Dil öğrenenlerin çokça tercih ettiği Duolingo uygulaması içerdiği LGBT temaları nedeniyle eleştiri yağmuruna tutuluyor

Dil öğrenimi konusunda hem yetişkinler hem de çocuklar arasında oldukça popüler bir uygulama olan Duolingo, platformunda LGBT temalarına yer vermesi nedeniyle eleştiri konusu oldu.
Dil öğrenenlerin çokça tercih ettiği Duolingo uygulaması içerdiği LGBT temaları nedeniyle eleştiri yağmuruna tutuluyor


Duolingo, sanal platformda kullanıcılarını interaktif bir deneyimle dil becerilerini geliştirmeye teşvik ederek dil öğreniminde yeni bir dönemi başlatan bir uygulama olarak öne çıkıyor. Ancak, görünüşte masum bu platform, yer verdiği içerikler nedeniyle bir dizi sorunla karşı karşıya.

Uygulamanın resmi blog sayfasında yer alan "Duolingo Hikayelerinde ve karakterlerinde LGBTQIA+ temsili" başlıklı yazı, LGBTQ temalarının uygulamadaki temsilini övünerek duyuruyor. Bu durum, uygulamadaki LGBT temalı içeriklere şahit olan kullanıcıların dikkatini çekmiş durumda.

Duolingo'nun geliştirdiği üç queer (cinsel sınırsızlık ve nötrlük vurgusu ile cinsiyet rollerini kabul etmeyen) karakter Lin, Bea ve Oscar, blog yazısında detaylıca tanıtılıyor. "Lin kadınlarla çıkıyor, Bea hem erkeklerle hem de kadınlarla çıkıyor ve Oscar erkeklerden hoşlanıyor" ifadesi kullanıcıları rahatsız ediyor. Öne çıkan eleştirilerden biri de, uygulamanın dil öğretimi kisvesi altında LGBT propagandası yapıyor olması.

Queer
Duolingo'nun resmi sayfasında tanıtılan queer karakterler.

Uygulamanın blog sayfasında yer alan “Bir LGBTQ karakterin bu kimliğe özellikle dikkat çekmeden var olmasına izin vermek - bu, hikaye anlatımında en iyi uygulama olması gerektiğine inandığımız bir şeydir. Bir şeyi normalleştirmek için onu normal olarak sunarsınız, yani onu tasvir ederken dikkat çekmezsiniz” ifadelerinden, LGBTQ karakterlerin varlığının “normalleştirilmesi amacı” güdüldüğü ve “cinsel yönelimlerinin” öne çıkarılmadan sıradan insanlar gibi gösterildiği anlaşılıyor. Ancak kullanıcılar, bu temaların dil öğretimiyle doğrudan ilişkilendirilmesini sorguluyor ve çocuklara yönelik bir platformda LGBT temalarının bulunmasını eleştiriyor. 

Uygulamanın bir aşamasında kullanıcıların karşısına çıkan eşcinsel bir çiftle ilgili iki diyalog kesiti, LGBT temalarını içeren örneklerden sadece bazıları. Bu diyaloglarda, bir kadın karakter zor bir karısı olduğunu belirtiyor ve daha sonra bu iki kadın birbirlerine olan sevgilerini ifade ederek beraber balayına gidiyorlar.

Eşcinsel
İki kadın arasındaki eşcinsel ilişkiyi yansıtan diyalog.

Duolingo uygulamasının yanı sıra, Birleşik Krallık hükümeti tarafından desteklenen British Council'ın çocuklar için hazırladığı ücretsiz materyallerde de LGBT temaları bulunuyor. Örneğin, British Council'in çocuklara yönelik "Aile Nedir?" başlıklı şarkısında şu ifadelere yer veriliyor:

“Aile nedir?
Farklı insanlar için farklı şeyler ifade eder.
Aile nedir?
Senin ve benim için farklı şeyler ifade eder.
Bir annen olabilir.
Bir baban olabilir.
İki annen olabilir.
İki baban olabilir.“

Eşcinsellik
British Council'ın çocuklar için hazırladığı "Aile Nedir?" başlıklı şarkıda ebeveynlerin iki anne veya iki babadan oluşabileceği ifade edilir.

Tüm bunlar dikkate alındığında, ailelerin çocuklarına dil öğrenmeleri için sunulan uygulama ve materyalleri dikkatlice incelemeleri gerektiğini hatırlatmak önemlidir.

Kaynaklar

https://blog.duolingo.com/lgbtq-representation-in-duolingo-stories-and-characters/
https://duolingo.fandom.com/wiki/Category:LGBTQ_characters
https://twitter.com/duolingo/status/1532009385471385600?lang=en
https://learnenglishkids.britishcouncil.org/