Hükümeti, bu durumu yasayla pekiştirecek ve aynı zamanda bu ilaçların özel olarak temin edilmesini önleyecek olan yasa tasarımı desteklemeye davet ediyorum.”dedi.

Hizmetlerin geleceğine ilişkin istişareye 4.000'den fazla yanıt geldi. NHS İngiltere'de uzman görevlendirme direktörü olarak çalışan John Stewart ise şunları söyledi: “Bu tartışmanın genellikle çok kutuplaşmış olduğu göz önüne alındığında, istişareye verilen yanıtlar da öyleydi. Pek çok kişi, politikanın araştırma yoluyla (ergenlik engelleyicilere) erişime hala izin vermesi açısından yeterince ileri gitmediğini söylerken, diğerleri temelde aynı fikirde olmadıklarını ve bu uygulamaların ihtiyacı olduğuna inanan herkes için rutin olarak mevcut olması gerektiğini söyledi.”

Tavistock'un kapatılmasının ardından Nisan ayı başında Londra'daki Great Ormond Street Hastanesi ve Liverpool'daki Alder Hey Çocuk Hastanesi'nde iki yeni NHS servisi açılacak. Yeni kliniklerle ilgili olarak Stewart: “Bu, bölgesel bir model oluşturmanın sadece ilk adımıdır. Amacımız önümüzdeki bir ila iki yıl içinde kuzey ve güney merkezleri de dahil olmak üzere yedi ila sekiz uzmanlık merkezi kurmaktır.” ifadelerini kullandı.

Açıldıklarında GIDS'den yaklaşık 250 hastanın bu yeni kliniklere nakledilmesi bekleniyor. Şu anda yaklaşık 5,000 çocuk ve genç, yeni kliniklere sevk edilmek üzere bekleme listesinde yer alıyor. Stewart: “İki yeni kliniğimiz tek başlarına bu bekleme listesinde önemli bir değişiklik yapamayacaklar. Ancak yaptıkları şey, Cass incelemesinin tavsiyeleri doğrultusunda yeni ve temelden farklı bir hizmet modeli oluşturmamıza yardımcı olmaktır.” dedi.

Diğer bölgesel merkezlerin de hızlı bir şekilde devreye alınabileceğini söyleyen Stewart, bu noktaya gelindiğinde bekleme listesinde önemli bir hareketlenme ve sayılarda düşüş görmeye başlayacağımızı ifade etti.

Ergenlik engelleyici
Eski Başbakan Truss: “NHS İngiltere'nin cinsiyet disforisi için çocuklara rutin olarak ergenlik engelleyici reçete edilmesine son verme kararını memnuniyetle karşılıyorum."

Yeni rakamlar, Temmuz ayına kadar olan 12 aylık dönemde cinsiyetlerini sorgulayan 83 gencin ergenlik engelleyici ilaç kullanmaya başladığını gösteriyor. Skandala yol açan GIDS’ten sevk alan Leeds General Infirmary ve University College London Hastanesi'nden alınan Bilgi Edinme Özgürlüğü yanıtlarına göre ise 17 kişi daha Temmuz ve Ekim ayları arasında tedaviye başladı. Söz konusu rakam özel hastaları ve aile hekimi tarafından tedavi edilenleri içermediğinden gerçek rakam çok daha yüksek olabilir. 

NHS İngiltere'nin Aralık 2024'e kadar ergenlik engelleyicilerin kullanımına ilişkin bir çalışma yapmayı umduğu ve uygunluk kriterlerine henüz karar verilmediği anlaşılıyor. Bu durum, ergenlik engelleyicilerin çocukların IQ'suna zarar verebileceğini tespit eden dünyaca ünlü bir uzmanın, bazı akademisyenlerin başlangıçta araştırmasına 'önyargılı' bakarak reddettiğini açıklamasının ardından geldi. University College London nöropsikoloğu Profesör Sallie Baxendale, güçlü ilaçların bu ilaçları kullanan gençler üzerindeki potansiyel etkilerine ilişkin bir inceleme yayınlamıştı. Baxendale'in endişe verici çalışması, ergenlik dönemindeki bedensel değişimleri durduran ilaçları alan genç kızların yedi ila 15 IQ puanı kaybettiği vakalara dikkat çekti.

Ancak endişe verici bulgulara rağmen, Profesör Baxendale başlangıçta çalışmayı incelemesi için bir yayıncı bulmakta zorlandı. Üç ayrı dergi, ilaçların çocukların beyin fonksiyonları üzerindeki etkisinin acilen araştırılması çağrısında bulunduğu makalesini reddetti. UnHerd isimli haber sitesine yaşadıklarını detaylandıran Profesör Baxendale, anonim hakemlerin kendisinin bu konuyu araştırma nedenlerine ve gerekçelerine şüpheyle yaklaştıklarını söyledi. Ancak diğerleri de şok edici bir şekilde ergenlik engelleyicilerin güvenli olup olmadığını sorguladığı için onu 'önyargılı' olmakla suçladı ve bir diğeri ise 'erkek' ve 'kadın' gibi terimleri kullanmasının konuyla ilgili 'önceden var olan şüpheciliğini' gösterdiğini iddia etti.